Dračí krev - Sangre de drago

Český botanický název: Dračí krev
Běžný název: Croton, Drago, Sangue de Drago, Sangre de Drago, Sangre de Dragon, Sangue de Agua, Dragon´s Blood, Lan-Hiqui, Sang de Dragon, Taspine, Blood of the Dragon, SP 303, racurana, uksavakiro, eshape, jimi mosho, ginmunaji, kosamati, shawan karo, yawar wiki, jata akui, irare, mosikamboya
Latinský název: Croton lechleri
Rozšíření: Jižní Amerika, Severní Amerika

Dračí krev - Sangre de drago

Peruánská přírodní dezinfekce s protiprůjmovým účinkem.

Botanický popis rostliny

Kroton lechleri, rostlina, ze které se získává dračí krev, je téměř 20ti metrový strom s hřibovitou (podle jiných zdrojů deštníkovitou) korunou pocházející z Amazónie. Kmen stromu má tmavěšedou, bohatě skvrnitou kůru. Strom má srdčité, světlezelené, chlupaté, asi 30 cm dlouhé listy a světlé, zelenobílé květy rostoucí ve skupinách. Plody stromu jsou malé, načervenalé bobule. Dračí krev je tmavě červená, pěnivá míza, která vytéká po naříznutí nebo sedření kůry stromu ostrým předmětem. Barva i charakter tekutiny odpovídá názvu "dračí krev".

Původ a rozšíření

Původ stromu je v amazonských pralesech a v podhůřích či vyšších oblastech And, kde se vyskytuje v nadmořské výšce od 300 do 2000 metrů nad mořem. Dnes se nejvíce získává na plantážích v Peru, Ekvádoru a Kolumbii. Strom svůj přirozený domov zřejmě neopustil a neexistují zmínky o výskytu a rozšíření crotonu lechleri za oceán nebo jinam za účelem zisku.

Využití

Dračí krev je pryskyřice získávaná ze stromu croton lechleri, i když jsou na trhu dostupné produkty dračí krev původně z jiných stromů (celosvětově). K dispozici jsou pryskyřice ze stromů Dracaena draco původně z Kanárských ostrovů, Daemonorops draco z jižní Asie, Pterocarpus draco ze západu Indie a další druhy Croton (ne lechleri) z pralesů Střední a Jižní Ameriky. Západní civilizace objevila dračí krev skrze španělské dobyvatele, konkrétně kněze Banebé Cobo, zhruba kolem roku 1600. Ten popsal příznivé efekty dračí krve v mnoha situacích při vnějším i vnitřním podání v místní tradiční léčbě.

Klinické studie ukázaly, že extrakt z dračí krve (specifický extrakt SP 303) dokázal snížit projevy průjmů u pacientů s pokročilou infekcí HIV, zároveň se prokázal protiprůjmový efekt obsahových látek u cestovatelského průjmu a při vodnatých průjmech. Existuje dostatečné množství důkazů k tvrzení, že obsahové látky dračí krve v kombinaci, podané vnitřně, jsou účinné v léčbě různých druhů průjmů, mají tedy protiprůjmový účinek. Další studie popsala protiprůjmový efekt u neinfekčních potíží u pacientů zaléčených antiretrovirovou (proti viru HIV) léčbou. V rámci trávicího traktu se zdá, že obsahové látky dračí krve snižují projevy syndromu dráždivého tračníku a v několika animálních studiích se popsal příznivý efekt těchto látek v redukci projevů žaludečních a intestinálních vředů. Pilotní studie ukazují, že by obsahové látky mohly přinést benefit v léčbě hepatitidy A, B a C, dále u nadýmání a dyspepsiích (potížích s trávením).

Další práce ukázaly, že obsahové látky dračí krve izolované ze stromuCroton lechleri aplikované přímo na kůži jsou efektivní v léčbě genitální a anální infekce herpesu simplexu u pacientů s chronickou infekcí HIV. Obsahové látky se navíc prokázaly výbornou volbou do kombinace s běžně používaným antivirotikem, acyklovirem, neprokázal se však efekt obsahových látek dračí krve u pacientů, kterým acyklovir nezabírá.

Další stupeň klinických důkazů byl testován při aplikaci pryskyřice Sangre de Grado k úlevě kožních symptomů po bolestivém poštípání hmyzem (vosy, včely, mravenci z amazonských pralesů). Podobných výsledků dosáhly obsahové látky dračí krve v léčbě alergických kožních reakcí, kožních projevů připomínajících ekzém nebo přímo ekzematózních vyrážek. K vnějšímu užití se může podávat při hemoroidech, bércových vředech, popáleninách a řezných ranách.

