Kokotice čínská - Cuscuata chinensis

Český botanický název: Kokotice čínská
Běžný název: Tu si zi, Cuscuta, otáčka
Latinský název: Cuscuata chinensis
Rozšíření: Asie

Kokotice čínská - Cuscuata chinensis

Parazit, který dokáže i léčit !

Botanický popis rostliny

Kokotice čínská je charakteristická svou hladkou tenkou žlutočervenou lodyhou, která se pne po hostitelské rostlině jako liána. Listy této rostliny jsou velmi drobné, připomínají spíše šupiny. A protože všechny živiny si kokotice bere od hostitele, není potřeba vlastní syntézy energie a listy nemají zelenou barvu-neobsahuje chlorofyl. Drobné světle červené květy se shlukují v bohatých květenstvích, později se z nich stávají plody - tvrdé tobolky oplývající obrovským množstvím semen.

Původ a rozšíření

Cuscuta neboli kokotice pochází z Asie. Využívána byla především v čínské medicíně. V současné době se pěstuje a zpracovává nejvíce v čínských provinciích Jilin, Liaoning a Hebei.

Využití

Kokotice je známá především svými harmonizačními účinky na nepravidelný menstruační cyklus ženy. Dále prospívá při terapii glaukomu snižováním nitroočního tlaku. Kokotice pomáhá i při šumění v uších. Výrazné je posilující působení na imunitní systém a ochranný vliv na játra, slezinu a ledviny. Ve východních zemích bývá kokotice často součástí balíčků na vyrovnávání jin a jang. V kombinaci s jinými bylinami tvoří účinný afrodisiakální koktejl. TU SI ZI se užívá v kombinaci dalších bylin na impotenci, problémy předčasné ejakulace i časté močení. Kokotice má schopnost snižovat ztrátu tekutin z těla.

Účinné látky

Semena kokotice obsahují především flavonoidy, které disponují řadou pro lidské tělo prospěšných účinků jako na příklad ochranné působení na játra. Testování účinných látek kokotice na myších potvrdilo i prospěšné působení na karcinom kůže, což ukazuje na velký potenciál jejího možného využití.

Tradiční dávkování

Kokotice se užívá jednou denně ve formě nápoje, který se připraví následovně - dvě čajové lžíce semen se vaří 15 minut ve čtvrt litru vody.



Pěstování

Kokotice čínská je stejně jako ostatní rostliny tohoto rodu parazitického charakteru. Po vyklíčení se přichytává na hostitelskou rostlinu specifickými vlákny, následně kokotici uhnije kořen a je zcela závislá na přisunu živin z hostitele.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>