Rdesno mnohokvěté - Polygonum multiflorum

Český botanický název: Rdesno mnohokvěté
Běžný název: Chinese Knotweed, he shou wu
Latinský název: Polygonum multiflorum
Rozšíření: Afrika, Asie, Austrálie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika

Rdesno mnohokvěté - Polygonum multiflorum

Základní součást přípravků proti stárnutí v tradiční čínské medicíně.

Botanický popis rostliny

Rdesno je jednoletá popínavá bylina rostoucí do velikosti 2 až 4 metrů od začátku kořene (celkově může dorůst do délek až 10 metrů). Listy jsou nepravidelné, dlouhé zhruba 3-7 cm a široké 2-5 cm, okraje jsou celistvé a hrot čepele je šípovitý. Květy mají v průměru kolem 0,5 mm, jsou bílé až nazelenalé kvetoucí mezi létem a průběhem podzimu.

Původ a rozšíření

Původem rdesna jsou pláně centrální a jižní Číny, dnes lze najít prakticky všude po celém světě.

Využití

Největšího rozmachu léčebného užívání rdesna je zaznamenáno v tradiční čínské medicíně, kde se využívá jeho vlastnosti proti stárnutí. Proto zvaný elixír života.

V mnoha léčivých přípravcích tradiční čínské medicíny se objevuje kořen rdesna, o jehož zpevňujících účincích a účincích proti stárnutí se dlouho ví a využívá se jich. Nachází se v přípravcích doporučovaných proti stárnutí včetně vypadávání a šedivění vlasů. Dle zkušeností vyplývá také příznivý vliv rdesna na zvýšený cholesterol, koronární srdeční nemoci, neurózy a další nemoci spojených s nárůstem věku. Jako doprovodná součást dalších léčiv tradiční medicíny se rdesno užívá k zabránění nebo oddálení chorob krve a kůže (různé alergické stavy), proti zánětlivým stavům a vysokému tlaku. Sportovci jistě ocení rychlou regeneraci svalstva po náročném cvičení, zpevnění kostí a šlach.

Aktuální studie zabývajícími se obsahovými látkami rdesna upozorňují na přítomnost specifického alkaloidu, u něhož byla sledována aktivita podporující stav a funkčnost periferních nervů, mozkových buněk a buněk žláz s vnitřní sekrecí. Rdesno také stimuluje nadledvinkovou tkáň a pomáhá detoxifikačním procesům.

S opatrností by se měla bylina užívat u jaterních onemocnění, protože užívání je spojeno s nárokem na jaterní tkáň.

Legenda o antickém botanikovi z Číny Chung Yunovi vypráví, že popíjel extrakt z rdesna každý den a dožil se 256 let. Pouze díky účinkům této rostliny se prý dožil tak vysokého věku a byl velmi sexuálně aktivní. Podle legendy měl 24 manželek.

Účinné látky

Analýza rdesna zjistila přítomnost látky lektinové povahy (komplex bílkovina-cukr). V lidském těle vystupuje jako specifická protilátka, čímž nevyvolává alergické projevy, spíše se navazuje a pomáhá odbourávat cholesterol a vaskulární pláty, které se vytváří na vnitřním povrchu cév. Má tak největší zásluhu v prevenci kardiovaskulárních onemocnění nebo komplikací.

Tradiční dávkování

Doporučuje se popíjet odvar ze 2-3 lžiček sušené kořene rdesna vyvařeného ve vodě cca 15-20min. Je možno dolít vodu. Při požívání mletého kořene připřavujeme následovně: 1 čajovou lžičku rozmícháme do vody, cca 50ml a vypijeme.Pěstování

Výhoda rdesna tkví v jeho plevelné povaze. Rdesno roste rychle a prakticky kdekoliv, narazíte na něj všude ve městě i v přírodě, aniž by člověk věděl, po čem vlastně šlape. Není však příliš odolné vůči mrazu, proto je vhodnější rdesno přenést do bytů/domů během chladných období.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>