Levandule lékařská - Levandula angustifolia

Český botanický název: Levandule lékařská
Běžný název: levandule, devandule, špikrnát, dulenka, špikandr
Latinský název: Lavandula angustifolia
Rozšíření: Evropa

Levandule lékařská - Levandula angustifolia

Balzám na pocuchané nervy!

Botanický popis rostliny

Levandule jako polokeřík dosahuje výšky půl metru. Na dřevité lodyze jsou celokrajné, přisedlé, shora šedivé plstnaté lístky. Když list obrátíme, na jeho spodní straně lze spatřit malé tmavé tečky, což jsou siličné kanálky, které zodpovídají za mámivě uklidňující vůni této rostlinky. Lodyhu zakončují drobné pyskaté fialové kvítky uspořádané do klasu. Plodem levandule jsou malé oříšky.

Původ a rozšíření

Levandule lékařská pochází z oblasti Středomoří. Vyhovují jí především sušší a teplejší krajiny.

Využití

Levandule úzkolistá především uklidňuje lidský organismus. Snižuje krevní tlak, navozuje duševní pohodu a pomáhá k lepšímu usínání. Povzbuzuje také trávení tím, že uvolní křečovité stahy střevních svalů, zesílí tím peristaltiku a zvýší vylučování trávicích enzymů. Levanduli můžeme najít také v kombinacích s jinými bylinkami, kde se jejich účinky vzájemně zesilují a podporují . Je řeč především mimo jiné o inhalačních směsích, které uvolňují dýchací ústrojí sužované rýmou a vlhkým i suchým kašlem, levandule uklidní podrážděnou sliznici a jejím zvlhčením podpoří vykašlávání. Nejen při nachlazení, ale i po úrazech, vykloubeninách či natržených svalech, se levandule stává nezbytným pomocníkem vaší lékárny. Při nervových slabostech, hysterii, migrénách je využíván levandulový olej.
Za zmínku stojí blahodárný účinek ve formě levandulového čaje na astma, žaludeční koliky. Pro vnější využití levandule je vhodné volit koupele-lepší hojivost špatně se hojících ran = antibakteriální účinky.
 

Účinné látky

Nejen za krásnou vůni, ale i za antibakteriální účinky vděčí levandule silici. Silice je složena z mnoha látek, zmínit lze geraniol, který se nachází také v růži. V levanduli se dále nachází také třísloviny, barviva a hořčiny. Když porovnáme nať a květ levandule, co se týče obsahových látek, květ disponuje větším množstvím silice, zato nať obsahuje více tříslovin.

Tradiční dávkování

Pro okamžité uklidnění při vypjatých situacích se maže levandulový olej na spánky a krouživými pohyby se vmasírovává do pokožky. Jako sedativum můžeme užít čistou levandulovou silici i vnitřně v množství 2 až 10 kapek a následně zapít velkým množstvím tekutiny. Na dráždivé kožní problémy či revma se doporučuje koupel ve vlažném výluhu z levandulové nati a to v poměru 5 polévkových lžic natě na 1 litr vroucí vody, při půlhodinovém louhovaní. Čaj si připravíme následovně: 2 čajové lžičky spařit 250ml horké vody, 15min necháme odpočinout. Poté scedíme a můžeme popíjet po doušcích celý den. 

Levandulový olej:

Čistou sklenici naplníme po okraj suchými květy a zalijeme olejem (např. madlovým). Necháme na teplém místě stát týden. Vhodné je uzavřenou sklenici jednou za čas protřepat. Zhruba po týdnu vyměníme květy vymacerované za květy čerstvé. Tzn.,že použitý olej scedíme, naplníme novou sklenici suchými květy a zalijeme již použitým olejem. Tento proces praktikujeme alespoň 2-3, ve stejných intervalech. Olejíček používáme tak, jak bylo řečeno v minulém odstavci.Pěstování

Levanduli vyhovuje především slunné prostředí a dobře propustná půda. Tato nádherně vonící květina se dá vypěstovat už ze semínka předpěstováním na vlhké vatě. Jednodušší je však udělat si tak zvaný řízek a rostlinku levandule nechat spustit kořínky ve skleničce s vodou a až poté zasadit do půdy. Pro krásný a bohatý kvěř je nutno levanduli providelně zastříhávat, nejlépe v období května až září. O levanduli se říká,že je mrazuvzdorná, je však lépe ji v zimě pomoci přikrytím smrkovými větvičkami.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>