Kozlík jako přírodní sedativum, u kterého nevzniká návyk a možnost předávkování.
Botanický popis rostliny
Kozlík je trvalka dorůstající kolem 1 metru výšky. Lodyha je dutá, rýhovaná, listy jsou vstřícné lichozpeřené, tvarem kopinaté a vykrojené. Květy kozlík jsou červenobílé, složené v chocholíkovém hroznu. Semenem je nažka, oddenek kozlíku je krátký s množstvím kořínků.
Původ a rozšíření
Původní domovina kozlíku se nachází v Evropě a v menší části z Asie. Z této oblasti se šířil dále do Asie a do Ameriky byl přivezen.
Využití
Kořen kozlíku lékařského dokáže zřejmě díky obsahu kyseliny valerové a izovalerové nebo actinidinu přitahovat kočky, což se využívá při výrobě produktů pro chovatele. Tinkturami se kočky „uklidňují“ v novém prostředí nebo zvířecím kolektivu.
Kozlíková tinktura je známa a užívána již od středověku a čajovou směs už ordinoval sám Hippocrates. Klasické použití, které tradičně vychází z fytoterapie a domácí terapie obohacené zkušenostmi, se opírá o podávání kozlíku při stavech nespavosti a potížích s usínáním.
Evropská léková agentura schválila zdravotní tvzení, že kořen kozlíku lékařského může být použit jako přírodní produkt k úlevě mírných symptomů psychického rozrušení a k pomoci usnout. V USA se kozlík podává převážně při potížích se spánkem, zatímco v Evropě se spíše zažil k uklidnění při stresu, třesu a úzkosti.
Klinické studie ukázaly benefit užívání obsahových látek kořene kozlíku spíše v případech nespavostí způsobených dlouhou latencí spánku (čas, než člověk usne). Zajímavé tedy bylo, že extrakt kozlíku pomohl pacientům se závažnějšími potížemi. Efekt byl srovnatelný u skupin s 400 mg a 900 mg dávkou extraktu. V časopise The Journal of Supportive Oncology byl v roce 2011 publikován článek popisující významný efekt podávání 450 mg extraktu kořene kozlíku v porovnání s placebem onkologickým pacientům, kteří měli potíže s nespavostí, bez pozorování nežádoucích příhod.
Obsažená kyselina valerová, izovalerová a pravděpodobně seskviterpeny z kořene kozlíku lékařského se dokáží navázat a specificky působit na GABA receptory, z čehož lze odvodit sedativní, protikřečový a analgetický účinek. Protikřečový účinek valeriany se odhaduje podobným mechanismem jako má léčivá látka valproát sodný, - propyl analog kyseliny valerové. Jiná práce popisuje, že hypnotický efekt kozlíku zabírá až po 4 týdenním pravidelném užívání extraktu kozlíku.
Další významné obsahové látky kořene kozlíku lékařského zahrnují valenol, valepotriáty a několik alkaloidů. Měly by přinášet úlevu od symptomů způsobených křečemi nohou, bolestí hlavy, neklidem,stresem, žaludečními křečemi a pocitem strachu. Nejnovější studie předkládají možnost indikovat extraktu kozlíku lékařského ke zklidnění při nervozitě a obtížích se spaním u dětí.
Prvotní důkazy naznačují, že by užívání obsahových látek kořene kozlíku lékařského mělo přinést jistý benefit při depresích v kombinaci s třezalkou, při neklidu po podávání kombinovaných bylinných přípravků a kozlík samotný během léčby dysmenorhey, kdy se snížil počet použitých analgetik.
Lidová medicína
Má tlumivé účinky a nachází se ve většině čajových směsí ke řešení problémů se spaním a depresemi. V lidové medicíně se kozlík podává pravidelně a bez popsání nežádoucích účinků při úzkostech, depresích,neklidu, stresu, epilepsii, proti bolestem při menstruaci, při bolestech hlavy, únavovém syndromu, bolestech břicha a u dětí s ADHD.
Homeopatie
Kozlík byl použit při výrobě prvního homeopatika vůbec.
Účinné látky
Terapeuticky využívaná část rostliny je kořen a oddenek. Tyto části kozlíku nejvíce obsahují směs, kde se z velké části nachází alkaloidy (actinidin, valerin, valerianin), isovaleramid, gamaaminomáselnou kyselinu (GABA), isovalerovou kyselinu a jiné látky s různou tlumící schopností na centrální i perfierní nervovou soustavu (proto také účinkuje na uvolnění svalových křečí - viz. myorelaxans). Narozdíl od "starých" léků na spaní na ně nevzniká závislost a k předávkování (v množství cca 20 g čistého extraktu) může dojít ve formě únavy, křečí a bolesti hlavy, které po 24 hodináých zmizí.
Tradiční dávkování
Nálev připravíme z jedné čajové lžičky, kterou zalijeme 250ml horké vody a necháme 10 minut louhovat. Pozor při přípravě Vás může překvapit specifický zápach kořene kozlíku. V jakékoliv formě je vhodné kozlík užívat před spaním (1 hodinu až 30 minut) s přihlédnutím k faktu, že správné dodržování spánkové hygieny významně umocňuje jeho terapeutický efekt. Byly testovány přípravky ve formě tobolek nebo tablet s obsahem extraktu (lihový/olejový), kde množství účinné látky 400-900 mg užitých 2 hodiny až 30 minut před spaním vykazovalo uspokojivé výsledky.