Medvědice lékařská - Actostaphylos uva-ursi

Český botanický název: Medvědice lékařská
Běžný název: kinnikinnic, pinemat manzanita, bearberry, kostrhounek, medvědí hrozen, polárníček
Latinský název: Arctostaphylos uva-ursi
Rozšíření: Asie, Evropa, Severní Amerika

Medvědice lékařská - Actostaphylos uva-ursi

 Významná přírodní dezinfekce a antibiotikum močových cest.

Botanický popis rostliny

Jedná se morfologicky o malý keř s pevnou dřevitou strukturou, který roste maximálně do výšky 30 centimetrů. Má vždyzelené malé a pevné lístky, na trsu jsou vyskládané různorodě. Spodek listu je vždy světlejší než vrchní strana. Květy jsou od bílé až po růžové zbarvení. Plodem je bobule (červená).

Přímý stonek je hladký, vyrůstající z jednoho nevětveného kořene. Větvičky jsou pravidelné, dlouhé s pevnou plochou.

Původ a rozšíření

Nejvíce se medvědice vyskytuje v severních částech světa a spíše ve vyšších nadmořských výškách než v nížinách. Původ se nezná, ale rozšíření je velmi široké od severní Evropy (Island, Norsko), k jihu ke Španělsku, na východ od Turecka, Sibiře až po Himaláje. V Severní Americe se rozléhá od jižní Kalifornie po Skalnaté hory a další části v severovýchodní části Spojených států.

Využití

Neklinicky se hodnotil účinek listu medvědice na některé organismy a pozorovaly se pozitivní antibiotické výsledky. Stejným způsobem (spíše v rámci tradičního užívání) se potvrdil vliv diuretický (odvodňovací), který přispívá ke snížení vysokého tlaku a k oddálení kardiovaskulárních onemocnění, které mohou vzniknout z dekompenzace vysokého tlaku.

Antibiotický efekt arbutinu byl několikrát testován v klinických podmínkách proti infekcím Staphylokoka aurea a Escherichia coli v moči. Vodný extrakt 1:5 a extrakt z etanolu měl antibiotický vliv na aktivitu více bakterií najednou včetně Staphylokoka, rodu Bacillus, Escherichia coli, Mycobacterií, Shigelle a Helicobacteru pylori (více škody napáchá v žaludku vyvolávajíc tím vředovitá onemocnění).

Testován byl i protizánětlivý účinek a vliv medvědice na úlevu symptomů nespecifických zánětů. Nejvýraznější byl efekt medvědice na snížení a zmírnění otoků. Také bylo zjištěno, že látky obsažené v medvědici mírně snižují hladinu krevního cukru. Nejen tímto mechanismem, ale také dalšími, se potvrdil příznivý vliv medvědice na stav a funkci ledvin a močového systému.

Dále byla proti léčivu medvědice testována na odvodňovací efekt. Nástup účinku, objem vyloučené moči byl srovnatelný s hodnotami s léčivem. Tradičně se dále užívá na potíže s hematurií (krev v moči), diabetem a ledvinných onemocnění. Obsah tříslovin se využívá adstringentně (vyvolává koagulaci bílkovin, využívá se k ošetření kůže, sliznic, průjmových potížích,...). Doporučuje se při dně, kdy odvádí močovinu z těla, je nápomocná při boji s močovými kamínky a vypuzením jich z močových cest.

Účinné látky

Nejvýznamnější obsahové látky jsou fenolycké glykosidy arbutin a methylarbutin. Podle množství těchto látek v rostlinných částech se určuje kvalita rostliny. Dále obsahuje taninové třísloviny, mající také mírný terapeutický vliv a dále látky v minoritním množtví (silice, flavonoidy, kyseliny).

Tradiční dávkování

Z matečné rostliny medvědice se terapeuticky užívá list. Ten je buďto celý nebo fragmentovaný, čerstvý nebo sušený. Sušený extrakt rozpuštěný v 60 % lihu (3-5 :1) nebo ve vodném roztoku (2-5 :1).

Bylinný čaj z medvědice se používá z 1,5-4,0 gramů byliny v jakémkoliv zpracování a zalije zhruba 150 ml vody, po 15 minutách se cedí. Macerát se připravuje použitím stejného množství byliny zalitý 150 ml vlažné vody louhované zhruba 30 minut. Takto vyrobený macerát z medvědice se připravuje k okamžité spotřebě. K dosažení účinku je třeba pravidelně užívat po dobu maximálně 2 týdnů.

Pro zachování a vyčerpání  všech účinných látek zalijeme 3 čajové lžičky vlažnou vodou (cca 600ml) a necháme maceroval alespoň osm hodin ve stínu. Poté scedíme a pijeme.
Není vhodné pro těhotné a kojící ženy.Pěstování

Medvědice je velmi nenáročná bylina, která může růst na suchých i vlhkých půdách, snáší slunce i polostín. Pěstovat se dá výsevy, řízky či dělením. Nicméně volně rostoucí medvědice je chráněná rostlina (v celé střední Evropě) a neměla by se proto trhat.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>