Mučenka pletní - Passiflora incarnata

Český botanický název: Mučenka pletní
Běžný název: Mučenka, divoká meruňka, maypop, wild apricot, true passionflower, purple passionflower
Latinský název: Passiflora incarnata
Rozšíření: Afrika, Asie, Austrálie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika

Mučenka pletní - Passiflora incarnata

Bylinná antidepresivní a sedativní léčba.

Botanický popis rostliny

Mučenka je rychle rostoucí, popínavá, vytrvalá rostlina, která dorůstá 15 až 40 cm v českém prostředí. Stonky mučenky bývají hladké, někdy ochmýřené, vždy však dlouhé a popínavé s mnoha vedlejšími úponky. Listy jsou střídavé, složité, dlanitě složené, trojlaločnaté nebo příležitostně pětilaločnaté a vcelku veliké (měří cca 6-15 cm na délku). Charakteristické žlázy má na bázi a na řapíku. Mučenka má pět modrobílých okvětních listů. Korunu má bílou a fialovou. Masité plody jsou nazývány jako maypop. Čerstvý plod je žlutooranžová (nezralá je zelená) bobule ve velikosti slepičího vajíčka, kterou milují larvy hmyzu a volně žijící zvěř, jelikož poskytuje velice chutnou šťávu. Rostlina je hmyzosprašná, nejčastěji je opylována čmeláky a včelami. Kvete v období během července. Kvetou pouze jeden den, po opylení dozrávají cca 10-12 týdnů. Mučenka může plodit až 2x ročně.

Původ a rozšíření

Mučenka se nejvíce nalézá v houštinách, narušených lokalitách, blízko břehů řek, nezasažených pastvinách, okrajích cest nebo železnic. Prospívá na místech s dostatečným množstvím slunečního světla, nelze jej nalézt ve stinných místech a pod klenbou stromů. Původem je mučenka z Jižní, Střední a Severní Ameriky, kdy byla dlouhé generace používána v tradiční medicíně. Díky kolonizačním dobám se mučenka uměle rozšířila prakticky po celém světě.

Využití

Jako rostlinná droga se používá sušená i čerstvá, celá rostlina. Nejtradičnější terapeutické použití je v rámci léčby nervového napětí a nespavosti. Mnoho dodnes provedených studií potvrdilo účinek čistého extraktu z mučenky pletní jako výborný relaxační efekt a vyvolání "pohody" při fyzickém nebo psychickém vypětí s výbornými výsledky. Klinická studie potvrdila výborný efekt pravidelného užívání čaje z mučenky na subjektivní zkvalitnění spánku. Extrakt z mučenky navíc přispívá k rychlejšímu usnutí a zlepšuje fyzickou odolnost vůči vnitřnímu stresu.

Podle několika studií týmu vědce Kamaldeepa Dhawana vykazuje etanolový roztok mučenky účinek proti úzkosti a proti strachu v laboratorních podmínkách u depresivních myší. Působí tedy na centrální nervový systém, vykazuje mírné sedativní účinky, avšak značnější než například přípravky s obsahem papaverinu, který funguje spíše jako spasmolytikum. Zdá se, že účinné látky zlepšují a umocňují spánek, působí uklidňujícím účinkem společně na trávicí trakt a kardiovaskulární systém. Má mírný spasmolytický účinek.

Čajová lžička sušené nadzemní části rostliny se tradičně užívá v evropském kontinentu společně s čajem. Ve světě se však také objevuje extrakt mučenky ve formě žvýkačky. Zralý plod mučenky bývá součástí džemů, kompotů a různých ovocných mixů, které se dají použít v kuchyni jako substituce jeho amerického příbuzného passiflora edulis, která je v tamější kuchyni známější. Dávka 10 mg/kg tohoto metanolového roztoku byl porovnáván s dávkou 2 mg/kg diazepamu u úzkostlivých myší a efekt vyšel klinicky srovnatelný.

Aktivní látka mučenky byla chromatografickými metodami identifikována jako benzoflavon, který má podobné vazebné místo jako benzodiazepiny. Jedná se o benzodiazepinový receptor, který se nalézá v mnoha částech mozku. Tato specifická látka má zřejmě značný vliv při redukci symptomů během vysazování relativně návykových látek typu benzodiazepinů a tetrahydrokanabinolu a zcela návykových látek jako je alkohol, morfin a nikotin.

Účinné látky mučenky pletní mají také výrazný efekt antitusický, pomáhají tlumit suchý, dráždivý kašel působením na specifická místa v mozku jejich tlumením a také se vyznačily mírným antiastmatickým efektem. Zatím se však nepoštěstilo definovat přesnou molekulární strukturu účinné látky, i přesto že se znají její obecné charakteristiky. V tradiční medicíně se běžně užívá při špatném usínání, hemoroidech, kožních problémech, migréně, astmatu, menstruačních bolestech, podrážděnosti a strachu.

Dále je tradičně používána v Jižní Americe vůči bolestech nervového původu a při bolestech zubů, deliriu tremens a hysterii. Jako náhrada při pomáhání odvykání kouření se dají použít sušené listy mučenky nejen pro potřebu "něco dělat s rukama", ale protože mučenka má mírné euforizující účinky, které se tímto využijí. Zná se také použití mučenky při průjmech, akutní mánii a křečích.

Účinné látky

Jedna z mnoha účinných látek je již zmiňovaný přesně neidentifikované benzoflavon. Další jsou karbolinové alkaloidy jako například harmanol, harmin, passiflorin, dále flavonoidy saponarin, vitein, orientin, iso-orientin, malé množství silic a sterolů, pektol, glykosidy a další.

Tradiční dávkování

Podle potřeby se dávkuje 2-5 g sušené byliny zalité 0,5 vroucí vody a nechá se louhovat 10-15 minut. Doporučené je popíjení 3x denně, kdy poslední nálev (ne ve velikém objemu) je vypit před spaním. Připravuje se také tekutý extrakt mučenky pletní ve 45% alkoholu v poměru 1:1, který se užívá 3x denně a suchý extrakt, který se dávkuje 0,02-0,1 g 3x denně. Vždy je potřeba si množství směsi přepočítat.



Pěstování

Výhoda outdoorového pěstování mučenky tkví ve faktu, že ji lze pěstovat volně v prostředí České republiky. Dokonce ji lze vysadit na jaře na balkoně, občas se o ni postarat na zimu k přezimování ji lze přenést dovnitř na místo s dostatkem světla, i když v zimě snese i 7 °C. Mučenky lze rozmnožovat volným výsevem nebo řízkováním. Jsou citlivé na běžné škůdce pokojových rostlin, je však potřeba je náležitě ošetřit. Existuje velké množství druhů mučenky, které jdou pěstovat v bytě, na oknech, pouze ve sklenících nebo zimních zahradách nebo spíše ve volném prostoru. Pro začátečníky bývá doporučována mučenka modrá, kterou lze pěstovat prakticky kdekoliv a je velice nenáročná na péči.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>