Legendární strom s magickými vlastnostmi z hlubin deštných pralesů.
Botanický popis rostliny
Jedná se o vysoký a mohutný strom z Jižní Ameriky. Dosahuje výšky skoro až 35 metrů (maximum byl naměřený zatím 46 m vysoký strom) a obvod kmene je v průměru okolo 3 metrů. I když jsou jeho účinky známé již několik staletí (a existují stromy staré až 700 let) do všeobecného podvědomí západní civilizace se dostal až na začátku 19. století. Šedohnědá kůra bývá drsná, popraskaná a jakoby suchá, uvnitř je měkká, béžově žlutá a nasládlá.
Dřevo je tvrdé, odolné a dříve se používalo na stavbu lodí, luků, zbraní a kopí. Listy mají elipsovitý tvar, kroutí se do různých tvarů, jsou lesklé, barvou spíše hnědé. Květy jsou velice krásné, ve tvaru zvonků zlatavé barvy (někdy však bílé nebo fialové), plody jsou podlouhlé (15 - 60 cm). Semena jsou šedohnědá, okřídlená. Ve fytoterapii se používají jeho kůra, list a květ.
Původ a rozšíření
Tabebuia pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky. Dnes je pro své fototerapeutické účinky znám po celém světě, nicméně když vezmeme v úvahu, že místní o tabebuie ví již několik set let a lidé v západní civilizaci ji znají pouhých 100 let, celkem trvalo, než se stala známá. Domovem tohoto stromu jsou pahorkatiny amazonského pralesu v Peru dosahující kolem 800 m n. m. Roste v latinské Americe, Brazílii, Bolívii, Francouzské Guyaně, Paraguayi a severní Argentině.
Využití
Obsahové látky tahuari se zdají být vhodné do kombinace při léčbě diabetu. Klinické studie prokazatelně deklarovaly, že obsahové látky tahuari snižují periferní cukr a zvyšují citlivost tkání vůči inzulinu a pozměňují další patologické parametry, které indikují právě diabetes. Udává se, že by proto mohly být vhodnými kandidáty při prevenci cukrovky – což je ještě třeba potvrdit. Zajímavé výsledky mají obsahové látky tahuari při pozorování krevního tlaku u zdravých jedinců. Zdá se, že tyto látky pomáhají snižovat vysoký krevní tlak v kombinaci s antihypertenzivy.
Při zmínce poruch imunity je třeba zmínit mimořádný potenciál, který mají obsahové látky tabebuii, a to potenciál pomáhat reparačním mechanismům při rakovinném bujení (zvláště v metastázách). Dosud se ví, že obsahové látky tahuari společně spolu se západními postupy protirakovinné léčby mohou vykazovat jistou změnu k lepšímu ve specifických onemocněních. Vždy záleží na typu onemocnění, přidružených onemocněních a samotném pacientovi. Proto se prozatím doporučuje jako podpůrný přípravek při léčbě rakoviny. Navíc jisté zdroje popisují možnost redukce vedlejších účinků chemoterapie a radioterapie právě díky obsahových látkám z tahuari.
Obecně lze říci, že extrakt z tahuari (nebo přímo pití tahuari) podporuje vznik, vývoj a funkci všech složek přirozeného nebo naučeného imunitního systému. Z toho vyplývají další potenciál těchto obsahových složek. Tahuari je v lidové medicíně doporučována při kvasinkových a plísňových onemocněních zevního nebo také vnitřního prostředí. Pomáhá při odstraňování těchto patogenů a komplexně pomáhá imunitnímu systému. Tradiční použití tahuari (tedy čajového nálevu z tabebuii) je místními domorodci doporučována jako přírodní širokospektré antibiotikum/antimykotikum.
Zevně a vnitřně lze přípravky z tahuari používat při horečnatých stavech, horečce nebo nachlazení. Její komplexní účinek zahrnuje také snížení teploty, mobilizace buněk imunitního systému, potlačení infekce (nebo ložiska) a pomáhání vyhojení zánětu na mnoha úrovních. S tím souvisí podpora organismu při dýchacích problémech a potížích dýchacího systému. Obsahové látky tahuari redukují infekci a pomáhají při potížích různých druhů kašle. Komplexně pomáhá tlumit suchý kašel. Pomáhá vykašlávat při vlhkém kašli.
