Eleuterokok - sibiřský ženšen

Český botanický název: Eleuterokok ostnitý
Běžný název: Eleuterokok, eleuthero, ciwujia, Siberian ginseng, Siberian Eleuthero, thorny eleuthero, ci wu jia, Wu-Jia, Wild Pepper, Ussuri, Untouchable, Shigoka, Russian Root, North Wu Jia Pi, acanthopanax, buisson du diable, Devil´s Shrub, Ginseng de Sibérie, Ginseng Siberiano, Poivre Sauvage, Racine Russe, čertův kořen
Latinský název: Eleutherococcus senticosus
Rozšíření: Asie

Eleuterokok - sibiřský ženšen

Efekt ženšenu v jiném kořeni, to je eleuterokok!

Botanický popis rostliny

Eleuterokok ostnitý je zdřevnatělý, vytrvalý keř dorůstající do délky až 4 metry. Kořenový systém je velice rozrostlý, tvoříce bohatě větvené, tenké kořínky, z nichž může vyrůstat až 20 stonků. Stonky mají světlešedou kůru, v horní části se silně větví a po celé délce jsou hustě pokryté ostny, které jsou natočené směrem dolů. Listky jsou zelené, řapíkaté, podlouhlé, eliptické, složené, chlupaté, žilnaté, 6-13 cm dlouhé a 3-5 cm široké. Květy se objevují během července až srpna. Vyrůstají na koncích větví, jsou stopkaté, drobné, fialové až žlutočervené, aromatické, pětičetné, složené v oválných, oboupohlavných okolících. Plodem je tmavě fialová, vejčitá, nejedlá, asi 1 cm dlouhá bobule obsahující 5 plocých, 3-8 mm velkých semen.

Původ a rozšíření

Eleuterokok ostnitý pochází původem z oblasti severovýchodní Asie, kde je dodnes značně rozšířen. Plocha, kde se roslina rozprostírá, sahá od severní části Ruska (zhruba střední tok řeky Amur), na severovýchod Číny, severní část japonských ostrovů až po nejjižnější cíp korejského poloostrova. Jedná se o nenáročný keř, který roste ve smíšených nebo jehličnatých lesích, obvykle na teplejších svazích.

Využití

Součástí některých složek čínské lidové medicíny byl eleuterokok po mnohá desetiletí až staletí, celosvětově se však proslavil o mnoho později, zhruba v 50. letech 20. století. V tu dobu se totiž začal doporučovat a používat jako výborná substituce za tenkrát nedostupný a těžko sehnatelný ženšen. Stejně jako ženšen se používají hlavně kořeny, zvláště díky látkám s tonizujícími účinky.

U pacientů s bipolární poruchou se přišlo na to, že eleuterokok společně s lithiem v kombinaci po dobu 6 týdnů vykázal podobnou míru odpovědi jako kombinace fluoxetinu s lithiem (obě jsou běžně používaná léčiva). Obsahové látky mají příznivý účinek na psychický stav a podporují kognitivní schopnosti jedince.

Pilotní studie naznačují, že by eleuterokok mohl zlepšit paměťové funkce a náladu u lidí ve středním věku. Nejen kvůli tomu se popisuje, že eleuterokok přináší dobrou náladu a úlevu. V další studii nejspíše pomohla kombinace eleuterokoku s rhodiolou a schizandrou ve zlepšení pozornosti, psychické rychlosti a přesnosti u žen podstupujících psychický stres. Mnohé státní zdravotnické agentury přiznaly eleuterokoku relaxační účinek na psychiku.

Švédská studie popsala úlevu od symptomů běžného nachlazení po 72 hodinách užívání kombinace eleuterokoku s dalšími tonizujícími bylinami (echinacea, malabar ořech). Nějaké symptomy odezněly po 2 dnech kombinované léčby a největší benefit byl pozorován 5 dní po pravidelné léčbě. Kombinace bylin podávaná pravidelně měla nakonec lepší klinické výsledky, pozorováno zmírnění kašle a ucpaného nosu během nachlazení, po 6 dnech terapie v porovnání s podáváním bromhexinu (léčiva podávaného k podpoře vykašlávání). Extrakt eleuterokoku ostnitého byl podáván pravidelně u pacientů s prokázanou infekcí viru herpes simplex typu 2 s výsledkem zlepšení symptomů. První fáze klinických studií u dětí poukazují na fakt, že by eleuterokok v kombinaci se schizandrou mohl snížit otoky v místech zánětů stejně jako horečnaté stavy.

Nejen z těchto důkazů se zdá, že obsahové látky eleuterokoku příznivě podporují aktivitu přirozené obranyschopnosti organismu a vykazují částečný antioxidační účinek. Antioxidační účinek obsahových látek eleuterokoku vyplývají nejen z jejich imunomodulační schopnosti. Protizánětlivý efekt byl v cca 10 in vivo studiích popsán skrze imunomodulační účinek snížením mnona zánětlivých faktorů nebo nárůstem protizánětlivých faktorů. Obsahové látky eleuterokoku získané z lihových nebo vodných extraktů povzbuzují imunitní odpověď pacientů a podporují lidský přirozený obranný aparát.

