Právenka latnatá- Andrographis paniculata

Český botanický název: Právenka latnatá
Běžný název: Měkýn latnatý, Wall. Nees, Alui, Yavatikta, Bhui-neem, Bhunimba, Sam biloto, Chuanxinlian, Mahatita, Kalmegh, Kalmegha, Kirayat, Kalupnath
Latinský název: Andrographis paniculata
Rozšíření: Asie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika

Právenka latnatá- Andrographis paniculata

Perex: Nenápadná bylina s pozoruhodnými vlastnostmi

Botanický popis rostliny

Právenka je trvalá bylina dorůstající do výšky 30 až 110 cm. Má štíhlou, tmavozelenou lodyhu se čtvercovým průřezem a podélnými rýhami. Kopinaté listy byliny mají 8 cm na délku a 2,5 cm na šířku. Květy jsou drobné, narůžovělé, jednoduché, rozložené do lat a hroznů a objevují se od září do prosince. Plod má 2 cm na délku a je několik milimetrů široký. Tobolka obsahuje mnoho žlutohnědých, drsných a lysých semen.

Původ a rozšíření

Měkýn latnatý pochází původem z Indie a Srí Lanky, kde je bylina součástí místní lidové medicíny. Rostlina se běžně vyskytuje v tropických zemích Asie v rovinatých oblastech, i v nadmořské výšce do 500 m. n. m. Měkýn lze nalézt na různorodých místech, na pláních, stráních, při pobřeží, ale i na obdělávaných místech jako jsou silnice nebo obdělávané farmy.

Rostlina je dodnes široce pěstována v jižní a jihovýchodní Asii. Bylina je cíleně pěstovaná v severních oblastech Indie, na Jávě, v Malajsii, Indonésii a dokonce v Americe. Rostlina se dnes vyskytuje i na Filipínách, Hongkongu, v Thajsku, Bruneji, Singapuru a dalších částech Asie.

Využití

A. paniculata se používá po staletí v Indii, Číně, Thajsku a dalších asijských zemích a je součástí ájurvédského tradičního léčebného systému. Bylina je dokonce uvedena v lékopisu Čínské lidové republiky (vydání z roku 1992). Ve skandinávských zemích se používá imunostimulační přípravek, který obsahuje A. aniculata a Eleutherococcus. Bylina se také prodává ve Spojených státech amerických.

Lidová medicína

Měkýn se tradičně používá v léčbě průjmů, horečky a běžného nachlazení, souvisejících s infekčním onemocněním. Bylina se také tradičně podává k léčbě symptomů žloutenky, používá se jako tonikum a antioxidant jaterní a kardiovaskulární tkáně. Právenka se používá ke zlepšení sexuální dysfunkce a slouží jako antikoncepční přípravek. Lidová léčitelství určitých zemí používá měkýn latnatý jako protizánětlivý a antibakteriální prostředek.

A. paniculata se v ájurvédské medicíně podává k prevenci a léčbě rakoviny. Pro tuto indikaci však dosud neexistují žádné důkazy. Tradiční medicína také vzpomíná na právenku v případné léčbě žloutenky. Tradičně se bylina používá při jaterních potížích a horečce jako protizánětlivé a imunostimulační činidlo.

Obsahové látky

Pro extrakci farmakologicky účinných látek se používají všechny části rostliny. Andrografolid je hlavní účinnou látkou extrahovanou z listů rostliny a je chemicky bicyklickým diterpenoidním laktonem. Další známé složky zahrnují v nati rostliny 14-deoxy-11-dehydroandrografolid, 14-deoxy-11-oxoandrografolid, 5-hydroxy-7,8,2',3'-tetramethoxyflavon, neoandrografolid, panikulid-A, B a C, a v kořeni panikolin.

Dávkování

Jednu čajovou lžičku přelijeme 250 ml vroucí vody. Přiklopíme pokličkou a necháme louhovat na teplotu vhodnou k pití. Užíváme 2× denně.Pěstování

Rostlině se nejvíce daří ve vlhkém a slunném prostředí. Dodnes je bylina široce pěstována v jižní a jihovýchodní Asii. Semena by se měla vysazovat během května a června na severní polokouli ve vzdálenosti 60 cm x 30 cm od sebe.

Copyright © 2022 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb