Spirulina - Arthrospira platensis

Český botanický název: Spirulina
Běžný název: Spirulina
Latinský název: Arthrospira platensis
Rozšíření: Afrika, Asie, Jižní Amerika

Spirulina - Arthrospira platensis

Jeden z nejúčinnějších doplňků většiny vitamínů a minerálů na světě, antioxidant očišťující organismus

Botanický popis rostliny

Arthrospira je vláknitý organismus na bázi sinice s cylindrickými buňkami uspořádanými do levotočivé šroubovice. Z Arthrospira platensis se vyrábí doplněk stravy nazývaný spirulina.

Původ a rozšíření

Historicky byla spirulina užívána aztéckými indiány a byla součástí stravování indiánských kultur ve střední Americe, což bylo popisováno jedním z Cortézových vojáků. Dnes se užívá jako vynikající bílkovinný preparát při dlouhých kosmických letech a pobytech ve vesmíru. Jak jsem výše zmínil, volně v přírodě se nalézá v oblasti Afriky, Asie a Jižní Ameriky, uměle se pěstuje i v Severní Americe.

Využití

Spirulina je především skvělým antioxidantem, neutralizujícím volné radikály a přispívající k jejich minimalizaci výskytu v těle. Protinádorové vlastnosti spiruliny přisuzujeme právě schopnosti vázat na sebe a odstraňovat volné radikály z těla, které jinak oxidují a zhoršují náš zdravotní stav. Pomůže snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Užíváním podpoříme stimulaci imunitního systému a zlepšíme obranyschopnost proti různým bakteriím a virům.

U zvířat byl laboratorně testován a pozitivně ověřen vliv spiruliny na ochranu srdeční a mozkové tkáně při chemoterapeutickém zásahu, po prodělání mozkové mrtvice, cukrovce a skleróze fyziologicky navozené stářím. Pro své jedinečné výživové hodnoty se hodí užívat při dietách. Obsahuje totiž velké procento (od 50-70%) bílkovin. Spirulina urychlí metabolismus a díky tomu že tělu dodá potřebné látky nemáme takovou chuť ani hlad na další mlsání. Dostatek bílkovin zabrání, abychom hubly místo tuků důležitou svalovou hmotu. To vše pomůže při snaze shodit nějaký ten kilogram navíc.

Studie na lidských dobrovolnících prokázaly pozitivní efekt spiruliny ke snížení degenerativních artritických faktorů, snížení hodnot volných tukových částic, kompenzování vysokého tlaku a zlepšení fyzické kondice. Také se spirulina ukázala efektivní jako protijed při otrávení arsenem. Důvodem jsou schopnosti spiruliny vázat na sebe toxické látky a volné radikály. Navázáním a odvedením z těla dochází k v dnešní době tolik potřebné očistě organismu.

Byl pozorován pozitivní účinek jako protijed látek poškozujících srdce, játra, ledviny a vaječníky. Spirulina má bezpečný profil při bílkovinné suplementaci u těhotných, kojících a malých dětí.

Varování : Kvůli vysokému obsahu vitaminu K je zde nutno dbát pozornosti u pacientů užívající antikoagulační nebo antiagregační léčbu. Hodnoty srážlivosti krve se mohou měnit, a proto je vhodné se při užívání warfarinu nebo u pacientů po srdeční nebo mozkové příhodě poradit s doktorem k možnému zasáhnutí do dávkování nebo změny léčiva.

Vysoký podíl aminokyselin včetně fenylalaninu může být rizikový u pacientů s diagnostikovanou fenylketonurií (vzácnou genetickou poruchou).

Účinné látky

Spirulina je potravina s koncentrovaným zdrojem lehce vstřebatelných živin. Sušina spiruliny obsahuje okolo 60% proteinů složených ze  všech esenciálních aminokyselin, i když s menším podílem metioninu, cysteinu a lysinu. Oproti ostatním rostlinným preparátům má  v tomto směru jedinečnou přednost.

Hmotnostním poměrem spirulina obsahuje 7% tuků včetně kyseliny gama-linolové, alfa linolové, linoleové, stearové, eicosapentaneové, docosahexaenové a arachidonové.

Nemalý obsahový poměr zahrnují vitaminy B1, B2, B3, B6, B9, C, D, A a E. Z minerálních látek je nejvíce zastoupen draslík, dále sestupně následují vápník, chrom, hořčík, sodík, v malých množstvích obsahuje měď, zinek, fosfor, mangan a selen. Navíc spirulina obsahuje barevné pigmenty jako je beta karoten, zeaxantin, chlorofyl-a a další. Pro obsah fykocyaninu podporujícího krvetvorbu je doporučován chudokrevným lidem.

Tradiční dávkování

K dostání je v klasické formě, tabletách nebo prášku. Využívá se nejen jako doplněk stravy u lidí, ale také u zvířat. Dávkování bylo vyhodnoceno za účinné a zároveň bezpečné na hodnotách 800 mg/kg, čili muž s 80 kg může denně zkonzumovat zhruba 60g čisté spiruliny.

Běžnou doporučenou dávkou jsou 3g denně.Pěstování

Zástupci rodu Arthrospira se volně vyskytují v tropických a subtropických jezerech s vysokým obsahem uhličitanových a hydrogenuhličitanových iontů vykazující vysoké pH (alkalické). Uměle pěstovaná spirulina je kultivovaná ve speciálně průtokových rybníčcích s řízeným odtokem vody, což v domácích poměrech může být poměrně složíté. Největší producenti spiruliny jsou ve Spojených Státech, Thajsku, Indii, Thaiwanu a Číně.

Slevy v měsíci srpen

Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
3 Kč  2,10Kč
Ušetříte: 30% z ceny
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
299 Kč  254,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Konopný olej panenský 250ml DMT: 6.8.2019
Konopný olej panenský 250ml DMT: 6.8.2019
229 Kč  183,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny

Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
179 Kč  161,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Chilli Cascavel DMT: 30.8.2019
Chilli Cascavel DMT: 30.8.2019
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Muira puama - 25x extrakt 10g
Muira puama - 25x extrakt 10g
199 Kč  169,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny

Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
8 Kč  4,80Kč
Ušetříte: 40% z ceny
Muira puama - 25x extrakt 20g
Muira puama - 25x extrakt 20g
349 Kč  296,65Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Marco kapsle 120ks
Marco kapsle 120ks
329 Kč  263,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny

Copyright © 2019 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb