Cicimek datlový (JUJUBE) - Ziziphus jujuba

Český botanický název: Cicimek datlový
Běžný název: jujube, čínská datle, cicimek, jujube čínská
Latinský název: Ziziphus jujuba
Rozšíření: Afrika, Asie, Evropa

Cicimek datlový (JUJUBE) - Ziziphus jujuba

Botanický popis rostliny

Jujube je strom či polokeř vyskytující se v subtropickém pásu. Ačkoli kmen jujube není nikterak silný dosahuje výšky okolo 3-4 metrů, vyjimečně i výše. Svěže zelené střídavé listy mají vejčitý tvar a jsou většinou doprovázeny párem černých trnů. Plodem jujube jsou peckovice hruškovitého či kulovitého tvaru, které při dozrání nabývají červené barvy.

Původ a rozšíření

Původ jujube je v dálné Číně a Indii. Pro své sladké plody byla pěstována už 2000 let před naším letopočtem. Není divu, že se z Číny rozšířila jujube dále do Asie, středomoří a jiných subtropických oblastí. V dnešní době se intenzivně šlechtí a vzniká spousta zajímavých odrůd tohoto stromu.

Využití

Z jujuby čínské můžeme využít jak její listy, plody, tak i semena. Asi nejširší využití z uvedených částí rostliny mají plody. Podle čínské tradiční medicíny plody jujuby působí především detoxikačně - mají pozitivní účinky na játra, prospívají při onemocněních ledvin, čistí krev a snižují tlak krve. Jedná se o jeden z nejznámějších antioxidantů působící proti volným radikálům. Stejně jako plody švestky, kterým se plody ziziphus jujuba velmi podobají, působí i tyto lehce projímavě.  Plody jujuby jsou vyhlášená  vitaminová bomba. Obsahují velké množství vitaminu C (250-600mg) což je více než v citrusovém ovoci. Slouží i k doplnění i dalších vitaminů a minerálů jako riboflavin (vitamin B2), thiamin (vitamin B1), pyridoxin (vitamin B6), provitamin A a minerálů železa, vápníku, draslíku, hořčíku, fosforu,sodíku, zinku, mědi, manganu a jódu. Množství vitaminů a minerálů dělá z jujuby jeden z nejkomplexnějších přírodních zdrojů těchto látek . Tradičně se užívá plodů jujube k léčbě zánětů v krku, kdy přispívá k jejich hojení. Příznivě působí na zdraví jater a podporuje tvorbu krvinek. Jujube je užíváno jako adaptogen. Přispívá k odbourání stresové reakce organismu, která se snižuje při pravidelném užívání. Dále je znám jako prostředek usnadňující usínání a zklidňující organismus.

Semena jujube mají jiné spektrum účinku na lidský organismus- působí tonizačně - tedy posilují vysláblé tělo, pomáhají při nespavosti a zklidňují stresem " pocuchané" nervy. Oproti tomu listy cicimeku pomohou při infekcí vyvolaných stavech srážením horečky a tlumením zimnice.

Účinné látky

Plody jujube jsou bohaté především na vitaminy a minerální látky. Oplývají vysokým obsahem vitaminu C, obsahují také látky ze skupiny vitaminů B a karoteny. Z minerálních látek můžeme zmínit na příklad železo, vápník a draslík, důležité pro správné vlastnosti krve. Je důležité zmínit i obsah cukrů, který je až o čtvrtinu vyšší než u plodů ostatního ovoce. Zajímavostí je látka zvaná zizifin obsažená v listech jujuby, která má schopnost dočasně paralyzovat chuťové buňky jazyka.

Tradiční dávkování

Plody jujube najdeme nejčastěji v roli sladidla v různých čajích. Na přiklad v čaji s jerlínem japonským, který pročišťuje a harmonizuje tělo. Tento nápoj se v množství kolem 1 gramu užívá ráno a večer a to buď 15 minut před a nebo hodinu po jídle. Plody jujuby lze také konzumovat samotné jako sladkou laskominu, za den se však doporučuje požít jen množství do 10 gramů. Těchto 10g sušených plodů je vhodné rozdělit si do dvou dávek. 1 vypeckovaný plod = cca 3,3g



Pěstování

Jujube se vyskytuje typicky v teplém subtropickém pásu, ale prospívat dokáže i v pásu mírném. Svědší mu prosluněné prostředí, které však poskytuje jujube alespoň částečnou ochranu před větrem. Tato rostlina není vůbec náročná na půdu - stačí jí chudá na obsah živin. Ideální pro růst i plození jsou ty kolem 25°C, ale přes zimu zvládne i výraznější teplotní výkyvy do -20°C. V podnebních podmínkách České republiky se vyplatí jujube zasadit spíše už předpěstovanou od zahradníka než začínat od píky - tedy od semene.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>