Obsahové látky dračí krve byly otestovány v několika studiích na potíže související s ústní dutinou. Pilotní studie prokázala benefit obsahových látek dračí krve v léčbě vředů dutiny ústní a vředů v hrtanu, stejně jako při krvácejících dásních a u aftů. Ukazuje se, že některé obsahové látky vykazují antibakteriální efekt. Dračí krev se podává k vyplachování nebo kloktání při zánětech mandlí, při infekci dutiny ústní, zánětech zubů a bolestivých vředech v ústní dutině.

Několik studií zkoumalo léčebné využití a protirakovinný potenciál obsahových látek dračí krve. Jedna se zaměřila na obsahový alkaloid taspin, který prokázalin vitro inhibiční efekt v zastavení růstu buněk kožního melanomu a kmene buněk rakoviny tlustého střeva. Další obsahové látky se zdají mít v patřičné koncentraci potenciál zastavovat rakovinné bujení.

Obsahové látky posilují imunitní systém. Testy testující in vitro imunomodulační aktivitu obsahových látek dračí krve proběhly dosud ve velké míře. Průtokovou cytometrií a dalšími metodami se měřily lidské polymorfonukleární(jaderné) leukocyty, monocyty a fagocyty. Navíc se měřila schopnost inhibovat aktivitu volných radikálů pomocí specifické látky DPPH. V animálním testu byly provedenyprotizánětlivé testy. Výsledek je takový, že dračí krev (z crotonu lechleri) ukázal imunomodulační efekt skrze pravděpodobnou aktivaci T lymfocytů. Pryskyřice byla schopna potlačit aktivitu volných radikálů in vitro, měla antioxidační efekt, a stimulovala složky imunitního systému.

Lidová medicína

V lidové medicíně se kapalný latex ze stromu Croton lechleri, dračí krev, aplikuje k léčbě a řešení drobných kožních problémů. K vnějšímu podání urychluje dračí krev podporu hojení a zacelení ran. V lidové léčbě se traduje, že antibiotický, antivirotický a ochranný efekt je natolik silný, že je schopen preventivně zabránit vniknutí infekce do rány. Antiinfekční účinek obsahových látek dračí krve přispívají v léčbě zánětů plic. V lidové medicíně se navíc dračí krev osvědčila v léčbě hemoroidů při vnějším užití. V rámci tradiční čínské medicíny kroton ovlivňuje energetické dráhy sleziny, žaludku, tenkého a tlustého střeva, a pojivovou dráhu jingu a jangu a podává se při potížích s nimi spojenými.

Účinné látky

Dračí krev obsahuje velké množství terpenů nacházejících se v éterickém oleji a pryskyřici. Nejvýznamnější látky jsou alfa-kalakoren, alfa-thujen, alfa-pinen, alfa-elemen, alfa-karyofylen, alfa-kopaen, borneol, betain, D-limonen, eugenol, alfa-terpinen, alfa-terpineol, korberin A, korberin B, linalol, myrcen, para-cymen, salutaridin, sinoakutin, taspin, vanilin, terpinen-4-ol, sparsiflorin, hydrochlortaspin, lignin, methylthymol, depenten, kamfen, kyseliny (eugenolová, benzoová, pektická), rostlinné steroidy, dihydrobenzfuran, alkaloidy (isoboldin a norisoboldin), dále taniny (konkrétně katechiny), cukry (galaktóza, rhamnóza, laktóza), saponiny, proantokyanidiny a další sloučeniny.

Tradiční dávkování

Vnitřně se může podávat 3x denně 10-15 kapek, rozpuštěných v cca 100 ml vody. Na výplach úst (vnější použití) se běžně doporučuje dávka 30 kapek možno rozpuštěných ve vodě, ke kloktání 3-5x denně. Může se nanést na vatovou tyčinku a potírat postižená místa v ústní dutině. Obklady nebo nasáklá náplast v dračí krvi se aplikuje na kůži na postižené léze nebo na bradavice 1-2x denně podle potřeby a opakuje se několik dní. K prevenci alergické reakce se před samotnou aplikací doporučuje nakapat asi 2 kapky dračí krve na loket a rozetřít. Pokud se neobjeví svědění nebo zarudnutí, může se bez obav používat. Bradavice by se měla sama vyloupnout. Alergické reakce by se měly potlačit. Při řezných ranách a škrábancích se dračí krev aplikuje přímo na postižené místo. Po 3 týdnech se podávání Dračí krve doporučuje přerušit.



Pěstování

Míza stromu, dračí krev, se získává nad ránem, jelikož v pozdější době po východu slunce je nižší výtěžnost mízy. Obecně se dračí krev získává z 10ti až 20ti letých stromů s průměrem kmene kolem 45 cm. Čerstvě nasbíraná pryskyřice je kyselá (pH zhruba 4.3), tmavě rudá. Výhoda pěstování stromu je založena na rychlém růstu v jeho přirozeném prostředí. Croton lechleri preferuje dobře zavodněné, plodné půdy s dostatečným množstvím živin.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>