Chřest kočičínský - Asparagus cochinchinensis

Český botanický název: Chřest kočičínský
Běžný název: Chřest, Tian Dong
Latinský název: Asparagus cochinchinensis
Rozšíření: Asie

Chřest kočičínský - Asparagus cochinchinensis

Tisíce let užívaná bylina čínskými lékaři, u které se stále nachází nová a nová využití.

Botanický popis rostliny

Chřest kočičínský je trvalá rostlina rostoucí do výše až 1,5 metrů. Kvete od března do června a semena zrají na začátku podzimu (nejčastěji během září). Květy jsou dvoudomé tzn., že jsou buď samičí nebo samčí. Pokud chceme, aby rostlina plodila, je třeba rostliny s dvěma pohlavími. Pyl se přenáší pomocí hmyzu (včely nejčastěji). Terapeuticky nebo v rámci kulinářství se používá více rostlinných částí. Oddenek, který má cca 5 cm na délku a 2 cm na šířku, se vaří po oddělení vláken pletiva (hořké části) a jádro se poté jí. Jiné zdroje doporučují jádra oddenku nakládat do cukru a poté konzumovat. Někteří zahradníci deklarují, že plody jsou také jedlé, jiné zdroje bobule chřestu nedoporučují jíst.

Původ a rozšíření

Původní oblast výskytu chřestu kočičínského je východní a jihovýchodní Asie s Čínou, Japonskem a Koreou v popředí. Bohužel na území České republiky se ve volné přírodě vyskytuje pouze jeden druh chřestu, a to chřest lékařský. Lze ho nalézt spíše v teplých oblastech, na suchých stráních a ve světlých křovinách. Tento druh je poté i cíleně pěstován lidmi.

Využití

Chřest jako léčivá bylina je se jménem Tian Men Dong používána v tradiční čínské medicíně již po staletí především při potížích během nachlazení a s ním spojené problémy - suchý kašel. Čínská medicína doporučuje užívání chřestu kočičínského zvláště při akutní fázi nachlazení, dobře zvlhčuje plíce, pomáhá vykašlávat a rozpouštět hlen, zamezuje suchu v ústech a pomáhá snižovat horečku nebo zvýšenou teplotu.

Při akutních virózách je chřest kočičínský doporučen během prvních 3 až 5 dnech onemocnění, kdy by měl zkracovat délku akutní virózy a stejně tak snižuje závažnost symptomů. Podle tradiční čínské medicíny je chřest kočičínský vhodný pro uklidnění horka v hrudní dutině, podporuje a živí žaludeční yin a vyčišťuje horko ze žaludku. Má zvlhčovat trávicí soustavu, pomáhat při zácpě a zvolňovat střevní pasáž. Podobně lze chřest kočičínský využít při potížích s chronickým kašlem, poněvadž dochází k disbalanci yinu v ledvinách a v plicích. Je tedy třeba dávkovat samostatně či v kombinacích byliny, které zmíněné stavy harmonizují. Kvůli těmto symptomům se chřest kočičínský dále hodí v terapii akutní až subakutní horečky, závratě, tinnitu, bolesti kolen a beder, chorob ledvin.

Stimuluje také parasympatikus. Zlepšuje trávení, uklidňuje žaludek, podporuje tvorbu slin. Mírně zpevňuje a utužuje psychiku a uklidňuje nervový přenos. Tradiční čínská medicína doporučuje směsi s obsahem chřestu kočičínského při potížích se spánkem a k uklidnění z mnoha příčin. Jedna z hlavních účinných látek chřestu je b-sitosterol, který je už mnohá léta testován s optimistickými výsledky při nádorech prostaty a ke zmírnění symptomů při benigní hyperplasii prostaty. Mnohá staletí byl v Číně a dalších východoasijských států používán při potížích s mužskou plodností. Při potížích s impotencí je však třeba dlouhodobé a pravidelné užívání tohoto extraktu.

Dalšími významnými látkami jsou flavonoidy, především rutin a quercetin, které v kombinaci jsou výbornými antioxidanty se všemi již známými účinky na lidský organismus. Flavonoidy v čistém stavu se používají mimo jiné jako prostředky ke zpevnění žilní stěny při zánětech hlubokých žil, při varixech nebo při hemoroidech. Další významná obsahová složka chřestu kočičínského, inulin, je vhodný jakožto látka snižující vysokou hladinu cholesterolu v organismu a je vhodný pro pacienty trpící zácpou. Proto je doporučována opatrnost u pacientů s průjmem. Je vhodnější chřest kočičínský neužívat při těchto potížích, zvláště pokud chřest navíc podporuje tvorbu a vylučování moči.

Další obsahové látky chřestu kočičínského se zdají být účinné v boji proti patogenním bakteriím a jejich reziduím aktivní eliminací jejich buněčných struktur. Výsledky se jeví optimisticky, nicméně je nutné jejich další vývoj a přídavek nových dat. Jiné studie zkoumají efekt těchto látek ke snížení místních projevů zánětu v kloubních pouzdrech. Má se za to, že by mohl být chřest použit jako přídatná složka během léčby zánětlivých nedegenerativních onemocněních kloubů. Zdá se, že vykazují významný efekt při procesu hojení. Extrakt z kořene chřestu vykazuje mírný antiseptický, expektorační, antipyretický a tonizující účinek.

Účinné látky

Terapeuticky významné části chřestu kočičínského obsahují mnoho druhů látek a mnoho látek příbuzných. Většina byla zmíněna a jednalo se o asparagin, b sitosterol, flavonoidy (rutin, quercetin), inulin a další.

Tradiční dávkování

Dvě vrchovaté čajové lžičky sušeného kořene (cca 6g) vložíme do 200ml studené vody a přivedeme k varu, povaříme 30min - 1x denně

Buďto se přidává čerstvý do jídel anebo je vhodná práškovaná forma kořene, přičemž 2 vrchovaté lžičky (cca 4-6 g) 1x denně se vysype do 150-200 ml studené vody, která se pomalu nechá projít varem a doba na povaření se doporučuje cca 20 minut. Poté se volně konzumuje.



Pěstování

Chřest kočičínský snáší lehké, středě těžké i těžké, jílovité půdy, spíše preferuje suchou, odvodněnou půdu. Kyselost půdy také není významnější faktor, chřest kočičínský snáší od kyselých po zásadité. Roste v prostoru částečného stínu, ale také v místě bez žádného stínu. Chřest může také růst v přímořských oblastech nedaleko pobřeží. Chřest kočičínský roste jednoduše v zahradních podmínkách, jiný rádce pro pěstování doporučuje vysušenou, humusovitou až písčitou půdu na zasluněném místě. Podle některých zdrojů vydrží až -15°C. Množí se pomocí semen, která jsou nejvhodněji po dobu 12 hodin namáčena v horké vodě a poté zasévána v období jara. Mohou se nechat naklíčit po dobu 3-6 týdnů při teplotě 25°C. Nejvíce se za tímto účelem hodí semena z minulého podzimu. Klíčky, když jsou dostatečně velké, se sázejí jednotlivě do květináčů na slunném místě. První zimu by rostlinky měly přečkat uvnitř domu. Druhý rok se mohou přesazovat na svá konečná místa během pozdního jara nebo raného léta.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>