Rakytník řešetlákový - Hippophae rhamnoides

Český botanický název: Rakytník řešetlákový
Běžný název: Rakytník, sibiřský zázrak, citroník severu
Latinský název: Hippophae rhamnoides
Rozšíření: Asie, Evropa

Rakytník řešetlákový - Hippophae rhamnoides

Rakytník řešetlákový je přítelem na celý život. Zdravý život.

Botanický popis rostliny

Rakytník řešetlákový je stromovitá dřevina, která se dorůstá až 6m výšky. Je to dvoudomý opadavý keř, se zelenými úzkými listy. Ty mají svůj líc hladký a šedozelený, kdežto spodní strana listu je stříbřitě ojíněná. Plody dozrávají nejdříve v srpnu, spíše v září a v říjnu. Plody jsou oválné, červeno oranžové barvy. Tvoří podlouhlé baly kolem trnitých větví, čímž listy i trny jsou jen zátiším a vzácnost vystupuje do popředí.

Původ a rozšíření

Domovinou rakytníku neboli Hippophae rhamnoides je Rusko, avšak v dnešní době je rozšířen po celé Evropě i Asii. Na Sibiři je nazýván sibiřským zázrakem, pro své blahodárné účinky na lidský organismus.

Využití

Rakytník je vhodný pro zvýšení odolnosti imunitního systému, při nachlazeních, virózách i angínách. Používá se jako prevence před těmito nemocemi. Zajásají i játra, která se nechají všemi vitamíny rakytníku posilovat. Je vhodný i při léčbě hemeroidů, zlepšuje činnost slinivky a nedávno byly zjištěny protinádorové účinky. Hojí vředová onemocnění a to jak dvanácterníková tak i žaludeční. Rakytníkem nejen že si posilníme imunitu, ale i pokožka bude pružnější a silnější. Je známa lepší regenerace při popáleninách, či omrzlinách. Za zmíněné účinky dáváme dík vitamínu E, kterému lze přičíst i pomoc při ženských potížích. Při menopauze napomáhá s problémy spojené s ní. Jako jsou návaly horka, psychická labilita, bolesti hlavy. Píše se, že užíváním tohoto vitaminu E lze posunout menopauzu i o několik let, čímž se oddálí odvápnění, které je s procesem spojené. Lze přidávat i do koupelí v podobě olejů, kdy očekáváme zjemnění pokožky. Zabraňuje vypadávání vlasů. Aminokyseliny zajišťují udržení a zpevnění svalové hmoty, šlach a nehtů. Díky přítomnosti taninů, tedy tříslovin máme k dispozici „policii“ pro zadržení volných radikálů v těle – detoxikace. Stimuluje zažívání a tím napomáhá při vylučování škodlivin. Při problémech s žaludkem je rakytník první pomocí. Třísloviny mírní nadměrné vylučování potu a nyní jsou zkoumány jejich účinky na sebedestrukci rakovinových buněk.
Je vhodný i pro dlouhobé užívání.

Jeden plod rakytníku řešetlákového denně = dávka vitamínu C pro tělo na celý den

Účinné látky

Rakytník obsahuje v první řade vitamín C, který je velmi důležitý pro zdraví cév a dobré vstřebávání železa. Na 1 kg plodu rakytníků získáváme až 12 g tohoto vitamínu. V plodech je obsažen až 20x více, než u jiných citrusů. Společníkem vitamínu C je vitamín P, který zvyšuje účinnost C a zabraňuje jeho rozkladu. Proto při sušení plodů není o něj ochuzen.

Dále vitamín A, B, D, F, K, silice, cukry, aminokyseliny, třísloviny, flavonoidy, karotenoidy, karoteny, kyselinu listovou, fytoncidy, minerální soli, nenasycené mastné kyseliny,...
Traduje se, že jeden plod rakytníku dodá tělu vitaminu C tolik, že to stačí na jeden den.
 

Tradiční dávkování

1 čajovou lžičku zalejeme 250ml vody a necháme 10 min louhovat. Můžeme dosladit medem, či sušené plody použít jako přísadu do čaje jiného a tím ho obohatit. Sušené plody můžeme jíst i samotné, nijak zpracované.Pěstování

Rakytník řešetlákový je celkem nenáročná léčivka na pěstování. Volně rostoucí rostliny nejčastěji nacházíme u kolejišť a jiných ne zrovna pohodlných míst. Je vhodná pro zpevnění půdy, na kterou není náročná. Roste i v extrémních podmínkách, jako jsou dálnice a jílnaté půdy. Aby se dosáhlo úrody, je potřeba zasadit pět samičích a jeden samčí rakytník. Rostlina je dvoudomá - poznáme cca ve 4 letech stáří podle velikosti pupen. Opylení dochází pomocí větru. Rakytník vysazujeme s 3m odstupem. Rakytník je dlouhodobě žijící rostlinou, dožívá se i 100 let. Je plně mrazuvzdorný.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>