Další indikace jsou v rámci vylučovací a trávicí soustavy. U obsahových látek tahuari se zjistil potenciál k podpoře regenerace jater a že mohou léčit záněty jater virového původu. K podpoře jaterních funkcí přispívá i fakt, že obsahové látky tahuari pomáhají detoxikovat organismus navázáním se na nečistoty a těžké kovy v krevním oběhu. V rámci stejného komplexu je vhodné zmínit schopnost těchto obsahových látek při rozpouštění žlučových kamenů a jejich potenciál při terapii potíží se žlučovými cestami. Pomáhá při zažívacích potížích, při vředovitých zánětech žaludku a střev. Podporuje látkovou výměnu a příznivě ovlivňuje metabolické procesy. Obdobně obsahové látky tahuari rozpouštějí kyselinu močovou a měly by pomáhat při artritidách a při zánětlivých bolestech kloubů.
Další zdroje podporující lidovou léčbu navrhují užívání tahuari při gynekologických potížích a při mírných bolestech během menstruace. Tahuari zřejmě přispívá ke zlepšení krevního obrazu a podporuje krvetvorbu bílých (samozřejmě, imunitní systém jsme již zmiňovali), ale také červených krvinek. Působí proti chudokrevnosti, pomáhá prokrvovat organismus a posiluje srdeční činnost. Podporuje stav kůže, snižuje citlivost kožní bariéry při ekzémech a dalších kožních chorob.
Ohledně centrální nervové soustavy se přišlo na to, že tahuari pomáhá při nespavosti, při pocitech strachu a úzkosti.Pomáhá uklidňovat a nejlépe v kombinaci s psychickými opatřeními pomáhá redukovat stres. Pozitivně ovlivňuje spánek.
Při kontinuální fytoterapii je vhodné dodržet časový limit 3 měsíců, poté je doporučováno další měsíc vysadit a nechat odpočinout. Po této kůře je možno započít novou kůru, opět tříměsíční. Pokud je užíváno k podpoře protirakovinné léčby, je možné užívat společně s Vilcacorou. Je třeba zmínit, že tahuari nemá s lapachem mnoho společného. Sdílejí zdroj, strom tabebuia, nicméně tahuari je připravováno z vnitřní, měkké kůry stromu (a jenom jednoho specifického druhu), zatímco lapacho je připravováno z vnější kůry všech druhů tahuari.
Účinné látky
Významnými obsahovými složkami jsou naftochinonové deriváty s popředí s alfa lapachonem a dehydroisolapachonem, dalším alkoholovým derivátem lapacholem, katechiny, flavonoidy, flavony, flavonoly, flavonony a saponiny. Důležité jsou také organické kyseliny, kde trihydroxybenzoová, veratrová a vanillová jsou v popředí, dále jsou obsaženy beta-sitosterol, beta-karoten, vitamín C, kyselinu nikotinovou, thiamin, riboflavin a spousta minerálních látek (chrom, mangan, fosfor, hořčík, železo, zinek, křemík, draslík, cín a vápník). Právě zmíněný lapachol má zřejmě zmíněný antitumorózní účinek (protirakovinný), protizánětlivý a antibakteriální efekt je za určitých podmínek aktuálně potvrzen.
Tradiční dávkování
Samotné tahuari se užívá (pokud není řečeno jinak z terapeutických důvodů) 1 lžíce (cca 2-3 g) zalitá 1 litrem studené vody a 20-30 minut se nechá povařit. Jiné zdroje uvádějí, že je možné po dosažení varu nechat 20 minut nechat louhovat 20 minut na mírném ohni. Scedí se a poté se popíjí 3x denně jedna sklenička (cca 200 ml) během jídla nebo po jídle.
Nedoporučuje se překročovat dávkování, ani podávat těhotným, dětem nebo kojícím ženám. Pokud se užívá ve směsích, je potřeba upravit přípravu podle ostatních složek preparátu.