Lapacho - Tabebuia impetiginosa

Český botanický název: Rudé lapacho
Běžný název: Lapacho, lapačo, inka tea,Purple Lapacho, Quebracho, Tabebuia heptaphylla (ipe, impetiginosa, palmeri, avellanedae), Tecoma ipe (impetiginosa), Trumpet bush, Ipe, ipe roxo, Ipes, Taheebo, Ébénier de Guyane, Handroanthus, Bignonia, Pau d´Arco
Latinský název: Tabebuia impetiginosa
Rozšíření: Jižní Amerika

Lapacho - Tabebuia impetiginosa

Lapacho kůra z jihoamerického stromu, domorodci nazývaného strom Bohů. Díky příznivému účinku lapacha na organismus si získává přední místo mezi fytoterapeutickými čaji na celém světě.

Botanický popis rostliny

Lapacho neboli Tabebuia impetiginosa je strom z tropických oblastí Jižní Ameriky. Lapacho dorůstá výšky 10-25m, má hladkou kůru a známkou stromu je velmi tvrdé dřevo, odolné vůči rozkladu i nemocem. V místech své domoviny bývá využíván pro tyto vlastnosti ve stavitelství. Za zmínku stojí stáří kterého se strom dožívá a to až 700let. Květy lapacha jsou zbarveny modro-fialovo-růžově a jsou masožravé, živí se hmyzem. V tradičním léčitelství se užívá vnitřní kůra stromu a to pouze odrůd Lapacho Morado a Lapacho Colorado.

Původ a rozšíření

Strom je původem z amazonského pralesa a dalších tropických oblastí Jižní a Latinské Ameriky. Zmínky o užití lapacha v Evropě se tradují již od dob Vikingů, kteří léčebnou kůru pravděpodobně přivezli ze svých zaoceánských cest. Odrůdy lapacha můžeme najít i v Africe, avšak u těchto nebyl zjištěn větší léčebný efekt. Naproti tomu jsou účinky jihoamerického stromu tradovány a využívány  domorodými kmeny již od pradávna. Dnes jsou antioxidační, protivirové a antibakteriální účinky lapacha známy a využívány prakticky po celém světě.

Využití

Původní portugalský název lapacha (pau d´arco) vychází z výroby loveckých luků Indiány kmenů Jižní Ameriky. Jedná se totiž o velice pevné dřevo, ze kterého se vyráběla "medicína". Lapacho se i v tradičním pojetí využívá na léčbu celé plejády nemocí.

Jedno z nejzákladnějších využití lapacha je léčba širokého rozpětí infekcí. Nejčastěji se jedná o virové infekce dýchacího systému jako je například obyčejná chřipka. V lidovém (kmenovém) použití je lapacho vhodné při nachlazení, chřipce, prasečí chřipce, kapavce, syfilisu, infekcích močových cest a močového měchýře, při parazitálních a kvasinkových infekcích. Využití nalézá v tradiční medicíně i při infekčních průjmech nebo úplavici.

V lidové léčbě se dodnes uchytilo využití lapacha při diabetu, jaterních potížích, asthmatu, bronchitidě, zánětech kloubů, kýlách, popáleninách, anémiích, ranách, gastrických zánětech a vředech gastrointestinálního traktu.

Účinek antioxidační v rámci lidové léčby popisuje využití v tlumení zánětlivých projevů. Výsledný efekt hodnotí lidová léčba jako imunostimulační (posílení organismu, podpora obranyschopnosti). Obsahové látky lapacha se mají za to, že dokáží mírně optimalizovat vysoký krevní tlak a mírnit symptomy diabetu.

Lapacho se v Jižní Americe aplikuje přímo na ložiska kvasinkových infekcí. Stejně se lapacho může přikládat na popáleniny , bércové vředy, artritické klouby a další kožní poblémy jako jsou dermatitidy, ekzémy a lupénka. K popíjení a k inhalaci se v tradičním pojetí užívá lapacho při asthmatu a alergických projevech. Používá se v Amazonii k uklidnění a ke zlepšení spánku.

V 60. letech minulého století se obsahové látky lapacha intenzivně zkoumaly na možné protirakovinné použití a vědecký zájem se tehdy zaměřil na využití těchto látek na zastavení růstu nádoru žaludku a vůči leukémii s celkem pozitivními výsledky. Dodnes je lapacho popsáno American Cancer Society jako fytoterapeutikum s potenciálem léčit určité druhy rakoviny anebo pomáhá v chemoterapeutické léčbě. Zajímavostí je, že obsahové látky lapacha zřejmě dokáží regenerovat poškozené buňky zdravé tkáně (játra, žlučník, tenké a tlusté střevo).

Lapacho je hodnoceno jako velice bezpečné, i když existují záznamy o tom, že užívání vysokých dávek (předávkování) způsobilo zvracení, motání hlavy, závrať a u pacientů užívajících léčiva na ředění krve (clopidogrel, kyselina acetylsalicylová, diclofenac, ibuprofen, naproxen, warfarin, dalteparin, enowaparin, heparin a podobné). Stejně se nedoporučuje lapacho u pacientů s poruchami srážlivosti. Z nedostatku informací se lapacho nedoporučuje těhotným ani kojícím.

Účinné látky

V lapachu byli identifikovány dvě nejúčinnější látky a to lapachol a beta-lapachon. Tyto dvě látky vykazují schopnost zabíjet viry, plísně, bakterie a různé parazity. Důležité jsou také flavonoidy se svojí antioxidační schopností.

Tradiční dávkování

8-12g lapacha vaříme v 1litru vody asi 8-10 minut (důležitá je doba vaření, při krátkém převaření se nestihnou účinné látky vylouhovat). Odstavíme a necháme louhovat dalších 15-20minut. Pijeme 3xdenně.

Upozornění: Lapacho ředí krev a není proto vhodný pro lidi mající nízkou srážlivost krve nebo již berou léky na ředění krve jako je např. warfarin.Pěstování

Lapacho roste ve volné přírodě Jižní Ameriky. Komerčně je využíván pro svoje tvrdé dřevo. Rozmnožuje se semeny. V našich podmínkách lze pěstovat jistou odrůdu lapacha jako pokojovou rostlinu.

Slevy v měsíci červenec

Marco kapsle 120ks
Marco kapsle 120ks
329 Kč  263,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Muira puama - 25x extrakt 20g
Muira puama - 25x extrakt 20g
349 Kč  296,65Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
299 Kč  254,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny

Chilli Cascavel DMT: 30.8.2019
Chilli Cascavel DMT: 30.8.2019
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Muira puama - 25x extrakt 10g
Muira puama - 25x extrakt 10g
199 Kč  169,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
3 Kč  2,10Kč
Ušetříte: 30% z ceny

Konopný olej panenský 250ml DMT: 6.8.2019
Konopný olej panenský 250ml DMT: 6.8.2019
229 Kč  183,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
179 Kč  161,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
8 Kč  4,80Kč
Ušetříte: 40% z ceny

Copyright © 2019 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb