Spirulina - Arthrospira platensis

Český botanický název: Spirulina
Běžný název: Spirulina
Latinský název: Arthrospira platensis
Rozšíření: Afrika, Asie, Jižní Amerika

Spirulina - Arthrospira platensis

Jeden z nejúčinnějších doplňků většiny vitamínů a minerálů na světě, antioxidant očišťující organismus

Botanický popis rostliny

Arthrospira je vláknitý organismus na bázi sinice s cylindrickými buňkami uspořádanými do levotočivé šroubovice. Z Arthrospira platensis se vyrábí doplněk stravy nazývaný spirulina.

Původ a rozšíření

Historicky byla spirulina užívána aztéckými indiány a byla součástí stravování indiánských kultur ve střední Americe, což bylo popisováno jedním z Cortézových vojáků. Dnes se užívá jako vynikající bílkovinný preparát při dlouhých kosmických letech a pobytech ve vesmíru. Jak jsem výše zmínil, volně v přírodě se nalézá v oblasti Afriky, Asie a Jižní Ameriky, uměle se pěstuje i v Severní Americe.

Využití

Spirulina je především skvělým antioxidantem, neutralizujícím volné radikály a přispívající k jejich minimalizaci výskytu v těle. Protinádorové vlastnosti spiruliny přisuzujeme právě schopnosti vázat na sebe a odstraňovat volné radikály z těla, které jinak oxidují a zhoršují náš zdravotní stav. Pomůže snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Užíváním podpoříme stimulaci imunitního systému a zlepšíme obranyschopnost proti různým bakteriím a virům.

U zvířat byl laboratorně testován a pozitivně ověřen vliv spiruliny na ochranu srdeční a mozkové tkáně při c hemoterapeutickém zásahu, po prodělání mozkové mrtvice, cukrovce a skleróze fyziologicky navozené stářím . Pro své jedinečné výživové hodnoty se hodí užívat při dietách. Obsahuje totiž velké procento (od 50-70%) bílkovin. Spirulina urychlí metabolismus a díky tomu že tělu dodá potřebné látky nemáme takovou chuť ani hlad na další mlsání. Dostatek bílkovin zabrání, abychom hubly místo tuků důležitou svalovou hmotu. To vše pomůže při snaze shodit nějaký ten kilogram navíc.

Studie na lidských dobrovolnících prokázaly pozitivní efekt spiruliny ke snížení degenerativních artritických faktorů, snížení hodnot volných tukových částic, kompenzování vysokého tlaku a zlepšení fyzické kondice. Také se spirulina ukázala efektivní jako protijed při otrávení arsenem. Důvodem jsou schopnosti spiruliny vázat na sebe toxické látky a volné radikály. Navázáním a odvedením z těla dochází k v dnešní době tolik potřebné očistě organismu.

Byl pozorován pozitivní účinek jako protijed látek poškozujících srdce, játra, ledviny a vaječníky. Spirulina má bezpečný profil při bílkovinné suplementaci u těhotných, kojících a malých dětí.

Varování : Kvůli vysokému obsahu vitaminu K je zde nutno dbát pozornosti u pacientů užívající antikoagulační nebo antiagregační léčbu. Hodnoty srážlivosti krve se mohou měnit, a proto je vhodné se při užívání warfarinu nebo u pacientů po srdeční nebo mozkové příhodě poradit s doktorem k možnému zasáhnutí do dávkování nebo změny léčiva.

Vysoký podíl aminokyselin včetně fenylalaninu může být rizikový u pacientů s diagnostikovanou fenylketonurií (vzácnou genetickou poruchou).

Účinné látky

Spirulina je potravina s koncentrovaným zdrojem lehce vstřebatelných živin. Sušina spiruliny obsahuje okolo 60% proteinů složených ze  všech esenciálních aminokyselin, i když s menším podílem metioninu, cysteinu a lysinu. Oproti ostatním rostlinným preparátům má  v tomto směru jedinečnou přednost.

Hmotnostním poměrem spirulina obsahuje 7% tuků včetně kyseliny gama-linolové, alfa linolové, linoleové, stearové, eicosapentaneové, docosahexaenové a arachidonové.

Nemalý obsahový poměr zahrnují vitaminy B1, B2, B3, B6, B9, C, D, A a E. Z minerálních látek je nejvíce zastoupen draslík, dále sestupně následují vápník, chrom, hořčík, sodík, v malých množstvích obsahuje měď, zinek, fosfor, mangan a selen. Navíc spirulina obsahuje barevné pigmenty jako je beta karoten, zeaxantin, chlorofyl-a a další. Pro obsah fykocyaninu podporujícího krvetvorbu je doporučován chudokrevným lidem.

Tradiční dávkování

K dostání je v klasické formě, tabletách nebo prášku. Využívá se nejen jako doplněk stravy u lidí, ale také u zvířat. Dávkování bylo vyhodnoceno za účinné a zároveň bezpečné na hodnotách 800 mg/kg, čili muž s 80 kg může denně zkonzumovat zhruba 60g čisté spiruliny.

Běžnou doporučenou dávkou jsou 3g denně.Pěstování

Zástupci rodu Arthrospira se volně vyskytují v tropických a subtropických jezerech s vysokým obsahem uhličitanových a hydrogenuhličitanových iontů vykazující vysoké pH (alkalické). Uměle pěstovaná spirulina je kultivovaná ve speciálně průtokových rybníčcích s řízeným odtokem vody, což v domácích poměrech může být poměrně složíté. Největší producenti spiruliny jsou ve Spojených Státech, Thajsku, Indii, Thaiwanu a Číně.

Slevy v měsíci prosinec

Vlašské ořechy DMT: 31.12.2018
Vlašské ořechy DMT: 31.12.2018
1 Kč  0,90Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Mladá zelená pšenice kapsle 190 ks
Mladá zelená pšenice kapsle 190 ks
499 Kč  399,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Konopná semena loupaná 500g DMT: 1.12.2018
Konopná semena loupaná 500g DMT: 1.12.2018
279 Kč  223,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny

Mladá zelená pšenice
Mladá zelená pšenice
3 Kč  2,40Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Chilli Cascavel DMT: 1.5.2018
Chilli Cascavel DMT: 1.5.2018
3 Kč  2,40Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
8 Kč  4,80Kč
Ušetříte: 40% z ceny

Červený rybíz sušený mrazem - lyofilizovaný
Červený rybíz sušený mrazem - lyofilizovaný
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny

Copyright © 2018 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb