Mateřídouška - Thymus serpyllum

Český botanický název: Mateřídouška obecná
Běžný název: Mateřinka, douška mateří, vonný tým, chodec
Latinský název: Thymus serpyllum
Rozšíření: Afrika, Asie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika

Mateřídouška - Thymus serpyllum

Už naše babičky vařily mateřídouškový čaj jako první pomoc při kašli, tak proč ne my?

Botanický popis rostliny

Mateřídouška je vytrvalá bylina, dorůstající 30 cm do výšky. Její plazící se oddenek je dřevnatý. Z něj se tyčí lodyhy, na nichž jsou lístečky poskládané v patrech většinou po dvou a naproti sobě. Květenství mateřídoušky se dá přirovnat bambulce, která má něžnou a libou vůni. Květy jsou drobné a fialové. Mateřídouška kvete mezi květnem a srpnem. Tato bylina bývá často zaměňována za tymián, ale tymián je jeden z jejích poddruhů.

Původ a rozšíření

Domovinou je Středomoří. Mateřídouška je rozšířena na různých místech po celé ČR, ale i po Evropě. Faktem je, že této bylinky nám ubývá, avšak zatím není chráněná.

Využití

Mateřídouška je velmi vhodným prostředkem, jak si udržet zdravou dutinu ústní. Díky obsahu látek cymen a thymol, které mají silné dezinfekční účinky, se objevuje mateřinka i v ústních vodách. Mateřídouška je antiseptická, což se přičítá již zmíněnému thymolu.
Při vnitřním užití v podobě čaje má blahodárný vliv na zažívání, při průjmu (zmírňuje ho), nadýmání. Čaj z mateřídoušky uklidňuje mysl, navozuje pohodu a klid. Prohlubuje spánek. Uvolňuje hlen a podporuje tvorbu červených krvinek, tak nezbytných pro obranu před infekcemi. Při přislazení čaje medem se můžeme těšit ze snadného odkašlávání. Mateří čaj s medem je vhodný při problémech s dýchacími cestami, chrapotem a dusivým kašlem. Účinné látky obsažené v mateřídoušce jsou schopny zastavit bakterie, které způsobují žaludeční vředy. Další stránkou je funkce jako spasmolytikum, což jsou látky, které uvolňují křeče. Je tedy vhodná při menstruačních problémech.

Účinné látky

Mateřídouška obsahuje 0,6% silice (karvakrol, cymen, thymol) – silné dezinfekční účinky! Dále hořčiny, třísloviny, flavonoidy,

Tradiční dávkování

Nálev : 2 čajové lžičky sušené natě zalít 250ml vroucí vody a nechat odpočinout. Užíváme jednou, či dvakrát denně. Doslazujeme medem.

Návod na polštářek:
Sušenou bylinu nacpeme do polštářku ušitého z plátna a zašijeme. Při doteku na vaší tvář se teplem začnou uvolňovat vonné silice a vy budete klidně spát.

Koupel: 200g sušené mateřídoušky povaříme ve vroucí vodě, přecedíme. Poté nalejeme do vodní lázně a relaxujeme.

Mazání na bolavá záda a revmatismus:
60g sušené mateřídoušky a 40g máty zalejeme litrem oleje a necháme 14 dní stát. Po uplynulé době propasírujeme a užíváme dle potřeby.



Pěstování

Mateřídouška je vhodná pro pěstování na zahrádce, ale i jako pokojová rostlina s umístěním na jižním okně. Jestliže se rozhodneme pro pěstování na zahrádce, zvolíme si při nejlepším skalku. Mateřince sluší prostředí kamenité, suché, světlé a teplé. Jen je potřeba dávat pozor na silné větry. Semínka sejeme na přechodu března a dubna přímo na místo určení. Semínka klíčí za světla, jen jemně je zatlačíme do země. Mateřídoušku lze rozmnožit i řízkováním, kdy uřízneme až osmicentimetrovou větvičku a necháváme zakořenit. Řízkujeme vždy mimo zimy! Po odkvětu (jaro) seřezáváme bylinu asi o třetinu, aby nám zase zkošatěla a obnovila se.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>