Wira Wira - Gnaphalium graveolens

Český botanický název: Protěž peruánská
Běžný název: Wira wira, huira-huira, hierba de la vida, siempre viva, zaječí uši
Latinský název: Gnaphalium graveolens
Rozšíření: Asie, Evropa, Jižní Amerika

Wira Wira - Gnaphalium graveolens

Přírodní antivirotikum s mnohým využitím při respiračních a dalších onemocněních

Botanický popis rostliny

Rostlina je vysoká cca 10-30 cm, barvou připomínající světlý jantar až do žluté, tvarem spíše podobný horským keříkům. Roste povětšinou v jejich společenství. Rostlina wira wira je celá pokrytá bílým chmýřím, je bohatě větvená, huňatá, spodní listy jsou kopinaté, 1-5 cm dlouhé, horní listy jsou čárkovité, úborů bývá velké množství a jsou spíše kulovité. Květy jsou uspořádány v hustém chocholíku. Barva květů je zlatožlutá, kvete v průběhu léta.

Původ a rozšíření

Původně pochází wira wira z horských srázů pohoří And v Jižní Americe. Je možno vytvořit podobné podmínky pro výsev a tyto podmínky se teprve rozvíjejí na Kavkaze, jihovýchodní Evropě a západní Asii, nicméně je nutno podotknout, že v Jižní Americe se jí daří nejlépe a jsou z ní největší výnosy.

Využití

V tradiční peruánské medicíně má wira wira unikátní antivirový účinek (konkrétně virostatický) a společně s Muňa-Muňa v poměru 50:50 jsou doporučovány jako nejúčinnější lék této kultury v léčbě nemocí vyvolaných viry. Samozřejmě obě byliny se v mírnějších případech mohou podat samostatně. Mnohaleté zkušenosti v terapeutickém užívání těchto bylin napovídá, že extrahované účinné látky nejen zabíjejí virovou infekci, ale také pomáhají organismu se po nakažení vzchopit. Efekt je tudíž prý podobný vakcinaci.

Tradiční medicína doporučuje užívání právě v okamžiku nachlazení či virózy a okamžitě pít cca den a půl wira wira. Po této době by měla být značná část infekce zažehnána. Tradiční léčitelé deklarují, že při akutních potížích stačí hned první šálek nápoje s extraktem z wira wira, aby byla viditelná a pozorovatelná úleva. Při správném odhadnutí diagnózy je prý po třech dnech pravidelného popíjení viditelné zmírnění příznaků, ostatní informují o tom, že po uplynutí této doby veškeré příznaky mizí.

Přirozeně a přírodní cestou wira wira stimuluje reakci imunitního systému a funguje podobně jako vakcinace. Léčitelé tvrdí, že se postupem času a po pravidelném užívání snižuje citlivost jedince k danému virovému kmeni - není tedy v budoucnu možné, aby poté člověk onemocněl chorobou vyvolanou stejným patogenním kmenem jako nyní. Již po prvním roce pravidelného užívání se incidence onemocnění sníží na polovinu. V takový moment se bylina užívá pouze v případě potřeby.

Doporučuje se také preventivně užívat v případě onemocnění člena rodiny. Vhodné je užívat v zaměstnání či škole, kde je vysoká kumulace dalších lidí a hrozí vyšší riziko infekčního onemocnění. Další zdroje uvažují nad možností využívat rostlinu wira-wira jako antihistaminikum, antiastmatikum, tedy proti příznakům alergií, k uklidnění astmatu. Stejný zdroj popisuje spasmolytický efekt této rostliny.

Obsahové látky wira wita mají prokázaný antioxidační účinek, který lze nejlépe klinicky pozorovat u zánětů horních cest dýchacích. Nejvíce však jako úleva symptomů běžného nachlazení, chřipky, rýmy, kašle, kataru horních cest dýchacích a angíny. Obsahové látky (předpokládají se flavnonoidy a terpeny) vykazují významný antimikrobní efekt vůči bakteriím druhuStreptococcus pyogenes, Str. Pneumoniae aStafylococcus aureus a také vůči některým virům ( herpetické, virus Epstein-Baarové,...), což jsou hlavní původci všech forem angíny.

K takovýmto a ještě dalším přídatným onemocněním doporučoval wira wira slezský misionář českého původu v Amazonii, kněz Jaroslav Soukup a pomohl v jejím rozmachu. Tradičně se v lidové medicíně doporučuje wira v léčbě akutní bolesti s mírnou nebo střední závažností. Literatura nejčastěji zmiňuje a doporučuje její použití v kombinaci s dalšími léčivými bylinami. Wira wira snižuje horečnaté stavy, zmírňuje otoky při zánětech dolních i horních cest dýchacích a pomáhá při kašli. Má se za to, že pomáhá při vlhkém, suchém i kašli z alergie. Není vhodná pro děti do 3 let, kojící a těhotné kvůli nedostatku informací.

Účinné látky

Wira wira obsahuje velké množství látek, z nichž mnohé se dosud neznají (ani konkrétní látky, ani jejich přesné množství). Ví se však, že výčet látek počíná u alkaloidů, pokračuje anthrachinony, betasitosteroly, labdenovými deriváty, mucilageny, steroly, taniny a končí triterpeny.

Tradiční dávkování

Stejně jako Muňa-Muňa se klasicky doporučuje 3-5 g sušené byliny povařit s 1 litrem vody po dobu minimálně 5 minut a nechat mírně povařit. Směs se scedí a popíjí se 1 sklenka chladnějšího odvaru 3x denně. Jiný zdroj uvádí 2 vrchovaté lžíce wira wira, který se vaří samotné nebo v kombinaci s Muňa-Muňa v 1 litru vody po dobu 10 minut, což má být denní dávka pro 1 dospělého člověka, kterou je nutno vypít celou. Obojí je nutno pít po celou dobu potíží a po zmírnění potíží se doporučuje podávat poloviční dávkování 3-4 dny. Při chronických potížích zabírá efekt wira wira pomaleji. Je možno popíjet až 3 týdny v kuse, nicméně je poté třeba dodržet minimálně 10 dní přestávku.



Pěstování

Pro pěstování wira wira je prvně důležitá nadmořská výška. Pro optimální růst se doporučuje rozmezí 900-3600 m.n.m., což se v prostředí ČR nemusí kdekoliv povést. Jinak její pěstování není náročné, rostlina je vcelku tolerantní. Vyhovují ji mírně humózní stanoviště, spíše polostín, může být drenovaná půda, je možné pěstovat v alpinkovém skleníku. Může se rozmnožovat dělením na jaře (jarní výsev), zasypává se malým množstvím půdy, klíčí cca 1 měsíc. Optimální teplotní rozmezí je 12-20°C a řízky jsou vhodné koncem léta nebo na začátku podzimu.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>