Přeslička rolní - Equisetum arvense

Český botanický název: Přeslička rolní
Běžný název: Přeslička, přeslice, praslica, praslička, přáska, stolička, skřip, chvost, duvok, šmirglová tráva, plivačka, field horsetail, common horsetail
Latinský název: Equisetum arvense
Rozšíření: Afrika, Asie, Austrálie, Evropa, Severní Amerika

Přeslička rolní - Equisetum arvense

Tradiční diuretikum používané k mineralizaci organismu a pomoci při revmatismu nebo dně.

Botanický popis rostliny

Jedná se o nahosemennou výtrusnou vytrvalou bylinu přirozeně se vyskytující v podnebí arktického a mírného pásu severní hemisféry. Má typický sezónní dimorfismus, vyrůstají jí 2 lodyhy, jedna sterilní, nereproduktivní a druhá fertilní nosící výtrusy, vyrůstající z podzemního oddenku. Lodyha může dorůstat až 90 cm výšky, 3-5 mm v průměru nejširšího místa a kolénkové segmenty jsou 2-5 cm dlouhé. Z každého segmentu vyrůstá boční větvička se spirálovitým prstencem, která může mít v průměru 1 mm. Fertilní lodyha je šťavnatá, bělavá, mělce rýhovaná, 10-30 cm vysoká, průměr má zhruba stejný jako jarní lodyha, každé uzliny na lodyze se nachází pochva, což jsou 4-8 hnědé spirálovité listy, které se přeslenitě větví, na konci mají volné konce a zubaté okraje a na vrchu je lodyha zakončena hnědou spórovitou 10-40 mm dlouhou a 4-10 mm širokou šišticí (strobilus).

Původ a rozšíření

Přeslička rolní roste nejčastěji v chladném a mírném pásu severní polokoule, nejvíce v Evropě, Asii kromě tropických oblastí, kde nepřežívá, v Severní Americe (hodně v Kalifornii), existují záznamy o výskytu přesličky na Novém Zélandu a občas se objeví v jižní Africe. Dá se také nalézt v Číně, Himaláji a Grónsku. V České republice je přeslička rozšířena od nížinatých poloh do horských oblastí. Nejvíce se vyskytuje jako polní nebo luční plevel. Roste na vlhkých písčitohlinitých půdách na pastvinách, náspech, svazích a lesích jako plevelná rostlina.

Využití

Přeslička rolní je bohatá na mnoho látek, z nichž nejčastěji zmiňované jsou křemičité minerály, sodík a vápník. Pupeny jsou běžnou zeleninovou stravou v Japonsku a Koreji v jarním období. V historii byla přeslička rolní používána zevně na lehké omrzliny a nezávažné rány. Konzumovala se také na posílení nehtů a jako abrazivum. V počátečních zemědělských kulturách byla přeslička používána k redukci nadměrného zavodnění zemědělských plodin, jelikož vyšší obsah křemičitých látek odnímá vlhkost ze svého okolí.

Tradiční rakouská medicína volí přesličku rolní vnitřně jako čaj a k vnějšímu užití jako kompresy a koupele k léčbě kožních potíží, při poruchách pohybových schopností, nemocí ledvin, močového traktu, trávicího systému a revmatismu. Tradiční lidová medicína doporučuje přesličku rolní při léčení celkového vysílení, tuberkulózy, zánětů ledvin, močového měchýře, prochladnutí s křečovitými bolestmi, silné menstruace, krvácení plic, dělohy, hemeroidů, křečí v žaludku a při ledvinových kamenech .

Přeslička rolní se také v lidové medicíně využívá jako močopudný prostředek nejlépe při onemocnění ledvin nejčastěji zánětlivého původu, v doléčovacím období po infekčních chorobách (dochází zde k narušení odvodnění),zánětech ledvinové pánvičky a močových cest. Podle lidové medicíny pomáhá pravidelné popíjení přesličky rolní k úlevě při nahromadění vody v osrdečníku nebo pohrudnici nebo při oteklých nohou, což jsou stavy, které se v medicíně někdy řeší pomocí diuretik (fungují podobným mechanismem).

Dodnes existuje spousta na sobě nezávislých lidových herbářů, ze kterých se při léčbě vychází, které deklarují, že pravidelné pití 1x denně čaje z přesličky rolní může zcela zastavit mírné stavy nebo ulevit od dílčích symptomů u rozběhlého revmatismu, dny, střevních polypech, neuropatické bolesti, tuberkulózy plic a některé lidové zdroje popisují možnost využití přesličky u různých typů rakovin.

Dále se v lidové medicíně pojednává o možnosti vnějšího využití výluhu z přesličky rolní ke kloktání při zánětu mandlí, zánětech dásní a při mírně závažných druzích angín. Zevně se odvar z přesličky rolní doporučuje v lidovém léčitelství při špatně se hojících řezných ranách nebo při starých zahnívajících se ranách,kožních nebo bércových vředech, svrbících vyrážkách kůže, ostruhách na patě, při hnisavých zánětech nehtového lůžka, otocích, vyrážkách po holení, lupech nebo při silném krvácení z nosu.

Díky obsahu křemičitanů má přeslička rolní také výrazné hojivé a regenerační účinky, které lze využít při zevním použití u zánětů a hojení ran. Další obsahové látky zřejmě pozitivně ovlivňují pružnost a pevnost cévních stěn. Ve formě obkladů a koupelí se přeslička rolní doporučuje navíc při bolesti zad a nohou, při bolestech v krku a v kombinaci s dalšími bylinami obsahujícími křemičitany jako je rdesno ptačí a kopřiva dvoudomá mohou být užívány jako diuretika při potřebě odvodnit organismus.

Některé zdroje informují o faktu, že koncentrace křemičitanů u pacientů trpících nádorovým onemocněním je až 15x nižší než u zdravé populace, nabádá k úvahám možnosti využití přesličky rolní v prevenci vzniku nádorového bujení, ale také při tlumení již vzniklého onemocnění. Léčitelé také hlásají, že tkáň, napadená nádorovým onemocněním, má v buňkách velice nízkou koncentraci křemičitanů (zvláště oxidu křemičitého), a proto je vhodné jej pravidelně doplňovat ve formě čaje z natě přesličky rolní.

Státní ústavy v rámci Evropské Unie klasifikují přesličku rolní nejen jako bezpečnou bylinu, ale bylinu terapeuticky vhodnou kosvěžení těla, hodnotí jí jako adekvátní přírodní alternativu pro udržení normálního respiračního zdraví a odolnosti vůči některým respiračním infekcím. Zdá se také, že obsahové látky jsou prospěšné pro zachování optimálního zdraví kůže, vlasů a nehtů mechanismem prosté suplementace látek, které jsou potřeba pro vhodný růst a funkci. Zvýšený obsah vápníku a dalších pomocných látek přispívají k normálnímu zdraví kostí, jsou mineralizující (vlasů, nehtů, kůže) a má se za to, že určité obsahové látky přesličky rolní v patřičné dávce pomáhají během pravidelného užívání preventivně proti některým patologickým jevům v kostech a pomáhají doplňovat někdy značně chybějící minerály.

Díky složení látek a dokonce jejich silné koncentraci se zvyšuje vylučování moči. Ve skutečnosti je prokázáno, že v patřičné dávce jsou obsahové látky přesličky rolní využitelné jako diuretika, tedy látky zvyšující diurézu a usnadňující odchod moče/vody z těla, čímž se může docílit jistých terapeutických zásahů a ulevit od některých nemocích. Zvýšeným odvodem moči se očišťují močové cesty a obsahové látky přesličky rolní tímto pomáhají udržovat zdraví močových cest, vylučovacího systému, zdraví jater a pomáhají mírně ředit krev. Flavonoidy a jejich deriváty obsažené v přesličce rolní přispívají k udržení správné elasticitě cév a funkčnosti dílčí součásti kardiovaskulárního systému.

Účinné látky

Přeslička rolní obsahuje velikou škálu látek, které se dají i samostatně terapeuticky využít. Bylina je bohatá na křemičité anorganické látky (např. kyselinu křemičitou), minerály doplňují draslík, hliník a vápník. Přeslička rolní obsahuje látky flavonoidního charakteru jako jsou kaempferol, equisetonin, quercetin nebo luteolin, dále saponiny, glykosidy, třísloviny, flobafen, pryskyřice, silice, hořčiny, alkaloidy, tuky a organické kyseliny.

Tradiční dávkování

Dávkování přesličky rolní se liší jednak formou užívání a terapeutickou příčinou. K užívání podporované lidovou medicínou je doporučováno užívat 1-2 lžičky sušené drogy na 250 ml vody. Směs by se měla krátce povařit a poté na 15 minut odstavit.

Pokud se přeslička rolní užívá kvůli ateroskleróze, doporučuje se směs povařit 15 minut, pak scedit, nechat vychladnout a popíjet 1 hrníček odvaru 3x denně.
Při artritidě je doporučována koupel z přesličky rolní, která se připravuje smísením 100 g přesličky a 5 litrů vody a macerováním přes noc, ráno se směs 15 minut povaří, přecedí a nalije do vany, naředí vodou a taková lázeň je připravená na 20 minut koupele.
Podobně se připraví i odvar na obklady bércových vředů.
V případě dny se popíjí čaj ze 1-2 lžiček natě přesličky rolní slité s 250 ml vroucí vody nechané po dobu 5 minut louhovat a popíjet 3x denně. Podobným způsobem (avšak 2-3 lžičky) se popíjí čaj při hemeroidech.
Na poranění a rány se přikládá ve formě obkladů odvar ze 100 g natě povařené v 0,5 l vody, který se připraví vařením po dobu 15 minut, ten se scedí a nechá vychladnout.

Revmatismus vyžaduje pravidelné popíjení čaje z 1 lžičky natě přesličky rolní vylouhované po dobu 5 minut v 250 ml vody a popíjí se 1 hrníček denně nebo se připravuje parní zábal ze 2 hrstí sypané natě zavěšení nad hrncem vody do jejího změkčení a poté se zabalí do látky a přikládá na bolavé klouby nejlépe přes noc. Podobně jako bylo výše uvedeno se připravuje koupel při revmatismu.
Odvar k výplachům při krvácení z nosu se připraví smísením 100 g natě a 0,5 vody, které se povaří 15 minut, může se nechat mírně osolit a k aplikaci do nosu se může použít injekční stříkačka.



Pěstování

Pro terapeutické účely se od června do října sbírá zelená letní nať (Herba equiseti), která je bez oddenku. Nesmí se však zaměnit za jedovaté druhy přesliček a to přesličku lesní, mokřadní a bahenní. Dobré je rozlišovat spodní větvení lodyhy. Přeslička rolní má na rozdíl od přesličky bahenní nízkou zubatou pochvu nejspodnějšího větvení a první přisedlý článeček má delší než pochvu. Sběr se provádí u rostlin s větvenou nebo nevětvenou lodyhou bez černého oddenku, odstraní se cizí částice, rostlina se předsuší 1 den na slunci a poté se pořádně suší při teplotě 60°C. Na nati přesličky může lehce vyrůst plíseň. Droga samotná je bez vůně a prakticky bez chuti.

Plazivý podzemní oddenek vždy přezimuje, rostlina se však rozmnožuje pomocí výtrusů, článkovaných oddenků nebo oddenkových hlíz (liší se v závislosti na druhu). Přeslička rolní toleruje mírně kyselé i mírně zásadité půdy, vyžaduje zavlhčené stanoviště. Koncem května dozrávají výtrusy, lodyha odumírá a na jejím místě vyrůstá letní sterilní lodyha, která hromadí zásobní látky pro jarní lodyhu a stále se tento proces opakuje. Na polích a loukách planě roste u zemědělských plodin, kde na ni bývá pohlíženo jako na obtížný plevel.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>