Saw palmetto - Serenoa repens

Český botanický název: Serenoa plazivá
Běžný název: Serenoa, Saw palmetto, tala, taalachoba, talco, talimushi, guana, talalakko, Kanapaha, Sabal serrulatum
Latinský název: Serenoa repens
Rozšíření: Severní Amerika

Saw palmetto - Serenoa repens

Endemická rostlina nejvíce používaná pro potíže močového a reprodukčního systému.

Botanický popis rostliny

Serenoa je malá palma dosahující maximální výšky kolem 2-3 metrů. Vzpřímený kmen je rozprostřen do šířky. Listy jsou široké, světle zelené nebo stříbřité, 1-2 metry dlouhé, lopatkovité a vějířovitě uspořádané. Řapíky listů mají ostré zoubky nebo jehličky. Květy jsou žlutobílé, mají zhruba 5 mm v průměru a stojí na stopkách až 60 cm dlouhých. Kvete zhruba od prosince do začátku jara a plodí červeno-černé bobule v období od dubna do října. Bobule jsou chráněné pevným lupenem, z něhož vyrůstá krátký stonek přímo ke kmeni stromu. Jedná se o pevnou, pomalu rostoucí, avšak dlouho se dožívající rostlinu. Na Floridě jsou stromy, kterým se odhaduje 500-700 let. Rostlina je pro lidi jedlá, nicméně platí zde pravidlo, že čím je rostlina zelenější, tím je více hořká.

Původ a rozšíření

Serenoa roste ve shlucích více rostlin nebo vytváří husté houští v písčitých pobřežních pásmech. Může se však vyskytovat více ve vnitrozemí, kde je součástí jehličnatého podrostu. Serenoa se těžko pěstuje jinde, jedná se o endemický druh nacházející se na jihovýchodním pobřeží Spojených Států Amerických na severu od státu New York po nejjižnější pláže Floridy. Nejvíce nalezišť je podél Atlantického oceánu a na rovinách podél Mexického zálivu od Severní Karolíny až po nejvýchodnější části Louisiany, nicméně může být k nalezení daleko od pobřeží ve vnitrozemí státu Arkansas.

Využití

V tradiční severoamerické indiánské medicíně byla serenoa repens používána běžně jako léčebný prostředek při různých chorobách, zvláště u běžného nachlazení, kašle, bronchitidy nebo chřipce. Existují záznamy, kdy se výtažky ze serenoy repens užívaly k celkovému povzbuzení organismu, k podpoře chuti k jídlu a jako afrodiziakum (v některých kulturách přežívá toto použití dodnes) a jako slabé sedativum (uklidňuje organismus). V dnešní době je použití serenoy pouze úzce zaměřeno, nejvíce na léčbu urogenitálního ústrojí. Obsahové látky serenoy – saw palmetto byly totiž zkoumány v širokém měřítku.

Obsahové látky serenoy repens mají totiž v patřičné koncentraci příznivý vliv na zmírnění symptomů zánětů prostaty, pomáhají redukovat zbytnění prostaty a zmírňují další symptomy benigní hyperplazie prostaty souvisejícími s expanzí prostaty a postupným utlačováním močové trubice (obtíže při vyprazdňování močového měchýře, časté nutkání "jít si odskočit", slabý proud moči, nedokonalé vyprázdnění měchýře, inkontinence, bolestivost, opakované záněty močových cest,...). Symptomy se postupem času běžně objevují u mužů kolem 50 let a s dalším postupem času se symptomy mohou zhoršovat (zvýšit jejich počet a závažnost symptomů).

Obsahové látky serenoy totiž chemicky připomínají mužské hormony a mají podobnou návaznost na enzymy, které je přetvářejí. Tímto způsobem převezmou "místo" hormonů a jsou přetvořeny na látky, které nepůsobí na volné receptory na prostatě a nedochází tedy k žádné společné reakci.

Dnes jsou obsahové látky serenoy v koncentrovaných extraktech součástí samostatně nebo v různých kombinacích v přípravcích a doplňcích stravy vhodných jako antiseptika s močopudným efektem prakticky bez nežádoucích účinků. Velikou výhodou serenoy je její celková bezpečnost skrze nízkou systémovou absorpci a neškodnost vůči močovému systému (oproti např. některým antibiotikům vázaných na lékařský předpis). Obsahové látky serenoy totiž dostatečně uvolňují hladkou svalovinu prostaty a fytofarmaka a bylinná léčba obecně přicházejí v úvahu při slabé toleranci nebo při výskytu nepříjemných nežádoucích účinků standardní farmakologické léčby a navíc jde o lék 1. volby u pacientů trpících lehkým až středně závažným stupněm prostatických potíží.

A co na tuto rostlinu říká rigorózní západní věda a medicína založená na důkazech? Metaanalýza několika na sobě nezávislých prací hodnotí výtažek ze serenoy jako mnohonásobně bezpečný a přitom efektivní prostředek při lehkém až středním stupni benigní hyperplazie prostaty v porovnání s placebem, finasteridem a tamsulosinem (obojí léčivé látky indikované pro léčbu zmíněného onemocnění). Z pohledu nežádoucích účinků se mohou vzácně objevit pouze mírné zažívací potíže, jinak je tolerován bez problémů. Na druhou stranu však publikace hodnotí obě látky (finasterid a tamsulosin) jako daleko účinnější než extrakt ze serenoy. Jedna studie prokázala redukci nočního pocení a zvýšení toku moči zhruba na 50% po pravidelném užívání extraktu z plodů serenoy.

Z pohledu nejzávažnějšího stádia benigní hyperplazie prostaty, rakoviny prostaty, je tvrzení skeptické. Americká společnost pro rakovinu nedávno ohodnotila pravidelné užívání po delší dobu extraktu ze serenoy jako užitečný prostředek při podpoře léčby rakoviny prostaty, nicméně se zdá, že samotná serenoa není schopna předcházet a léčit rakovinu prostaty u lidí.

Výroky a stanoviska zdravotnických agentur se po celém světě liší. Na úrovni evropského (a tedy i českého) právního zázemí lze přípravky obsahující serenou repens označit za pomáhající udržet a přispívat k normálnímu zdraví reprodukčního systému s ohledem na jeho správnou funkci.

Účinné látky

Extrakt serenoy repens obsahuje rozmanitou škálu obsahových látek. Obsahuje zejména volné a různě esterifikované mastné kyseliny (kyselina kaprylová, olejová, palmitová, laurová, myristová, stearová), triglyceridy, a fytosteroly (převážně ß-sitosterol, ale také kampesterol, daucosterol, stigmasterol), flavonoidy, polysacharidy. Extrakty přítomné ve volně prodejných přípravcích bývají standardizované na 85-95% obsahu volných mastných kyselin.

Tradiční dávkování

Dávkování se liší v závislosti na obtížích a formě přípravku. Zmíněné dávkování je směřované pro dospělé muže. Pokud jsou k dispozici sušené bobule serenoy plazivé, doporučuj se dávkovat 1-3 gramy nebo popíjet 3x denně čaj připravený povařením 0,5-1,0 gramu bobulí ve 150 ml vody cca 10 minut. V případě užívání tekutého extraktu je doporučeno 0,5-1,5 ml přípravku v poměru 1:1 3x denně nebo v poměru 1:2, který se dávkuje 4-5x denně. Jestli je dostupná tobolková forma hexanového nebo ethanolového extraktu, doporučuje se dávka 320 mg extraktu 1x denně nebo 160 mg 2x denně, nejlépe ráno s jídlem, přičemž se doporučuje tradiční režimové opatření: Dodržovat pravidelný pitný režim a po 17:00 již nejlépe nepít vůbec.

Standardizovaný extrakt Saw palmetto při teplotách, které klesnou pod 20°C přirozeně tuhne. Stačí však chvilka v dlani a extrakt je zase tekutý.Pěstování

Jelikož se jedná o endemickou rostlinu, která snáší pouze subtropické až tropické podnebí, není ji možné vypěstovat v prostředí České republiky. Mnoho informací ohledně pěstování serenoy není k nalezení. Ví se, že jakmile je serenoa zakořeněná, nepotřebuje žádnou údržbu nebo starost a sama se o sebe dokáže postarat. Preferuje plné, silné slunce, ale toleruje i polostín. Může růst v sušších, ale i vlhčích oblastech a rozmnožuje se semeny z plodů.

Slevy v měsíci srpen

Konopný olej panenský 250ml DMT: 6.8.2019
Konopný olej panenský 250ml DMT: 6.8.2019
229 Kč  183,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Chilli Cascavel DMT: 30.8.2019
Chilli Cascavel DMT: 30.8.2019
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
179 Kč  161,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny

Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
8 Kč  4,80Kč
Ušetříte: 40% z ceny
Muira puama - 25x extrakt 20g
Muira puama - 25x extrakt 20g
349 Kč  296,65Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
299 Kč  254,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny

Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
3 Kč  2,10Kč
Ušetříte: 30% z ceny
Marco kapsle 120ks
Marco kapsle 120ks
329 Kč  263,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Muira puama - 25x extrakt 10g
Muira puama - 25x extrakt 10g
199 Kč  169,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny

Copyright © 2019 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb