Adaptogeny

Adaptogeny

Pro adaptogeny se za 60. let jejich výzkumu vrylo několi označení - chcete-li definic. Aby mohla bylina býti považována za adaptogen musí:

  • Zvyšovat nespecifickou obranyschopnost organismu
  • Musí míti harmonizační účinek na organismus bez ohledu nato, jakým směrem jsou patologické stavy od " normálu " vychýleny
  • Musí býti absolutně nenávykové a neškodné

Nespecifickou obranyschopností organismu je myšleno zvyšování odolnosti proti stresovým faktorům a normalizace stresové reakce. Stresová reakce je naprosto přirozený, ba životně důležitý proces, který zvyšuje výkonnost organismu a je fyziologicky zcela jasně popsán. Avšak civilizační chorobou je přemíra stresu a neadekvátní stresová reakce organismu na vnější i vnitřní (chemikálie, léky) podněty. Cílem adaptogeních bylin není stresovou reakci odbourat, ale normalizovat její projevy a učinit jí tak opět sluhou, nikoliv pánem.

Adaptogeny jsou známy svou širokou směsicí účinků, které se navíc mnohdy prolínají. Zatímco jedni působí stimulačně (schizandra, ženšen), jiné jsou vitamínové bomby ( kustovnice), další protizánětlivé ( jujube ), detoxikačně apod., ve všech případech musí splňovat 3 vyše jmenované podmínky.

Adaptogeny jsou jasně definované a tytodo dnes splňuje pouze několik bylin. Jak se zdá, adaptogeny nemají žádné negativní účinky a jejich přínos je naprosto nepopíratelný - pro moderní dobu čím dál nepostradatelnější.


Nové zboží pro měsíc únor - Adaptogeny


Copyright © 2017 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb