Marco - Ambrosia peruviana

Český botanický název: Ambrózie peruánská
Běžný název: Marco
Latinský název: Ambrosia peruviana
Rozšíření: Jižní Amerika, Severní Amerika

Marco - Ambrosia peruviana

Rituální rostlina marco s mnohaletou historií a moderními antiparazitickými výsledky.

Botanický popis rostliny

Marco je trvalá bylina nebo polokeř, která kvete každý rok. Celý rod má vekou rozmanitost ve velikosti, která může být od několika centimetrů až po 4 metry.

Nadzemní část může začínat oddenkem, dále přechází ve stonek, který může být poléhavý, popínavý nebo vztyčený. Listy jsou poskládány protistojně nebo volně, čepel listu má mnoho tvarů a může být rozdělen (dlanitě, kopinatě) do složeného celku. Okraje jsou většinou jemné, mohou být zoubkaté, na povrchu se mohou vyskytovat chloupky nebo žlázky.

Rostlina marco je dvoudomá a květy jedné rostliny nesou jak samičí tak samčí části. Květenství má bodcovitý tvar, samčí květy mají tyčinky obklopené bílými až růžovými okvětními lístky, samičí pestíky mají na vrcholu žlutavou čepičku. Marco je větrosnubná a pyl má mnoho variací.

Pyl se může nacházet prakticky všude. Přenášený vzduchem a dost často lidmi se rozmáhá od suchých oblastí až po hory. Pyl marca se dokonce nalezl na lodi 600 km od pobřeží.

 

Původ a rozšíření

Marco se nachází nejvíce v tropických a subtropických pásmech Jižní Ameriky, v menší míře v oblasti Karibiku. Divoké odrůdy marca se aktuálně nacházejí ve státech jako je Argentina, Belize, Bolívie, Brazílie, Chile, Columbie, Ekvádor, Mexiko, Venezuela, Peru, USA a Panama.

Některé řády byly přivezeny do Evropy a část z nich zde zplaněla. Paleta lokací jejich výskytu je široká počínaje pouštěmi, dále polopouštěmi, travnatými oblastmi až po urbanizovaná místa.

V Severní Americe má spíše negativní efekt na obyvatele, jelikož pyl tohoto „plevelu“ vyvolává alergické reakce a alergické rhinitidy a je zodpovědný za skoro polovinu hnisavých zánětů nosních dutin v Severní Americe.

Využití

Po separaci byly jednotlivé látky zvlášť testovány k jejich cytotoxickému efektu na rakovinné buňky. U další se poté zjišťovala aktivita cíleně proti rodům Leishmania amazonensis a Trypanosoma cruzi a Mycobacterium tuberculosis a konkrétně onemocněním trypanosomiázy, leishmaniózy a tuberkulóze.

Tradičně v lidovém léčitelství se užívá proti bolestem žaludku, při menstruaci a kloubů v prvotních stádiích revmatoidní artritidy. Dále nachází své uplatnění jako prostředek proti neurózám, bolestem hlavy a migréně. Výlohy z bylin se používají na obklady při nachlazení, chřipce a kašli. Dále se používá jako podpůrný prostředek při astmatu a rýmě.

Obklady z odvaru jsou vhodné při revmatismu, zánětlivých onemocnění pokožky a svalových křečích. V historii se marco navíc používal při Parkinsonově chorobě. Dnes se jeho páry používají jako repelent proti hmyzu.

Indiánští kněží Inků používali marco při náboženských rituálech spojených s pohřbem.

Kontraindikované jsou jiné přípravky obsahující efedrin. Nedoporučuje se užívání u těhotných a kojících žen. Stejné omezení platí pro děti do 3 let věku.

Účinné látky

Etanolová extrakce rostliny ambrosia peruviana vedla k detekci mnoha farmakologicky zajímavým látkám. Byly extrahovány 3 látky secoaromadendrového typu seskviterpenu (plagiochilin A, I a R) a 2 látky charakteru pseudoguaianolidu (damsin a confertin).

Tradiční dávkování

Většinou se užívá zhruba 1 polévková lžíce (5-10 g) sušené byliny na 1 litr vody. Směs se pozvolna vaří na mírném ohni po dobu 5 minut, ihned se cedí a sklenka takového odvaru se pije až 3x denně. Odvar lze užívat i ve formě obkladů nebo jím potírat postižená místa.Pěstování

Pro pěstování nejsou takřka třeba žádné významné změny v podmínkách prostředí. Růst marca lze stimulovat přímým vystavením slunci. Marco kvete na konci rozmezí konce jara a začátku léta.

Slevy v měsíci August

Arónie - Černý jeřáb kapsle 60ks DTM 31.10.2017
Arónie - Černý jeřáb kapsle 60ks DTM 31.10.2017
239 Kč  215,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Koriandr plod mletý 35g DMT 17.10.2017
Koriandr plod mletý 35g DMT 17.10.2017
19 Kč  15,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny

Copyright © 2017 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb