Škornice šípolistá - Epimedium sagittatum

Český botanický název: Škornice šípolistá
Běžný název: Škorpice, epimedium brevicornum, epimedium grandiflorum, epimedium koreanum, epimedium sagittatum, epimedium violaceum), barrenwort, Épimede, Épimede a Grandes Fleurs, Épimede du Japon, Herba Epimedii, Herbe Cornée de Chevre, horny goat weed, randy beef grass, yin yang huo, bishop´s hat, Hierba de Cabra en Celo, fairy wings, rowdy lamb herb, barren, Japanese Epimedium, Xian Ling Pi
Latinský název: Epimedium sagittatum
Rozšíření: Asie

Škornice šípolistá - Epimedium sagittatum

Bylina prostopášného kozla

Botanický popis rostliny

Škornice je stálezelená vytrvalá bylinka působící subtilním dojmem. Typické pro tuto rostlinku jsou charakteristické podlouhlé srdčité listy a velmi drobná květenství, která mohou oplývat různými barvami. Škornice roste v semknutých trsech a právě proto je oblíbenou skalkovou rostlinou.

Původ a rozšíření

Škornice šípolistá pochází z lesů Číny a Japonska a je po staletí součástí mnoha léčivých směsí tradiční čínské medicíny. K jejímu používání v léčitelství se váže legenda, kdy si pastýři koz všiml, že kozli spásající trsy škornice oplývají nevídanou sexuální aktivitou . Toto zjištění vedlo ke zkoušení účinků byliny lidmi a vyplatilo se, dnes škornice šípolistá směle konkuruje komerčním přípravkům.

Využití

Antická povídka z čínské mytologii vypovídá o škornici jako o yin yang huo, což do volného překladu znamená "bylina prostopášného kozla". Z legendy se dočteme, že pastýři koz pozorovali u svých zvířat extrémní nárůst sexuální aktivity po spasení škornice. Ve světě je dostupných mnoho forem extraktu škornice, např. tablety, tablety, čistá rostlina. Rostlina totiž obsahuje látku icariin, která farmakologicky účinkuje na fosfodiesterázu 5 funguje jako její inhibitor, čímž funguje velice obdobně jako většina léčiv používaných k léčbě erektilní dysfunkce. Níže tento efekt popíšeme více podrobně. Podle tradiční medicíny je škornice schopna vyhánět vnitřní chlad a posiluje čchi.

Na animálních modelech se prokázala zvýšená koncentrace oxidu dusnatého, který účinkuje jako relaxant hladkého svalstva (na králících prokázán efekt na relaxaci tkáně). Další studie popsala efekt přímé (lokální) aplikace extraktu z Epimedia na zvýšení krevního tlaku a zlepšení erekce (opět u zvířat). In vitro provedená publikace popsala efekt icariinu na inhibici PDE-5 u 50% zvířat v koncentraci 1 mikroM, stejného efektu pomocí sildenafilu bylo dosaženo v koncentraci 6,6 nanoM a vardenafilu v koncentraci 0,7 nM. Ohledně efektivní dávky perorálních forem sice nejsou dostupné žádné literární zdroje, některé práce zmiňují nižší výskyt nežádoucích účinků oproti léčivům (kvůli nižší specificitě...).

V řadě léčebných postupů tradiční medicíny při vypořádávání s erektivní dysfunkcí a sníženém zájmu v pohlavním životě se setkáváme s využitím škornice v samotné formulaci nebo v různých kombinacích. Podává se v rámci tradiční čínské medicíně jako silné afrodiziakum (pro obě pohlaví), v případě mužské impotence a při mužské i ženské neplodnosti (podává se oběma partnerům, ale efekt má silnější spíše u mužů - vliv na tvorbu spermií). Škornice navíc ovlivňuje upregulaci genů zvyšujících syntézu NO a měnících rovnováhu mezi adenosine a guanin monofosfátem. Zdá se také, že icariin více specificky inhibuje aktivitu fosfodiesterázy-5 a vykazuje nižší aktivitu vůči fosfodiesteráze 6 a cyklickému adenosinu monofosfát-diesteráze (cAMP-PDE).

