Lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum

Český botanický název: Lesklokorka lesklá
Běžný název: reishi, lingzhi, yeong ji, nam linh chi,pinyin, linh chi
Latinský název: Ganoderma lucidum
Rozšíření: Asie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika

Lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum

Jedna z nejdéle léčebně užívaných hub na světě s údajně protirakovinnými účinky nesoucí název božská houba nesmrtelnosti.

Botanický popis rostliny

Plodnice houby je silně lesklá, korkovitá, plochá jednoletka, tvarem připomíná vějíř či tvar ledviny, vyrůstá na kmenech či pařezech listnatých stromů. Plodnice je až 30 cm velká, póry na spodu má v závislosti na věku bílé až bledé. Barva mladého organismu je nažloutlá, zakalená, později hnědne, až zčervená. Okraj kloboučku je mírně ostrý, avšak měkký.

Lesklokorka lesklá taxonomicky patří k druhům rodu Ganoderma nazývajících čínsky "lingzhi", japonsky "reishi", vietnamsky "linh chi" znamenajíc doslova nadpřirozená houba nebo božská houba nesmrtelnosti. Houba je fyziologicky fytopatogenní parazit. Čínské jméno pochází již z dynastie Han, latinský název Ganoderma pochází z roku 1881 od P. A. Karstena.

Původ a rozšíření

Nejčastějšími hostitelskými druhy dřevin jsou platan, dub, ořešák, a topol. Houba napadá stromy v místech poranění, způsobuje snížení pevnosti napadené části. Existuje ve dvou morfologických formách, jedna (vyskytující spíše v Severní Americe) má velkou plodnici a menší nohu zatímco ta druhá (objevující se na jižní polokouli) má opačné charakteristiky. Jednotlivé druhy se navíc liší barvami, odstíny a dalšími drobnostmi.

Užívání lesklokorky jako léčivé houby je rozšířeno především v asijských zemích. Zmínky o reishi jako léčivé jsou již ve starých čínských spisech starých 4 tis.let. Její léčivé účinky byly považovány za natolik výjimečné, že užívání bylo vyhrazeno pouze císařské rodině. Nalezená houba se musela odevzdávat  a její zatajení a ponechání bylo dokonce trestáno smrtí. Dnes je tato houba všem dostupná zejména díky umělému pěstování, nejvíce v asijských zemích avšak v současné době se její popularita zvyšuje a tím i komerční pěstírny vznikají po celém světě. Taoisty byla lesklokorka považována za jednu z hlavních složek při hledání elixíru věčného života. Dodnes je houba reishi známa jako houba prodlužující život a v Číně nazývaná - božská houba nesmrtelnosti.

Využití

Lesklokorka je již  dlouhodobě testována pro obsah látek s variabilním účinkem na lidský organismus.

Po tisíciletí se lesklokorka používala v čínské tradiční medicíně s  pozitivními zdravotními účinky na prodloužení života zdravých i nemocných, jako významná pomoc k zotavení z opojení alkoholem a dosáhnutí výborné zdravotní kondice až do vysokého stáří.

Lesklokorka má dle alternativní medicíny  protinádorové účinky a moduluje imunitní soustavu. Tyto vlastnosti jsou připisovány polysacharidům a terpenům, které se v ní nacházejí. Mají mít vliv na některé typy rakovin včetně nádoru vaječníku. Lesklokorka se osvědčila při preventivním zásahu rakovinných metastáz. Blokuje rakovinné zásobení krví, blokuje nekontrolovatelné množení rakovinných buněk a stimuluje řízenou buněčnou smrt. Navíc snižují cholesterol (potlačením aktivity lanosterol 14α-demethylázy, syntetizujícím mezistupněm cholesterolu) a vysokou hladinu cukru v krvi.

Alternativní medicína

Lesklokorka je uctívaná ve východní Asii, ve které se v Tradiční čínské medicíně používá více než 4000 let. Tak dlouhá doba z ní dělá jednu z nejstarších léčivě používaných hub na světě.

Významný podíl polysacharidů podporuje pozitivní účinek pro imunitu, určité deriváty polysacharidů zpomalují růst nádorů., což se terapeuticky i preventivně používá v Japonsku. Studie z výzkumného střediska v Indianapolis ukazuje na příznivý vliv lesklokorky proti některým druhům nádorových onemocnění a navrhují ji jako alternativní způsob léčby.

Jiné studie poukazují na pozitivní vliv lesklokorky na poruchy spánku, další zdroje uvádějí, že lesklokorka lesklá má příznivý efekt na snižování hladiny „zlého“ cholesterolu a pomáhá prokrvovat periferní oběh. Předpokládá se vliv na potlačení histaminu (mediátor alergií), dále proti zánětů a podporuje regeneraci jater.

Látky obsažené v lesklokorce lesklé mají podle všeho významný efekt na regeneraci epitelu plic a průdušek, čímž se zlepšují fyziologické aspekty dýchání a různá onemocnění dýchacích cest. Vyskytují se tvrzení, která označují lesklokorku lesklou za příčinu obnovení tělesné harmonie a udržení lidského organismus ve formě až do vysokého seniorského věku.

Účinné látky

Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin a má vysoký obsah železa, komplexu vitamínů B a selenu. Obsahuje také ganoderové kyseliny, skupinu triterpenoidů, jejichž struktura připomíná steroidní hormony. Polysacharidy, typické pro houby, jsou také přítomny, navíc jsou v ní betaglukany stimulující imunitní systém, manitou a alkaloidy. Dále steroly jako ganoderol, ganoderiol a ganoderma diol.

Tradiční dávkování

Čaj z lesklokorky připravíme z 3-5g sušené houby. Reishi zalijeme 500ml vody a postupně přivedeme k varu. Na mírném ohni vaříme 30min. Popíjíme v průběhu dne 3 šálky denně. Čaj má hořkou chuť je proto vhodné dosladit medem.

Kvůli své zatrpklé chuti jsou tradičně připravovány extrakty z horké vody. Najemno nakrájená čerstvá nebo nadrcená (napráškovaná) sušená lesklokorka (cca50g)je vložena do nádoby s vařící vodou (500ml), tu poté necháme přejít k mírnému varu a houbu povařujeme po dobu dvou hodin. Výsledný roztok je chuťově méně trpký, než ostrá, červená lesklokorka. K získání silnějšího koncentrátu se doporučuje proces opakovat. Oba vývary pak slijeme výsledné množství by mělo činit cca 500ml. 2-3x denně užíváme 1 polévkovou lžíci pro preventivní účely, podporu imunity a adaptogenní vlastnosti. Při léčbě onkologických onemocnění se dávky doporučuje až zdvojnásobit.

Tímto způsobem se připravují extrakty pro přípravu tekutých, tobolkových a práškových forem. Vodné roztoky jsou vhodnější pro získání polysacharidů, etanolovou extrakcí se získá spíše roztok s obsahem triterpenů.

Lze připravit i lihový výluh. Do destilátu o obsahu 40-50% alkoholu, vložíme 50g lesklokorky. Skleněnou nádobu uzavřeme a necháme reishi louhovat po dobu dvou měsíců na tmavém místě při pokojové teplotě.  Zbarvený destilát do hněda scedíme a užíváme 3x denně 1 polévkovou lžíci.

Pro zvýšení účinku se doporučuje houbu najemno namlít a konzumovat přímo v práškové formě. Najemno rozemletou houbu rozmíchat v menším množství vody, doředit a vypít.Pěstování

Období pro očkování je nejvýhodnější od jara do začátku podzimu. Naočkované podhoubí má pak čas prorůst a dozrát. Naočkované dřeviny se nejvhodněji uskladňují v igelitovém pytli na chladném místě. Nejvhodnější výběr dřevin zahrnuje čerstvý buk, dub, břízu nebo topol, dále listnaté stromy. Nevhodné jsou jehličnaté stromy.

Do dřeva se vyvrtá otvor, tak aby se do něj vešla očkovací klička. Očkovací klička se zatluče do otvoru, pokud se podhoubí setřese z konce,neuškodí to, protože se podhoubí zregeneruje. Poté se zapečetí voskem. Část dřeva se musí uložit do stinného, vlhkého místa. Podhoubí prorůstá několik měsíců

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>