V některých studiích byl popsán efekt obsahových látek eleutherosidu B a eleutherosidu E ve snadnějším dýchání a zlepšení výdrže a síly při zvýšené fyzické aktivitě, převážně v případě cyklistiky, chození na běžeckém pásu a při chození do schodů. Celá řada preklinických a klinických studií potvrzuje pozitivní efekt obsahových látek kořene eleuterokoku na fyzické a duševní zdraví, stejně jako na proces hojení a zotavení po úrazech nebo stresových situacích. V případě sportovců, i vojáků byl měřen pozitivní efekt na dýchací soustavu. Celkový efekt obsahových látek byl v závěru popisován jako adaptogenní. Adaptogenní efekt obsahových látek eleuterokoku byl prokázán po užívání různých druhů extraktů byliny v podmínkách zvýšeného stresu, chemických látek a imobilizace.

Některé obsahové látky kořene eleuterokoku ostnitého aplikované nitrožilně mohou přispívat k redukci některých rizikových faktorů vzniku a rozvoji kardiovaskulárních chorob včetně vysokého cholesterolu a vysokého srdečního rytmu. Podobně vytvořené studie popsaly potenciální schopnost obsahových látek eleuterokoku zasahovat do procesu tvorby krevních sráženin v mozku, které mohou v důsledku zabránit krevnímu zásobení mozku a vyvolat mrtvici. Velké množství pozitivních důkazů vypovídá o použití obsahových látek eleuterokoku při vysokém tlaku a s ním souvisejících komplikacích.

Klinická studie testovala s pozitivními výsledky kombinace eleuterokoku s ženšenem podávaných po dobu 6 týdnů u pacientů s osteoarthritidou v koleni s pozorováním zvýšených tělesných funkcí. In vivo publikace deklarovaly možnost protizánětlivého účinku obsahových látek eleuterokoku, který byl natolik silný, že by mohl redukovat arthritickou bolest.

Eleuterokok byl v několika studiích s pozitivními výsledky testován v léčbě diabetu. In vivo pokusy ukázaly, že by obsahové látky kořene eleuterokoku mohly určitým způsobem ovlivňovat aktivitu inzulinu a glukózy v periférních tkáních. Navazující in vitro práce poukázaly, že by eleuterokok mohl opravdu snižovat plasmatické hladiny glukózy, skladovat jej v tkáních a využívat "ekonomičtěji". V klinických studiích byl jako výsledný efekt uveden potenciální hypoglykemikum.

Lidová medicína

V lidové medicíně se kořen, ale i další části eleuterokoku podávají při potížích s ledvinami, při Alzheimerově chorobě, vysokémcholesterolu, únavě,bolesti svalů, při nežádoucích účincích po chemoterapii, bronchitidách, tuberkulóze, nízké koncentraci kyslíku v krevním řečišti, nevolnostech nebo kinetózách.

Tradiční čínská medicína podává eleuterokok samostatně nebo v kombinacích při bronchitidách a jiných dýchacích potížích, srdečních chorobách a revmatismu. Na Taiwanu se eleuterokok podává při hepatitidách a rakovině. Lidová medicína naví využívá eleuterokok jako antibiotikum, antivirotikum a potenciální lék proti rakovině.

Účinné látky

Celkem bylo zatím z kořene eleuterokoku identifikováno 35 sloučenin, u kterých se předpokládá nějaká biologická aktivita. Chemický výzkum tím ale zdaleka nekončí. Nejčastěji zmiňované jsou pentacyklické nebo tetracyklické triterpenoidní saponiny a jejich prosapogeniny, lignany, kumariny, fenylkarbonové kyseliny a xantony. Hlavními chemickými látkami jsou fenylpropanové látka; eleutherosid B (jinak také syringin), kyselina chlorogenová, koniferylaldehyd a jeho glykosid, deriváty kyseliny kávové, dále lignany (eleutherosid E, eleutherosid E2, sesamin, eleutherosid D, E1), kumariny (isofraxidin, glykosid eleutherosidu B1), tripensaponiny (daukosterol, beta hederin, protoprimulagenin), polysacharidy (heteroglykany a eleutherany), steroly a esenciální oleje. Mezi minerální látky se zahrnuje draslík, fosfor a vápník.

Tradiční dávkování

Dávkování eleuterokoku závisí na charakteru potíží, pacientovi a způsobu aplikace. V případě lisovaných tablet nebo kapslí obsahujících práškovaný kořen eleuterokoku se podává 1-5x denně po 50-150 mg extraktu (ve španělských zdrojích se popisuje až 1800 mg extraktu za den v indikaci únavy). V případě tekutého přípravku se doporučuje 1-5 ml extraktu 1-3x denně podle potíží. Sušený kořen nebo drcený kořen se obecně doporučuje v dávce 0.5-4 gramy denně (liší se podle zdroje) užívaný po dobu 1-3 měsíců připravený jako odvar z horké vody nebo ve formě louhovaného čaje. Lze z něj připravit několik druhů tinktur.



Pěstování

Eleuterokok nejlépe roste na jižních, teplých svazích severní polokoule na stanovišti s plným sluncem nebo polostínem. Preferuje hlinité, písčité nebo jílovité půdy s kyselým i zásaditým pH, možno s nižší koncentrací výživných látek. Pro léčebné účely se sbírá kořen, avšak listy obsahují také velké množství biologicky aktivních látek. Kořeny se šetrně odřezávají spíše v druhé polovině září a suší se při teplotě do 70°C. Semena eleuterokoku rostou obvykle druhým rokem. Nová rostlinka kvete nejdříve po 3 letech vegetativního období. Keře se mohou rozmnožovat dělením kořenů.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>