Icariin také v tkáňových, zvířecích i lidských studiích (celkem 6) pomáhá stimulovat aktivitu osteoblastů v kosterní tkáni, takže z nich lze odvodit jistý zmírňující efekt na progres osteoporózy. Podobný výsledek vzhledem k ochraně kostí a ke snížení cholesterolu byl efekt obsahových látek škornice u postmenopauzálních žen (podáváno po dobu 6 měsíců). S věkem ovlivněnými problémy s prostatou u mužů se škornice s oblibou podávala ve směsích.

Poté spíše v kombinaci se škornice využívá při nedostatečném prokrvení mozku, k zesílení citlivosti nervových zakončeních v kůži a na končetinách, má mírný stimulační efekt na centrální nervovou soustavu a může se podávat jako nervové tonikum. V některých případech se léčitelé přiklánějí ke škornici díky efektu na stimulaci imunitního systému. V tradiční čínské medicíně se škornice v menším dávkování s oblibou podává při únavě a psychickém vyčerpání.

V některých lidových aplikacích je škornice součástí směsí a přípravků k aplikacím při nedostatečném prokrvení dolních končetin, při výrazné svalové bolestivosti a ztuhlosti. Zvyšuje prokrvení a okysličení svalů, čímž přispívá ke zvýšenému výkonu a výdrži při cvičení. Lidová medicína jihovýchodní Asie doporučuje nať škornice při vysokém krevním tlaku, při některých nezávažných srdečních potížích, posiluje tkáň při jaterních a ledvinových chorobách, při bronchitidě, jako analgetikum/antiflogistikum při bolesti kloubů (při revmatických bolestech) a jako imunostimulant při AIDS. Škornice se několik desítek let doporučuje jako vhodná bylina pro závislé na nikotinu a pro silné kuřáky. Pro kuřáky se doporučuje škornice kvůli prevenci studených končetin.

 

Účinné látky

Výše uvedené účinky jsou zapříčiněny látkou glykosidické povahy icariinem. Icariin působí obdobným mechanismem jako chemické struktury obsažené v komerčních přípravcích na podporu sexuální aktivity, tedy inhibicí enzymu fosfodiesterazy 5, který způsobuje zúžení tepen a tedy nižší prokrvení oblasti. Nadbytek tohoto enzymu tedy neumožňuje erekci. Icariin fosfodiesterázu blokuje a zvyšuje prokrvení penisu, ale i jiných částí těla a obohacuje tkáně o kyslík, snižuje tedy únavu a dodává vitalitu.

V nadzemních částích škornice bylo dosud identifikováno zhruba 37 sloučenin flavonoidního charakteru, mezi nimi je 28 fenylflavonoidů s převládajícím epimedinem C v koncentraci od 1,4 do 5,1%. Dále obsahuje ceryl alkohol, fytosteroly, kyseliny (palmitová, stearová, olejová, linolová a linoleová), hentriacontan, bilobanol, magnoflorin, glukózu, fruktózu a mnoho dalších derivátů vycházejících z benzopyranu.

Tradiční dávkování

Tato zázračná bylina se popíjí ve formě vývaru z drcených listů. Jedna plná čajová lžička listů škornice se vysype do půl litru vody a nechá se 15 minut vařit, poté se zcedí a popíjí v průběhu dne. Účinek vývaru zesílíme, pokud do vroucí vody přidáme pár kapek citronové šťávy, dojde tak k zvýšenému uvolnění icariinu z listu. Mletou kůru je vhodné užívat 1-2x denně jednu čajovou lžičku rozmíchanou ve vodě. Kapsle s obsahem 100% byliny se doporučují užívat v množství 2 kapsle 3x denně, tinktury pak v dávce 30 kapek 3x denně. Bylinu by neměly užívat těhotné nebo kojící ženy.



Pěstování

Škornice šípolistá je vytrvalá a stálezelená bylina vyžadující před světlem chráněná stanoviště s vlhčí půdou bohatou na živiny. Čeští zahrádkáři preferují tuto rostlinu zejména do skalek. Odměnou za svůj líbivý vzdušný vzhled žádá škornice pravidelnou péči v podobě přihnojování a kypření půdy.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>