Maral - leuzea carthamoides

Český botanický název: Parcha saflorová
Běžný název: Leuzea saflorová, Rhaponticum carthamoides, Leuzea saflorovitá, Leuzea šustivá, Parcha světlicová, Saflor, Maral, Maralí kořen, kořen maralový
Latinský název: Leuzea carthamoides
Rozšíření: Asie

Maral - leuzea carthamoides

Botanický popis rostliny

Leuzea saflorová je vytrvalá bylina patřící do čeledi hvězdicovitých. Od toho se odvíjí i její vzhled podobný v Čechách velmi rozšířenému bodláku obecnému. Dlouhé střídavé zpeřené listy, jejichž spodní část pokrývá samet připomínající povlak. Pro Leuzeu jsou charakteristické fialové květy uspořádané do kulovitého úboru. Květina může dosáhnout vzrůstu dospělého muže – až 180 cm.

Původ a rozšíření

Leuzea saflorová pochází ze sibiřských luk severovýchodního Rusku. K jejímu objevení tamními obyvateli se váže příběh. První osadníci přežívali kruté rozmary sibiřského počasí jen velmi těžko. Nekonečná zima, teploty hluboko pod bodem mrazu a ledové vichry. Lidé se snažili na toto roční období pečlivě připravit a proto jejich pozornosti nemohl uniknout ani na Sibiři bohatě rozšířený jelen maral. Od podzimu se totiž jeleni chodili pást do míst, kde rostla právě Leuzea, kopýtky vyhrabávali její kořeny ze země a v hojném množství si na nich pochutnávali. Kořen dodával zvířatům potřebnou sílu díky které jeleni nejen přežili zimu, ale na konci jara se dočkali i četného potomstva. V dnešní době se tato květina dá úspěšně pěstovat i v České republice.

Využití

Parcha saflorová neboli maral se již po několik staletí považuje za výtečný adaptogen, který pomáhá organismu zlepšovat adaptaci na stres, slabosti a na výkyvy prostředí. Posiluje nejen ducha, ale také tělo. Podává se v některých případech jako anabolikum k podpoře růstu svalové hmoty bez pozorování nežádoucích účinků (velmi běžně se vyskytujících při aplikacích hormony).

Badatelé z východní Evropy studovali v minulém století kořen leuzey v mnoha případech a např. zmiňují pozitivní efekt extraktu maralu na zlepšení schopnosti přežít a schopnosti lépe adaptovat laboratorní zvířata na zhoršené prostředí (až extrémní) a ztížení klimatických podmínek oproti kontrolní skupině. Jedna publikace uzavřela proběhlé experimenty závěrečným hodnocením "zlepšení" vývoje u mláďat hlodavců a nárůst celkové tělesné hmotnosti při orgánovém vývoji zvířat.

U zdravých jedinců je výsledný efekt maralového kořene nižší než u nemocných, nicméně z tradice vyplývají fakta, že je výhodné užívat maral preventivně proti procesu stáří a ke zvýšení chutě do práce a do života. Podnikavé osoby jistě potěší, že pravidelné užívání leuzey může vést k efektivnější produktivitě a pracovnímu nasazení o několik hodin déle. Navíc maral zvyšuje trpělivost, uklidňuje a zlepšuje psychický výkon.

Obsahové látky kořene parchy - maralu totiž zvyšují koncentraci nitrobuněčných fosfátů zásobního glykogenu a podporují jeho metabolické využití. Má se také za to, že pomáhá snižovat únavu a zvyšovat odolnost - tento účinek nalezl největšího využití ve vytrvalostních sportech. Pravidelným užíváním kořene maralu se může docílit zvýšení fyzické odolnosti a odstranění chronické únavy.

Existují některé záznamy popisují podávání maralu atletům a pozorování zvýšení vytrvalosti, rychlosti reflexů a koncentrace, přičemž sportovci se prý později unavili a rychleji se zotavili a regenerovali svaly a mohli opět trénovat (Saratikov 1966). Kořen leuzey "radix leuzeae carthamoides" je součástí ruského lékopisu a vodné roztok byliny jsou k dostání na trhu v tabletách obsahující ecdysten. Jiní trenéři podávali svým svěřencům kořen maralu k dosažení vyšší rychlosti a síly. Není překvapením, když sportovci (objevilo se hodně u plavců) vyprávěli o zlepšení výkonu při pravidelném užívání extraktu z maralího kořene, eleutherokoku a rhodioly.

Z lidového měřítka podporuje přirozenou obranyschopnost a využívá se běžně jako imunostimulant v boji proti infekcím různé etiologie. Povzbuzujícího účinku se také využívá k doléčení některých náročných infekčních onemocnění jako jemononukleóza či borelióza. Podobného efektu se snaží léčitelé dosáhnout po stavech akutních hepatitid (žloutenky), přicystách a při některých zánětlivých onemocněních epidermis. Některé herbáře doporučují maral při vyčerpanosti organismu, během rekonvalescence po náročných operacích a po intoxikaci některými látkami.

Podporu imunitního systému se v lidové léčbě dosahuje při některých rakovinných onemocnění s nálezy nádorových lézí. Zdá se, že obsahové látky parchy – maralu zmírňují některé nežádoucí účinky po ozařování nebo po chemoterapii. Ohledně popisu imunitního systému jsou dostupné publikace popisující inhibici jaderného faktoru kappa B (NFkB). Některé látky flavonoidní povahy mají prokázanéantioxidační účinky a snižují aktivitu oxidativního zážehu (ROS). Obsahové látky vykazují mírný analgetický a antiflogistický (protizánětlivý) účinek, pokud jsou ovšem podávány v optimální terapeutické koncentraci. Není proto náhodou, že lidová medicína využívá výluhy z kořene maralu při bolestech hlavy (také při migrenózních stavech) nebo zad.

Parcha saflorová nebo maral se používá v tradiční medicíně jako tonikum, pozitivně ovlivňuje a nabuzuje centrální nervovou soustavu, schopnost zlepšovat paměť, učení (zvýšením krevního zásobení kyslíkem do mozku). Zdá se také, že leuzea zlepšuje organizační schopnosti, snižuje projevy psychóz (zvláště ty negativní), ulevuje při fobiích, snižuje symptomatologii při Parkinsonismu a zmírňuje neurózy. Parcha saflorová pomáhá z pohledu lidové medicíny se smyslovými poruchami, zmírňuje potíže se sluchem a při šelestech a hučení uvnitř sluchového aparátu.

Někteří lidoví léčitelé používají maral v kombinaci k léčbě impotence (u neplodnosti se podporuje užívání u obou partnerů) a stimulaci funkcí pohlavních žláz využívajíce také jejího afrodisiakálního účinku. V některých oblastech se používá maral k prohloubení milostného prožitku pro oba partnery. Stejně se podává při obtížné snaze o početí.

Lidová medicína doporučuje maral ke zlepšení některých parametrů na periferii. Podle lidové tradice totiž snižuje hladinu plasmatického cukru a celkového cholesterolu v krvi. Kořen maralu udržuje pevné kosti a zabraňuje zpětné resorbci vápníku z kosterní tkáně. Napomáhá také jaterní tkáni se regenerovat a pomáhá s metabolizací některý látek, pomáhá vyplavovat toxiny (zvláště pak metabolity alkoholu).

Podobně napomáhá ochraňovat tkáň žaludku, sleziny a tlustého střeva. Maral navíc mírně zvyšuje apetit, snižuje nechutenství a podporuje trávení (sám maral se velice rychle vstřebává). Maral - leuzea se dále využívá při potřebě posilovat ledviny, sleziny, tlusté střevo, k harmonizaci funkcí žaludku a k úpravě činnosti vylučovacích orgánů k optimu.Mírně zvyšuje tlak, pomáhá při bolestech hlavy, zmírňuje mírné deprese (zlepšuje pocit optimismu a přístupu k životu a životnímu nezdaru) a nadměrnou podrážděnost.

 

Účinné látky

Ohledně afrodiziakálního účinku na mužskou populaci se zřejmě nejvíce zapojují látky steroidní povahy, a sice inokosterony a ekdysterony (nejvíce obsažených na jaře, látky 5 beta-cholest-6-on-7-eny). Na buněčné úrovni je jedna látka, 20-hydroxyecdyson, schopna zesílit produkci bílkovin. Leuzea obsahuje vysoké koncentrace bílkovin (také s enzymatickou úlohou), olejů (mastné kyseliny), vitamínů (provitamin A a vitamin C), alkaloidů, silic, tříslovin, kumarinů, flavonoidů (kaempferol, kvercetin, patuletin, quercetin-5-glykosid, isorhamnetin-glykosid), minerálů (fosfor), polysacharidů (také inulin), pryskyřic, polyacetylenů, triterpenoidních glykosidů, deriv&aa cute;tů thiofenu a vlákniny. Velkou skupinou jsou také seskviterpenické laktony (ze skupiny guajanolidů lze zmínit cynaropikrin a cebelin E). Díky své pestrosti látek a jejich vysoké koncentraci se maral někdy doporučuje jako zemědělské krmivo.

 

Tradiční dávkování

Tradičním receptem na přípravu Maralího kořene je odvar. Nasekanou podzemní část rostliny (asi 2 lžičky) nejprve 1 minutu vaříme a poté 20 minut louhujeme. Takto připravený nápoj si vychutnáváme po jednom šálku v ranních a poledních hodinách. Účinek na lidský organismus má i tinktura, tedy Maralí kořen dlouhodobě naložený v lihovém roztoku. Tinkturu užíváme po 15 kapkách ve stejných denních dobách jako odvar.




Pěstování

Leuzeu je velmi jednoduché pěstovat. Semena sejeme do lehčích půd, které jsou bohaté na živiny. Leuzea je vytrvalá bylina a v 1.roce pěstování vyroste pouze do růžice listů, v dalších letech se vytahne do již zmíňené výšky. Pokud chceme kořen maralu sklízet, učiníme tak co nejpozději na podzim.

.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>