Maqui berry - Aristotelia chilensis

Český botanický název: Aristotelia chilensis
Běžný název: Maqui, maque, chilská vinná réva
Latinský název: Aristotelia chilensis
Rozšíření: Jižní Amerika

Maqui berry - Aristotelia chilensis

 Rostlina s protizánětlivými účinky, která se však nejvíce užívá k redukci tělesné hmotnosti.

Botanický popis rostliny

Maqui je vždy zelený strom dosahující maximální hranice 5 metrů výšky. Povrch kůry je hladký, odráží světlo a na dotyk je jemný. Větve má úzké, pružné a jednoduché, velmi větvené. Lístky jsou jednoduché zelené, stojí protistojně, s řapíkem (výrazně červený), tvar mají kopinatý až obdélníkovitý. Okraje jsou vypouklé, hladké bez kutikuly. Žilnatina listu vyniká na povrchu, je výrazná na pohled i dotek. Stará vrstva stromu odpadává a stává se zdrojem živin nově rostoucích částí.

Maqui kvete na konci jarního období. Květy jsou malé, barvu mají bílou. Jsou jednopohlavní, strom je však dvoudomý. V tradiční medicíně a v rámci lidové kultury je významná část plod. Plodem je jedlá bobule s velikostí zhruba 0,5 cm, je tmavě růžová s chutí podobné ostružině a obsahuje do deseti semínek. V literatuře je popsáno, že ze sedmiletého stromu může být sklizeno až 10 kg bobulí za rok.

Divoký strom maqui lze nalézt nejvíce v pralesích Chile na celkové ploše zhruba 200 tisíc hektarů. Průměrný výtěžek maqui z jednoho hektaru je kolem 200 kg ročně, nicméně celkový prodej počítá s 85 tunami maqui kvůli potížím při sběru, zpracování a dopravě.

První dochované zmínky jsou z období, kdy se začali Španělé setkávat s kmenem Mapučů v jižní části pohoří And. Dokumentovali, že místní válečníci konzumovali ovoce a další částí maqui, aby získali neobvyklou sílu a výdrž. Tato rostlina byla zdejšími lidmi užívána po staletí. Význam Mapučů je v tamních krajinách obrovský, protože jako jediné etnikum dokázali až do 19. století odolávat vlivu koloniálních velmocí v Jižní Americe a získali určitou samostatnost. O tu však přišli v 80. letech 20. století.

Původ a rozšíření

Kolébka rostliny se nachází v horkém prostředí tropických pralesů Chile a jižní Argentiny.

Má vyšlechtěné odrůdy, které se pěstují.

Využití

Maqui se přednostně vyhledává a nabízí jako jídlo a doplněk stravy. Na trhu se vyskytující syrové, sušené nebo zpracované do džemů, nápojů nebo jako ingredience v pokrmech a nápojích. V tradičním léčitelství se extrakt z maqui užívá k léčbě průjmů, zánětlivých onemocnění či horečky.

Látky obsažené v maqui podstoupily laboratorní pozorování k zjištění jejich vlivu na ischemické komplikace srdeční nedostatečnosti a malformací. Další studie se prováděly ke zjištění efektu na vznik tuků, zánětu a oxidaci zlého cholesterolu.

Studie v laboratorních podmínkách zjistila, že obsahové látky maqui snižují aktivitu prozánětlivého faktoru, který také navíc přispívá k růstu buněčné řady rakoviny střeva u člověka. Pozorován byl vliv u uměle vyvolaných zánětlivých onemocnění a prvotních stavů růstu rakovinných částí. Byl pozorován zpomalený postup onemocnění. Mnoho konferencí a seminářů na světě probíhají ohledně tématu využití členů řádu šťavelotvarých (Oxalidales). Témata se týkají ohledně jejich vlivu na zdraví, vlivu k prevenci onemocnění a vlivu na již probíhající onemocnění.

Malvidin, petudin, kumariny a triterpeny mají vliv na antioxidační působení v organismu. Maqui byla naměřena nejvyšší antioxidační hodnota vůbec. Pozoroval se také jejich vliv na stabilizování membrány červených krvinek u pacientů užívající léčiva, která snižují počet buněk v krevním řečišti.

Maqui působí na organismus jako stimulant i přes to ,že neobsahuje látky ovlivňující centrální nervovou soustavu. Maqui pouze pomáhá efektivně využít naše tělo. Díky působení antioxidantů pomáhá v krátké chvíli k zvýšit metabolismus a přirozené děje v těle způsobujících v důsledku detoxikaci a zefektivnění práce organismu.

Maqui je v západních zemích využíváno především jako prostředek k hubnutí, osvědčuje se nejvíce u lidí postižených civilizačními chorobami. Maqui částečně tlumí hlad, proto je vhodné užívat ji cca ½ hodiny před jídlem, avšak hlavní předností Maqui je ono zrychlení metabolismu a postupné čištění. Čím déle budeme Maqui užívat, tím lépe bude naše tělo fungovat a tím rychleji budeme hubnout. Pokud budeme užívat Maqui pravidelně 3x denně, první mírný pokles váhy budeme pozorovat již za 10 -14 dní a se vzrůstající dobou bude pokles markantnější. Díky tomu, že nastartujeme přirozené děje v těle, je pak účinek maqui trvalý a je menší pravděpodobnost JO-JO efektu. Proces detoxikace může probíhat ještě až 1,5 měsíce po ukončení užívání maqui (záleží na době užívání). Nastartovaný organismus tedy ještě nějakou dobu pokračuje ve své práci a většinou dochází k úbytku váhy i po ukončení užívání maqui.

Účinné látky

Maqui obsahuje anthokyanová barviva (podobná barvivům borůvky, brusinek,…). Tato polyfenolická barviva jsou v různém hmotnostním poměru s převažujícím článkem delphinidinu (glykosidický pigment) zastoupeným v necelé třetině všech barviv). Další poměrná složka je cyanidin. Obsah všech barviv je v rozmezí 137,6 mg +/- 0,4 mg na 100 g čerstvého ovoce. Závěry prací měřených HPLC technikami konstatují, že maqui je velmi zajímavý zdroj anthokyanových barviv pro farmaceutické a potravinářské účely. Další se zmiňují flavonoidy se svými antioxidačními účinky.

Tradiční dávkování

3x denně lžičku cca 3g rozmíchat v 300ml vody a vypít cca 1/2 hodiny před jídlem. Ve formě tablet (400mg)-4 tablety 3x denně.



Pěstování

Ve středoevropských podmínkách lze velmi těžko vypěstovat tento strom.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>