Kozinec blanitý - Astragalus membranaceus

Český botanický název: Kozinec blanitý
Běžný název: Huang qi
Latinský název: Astragalus membranaceus
Rozšíření: Afrika, Asie, Evropa, Severní Amerika

Kozinec blanitý - Astragalus membranaceus

Astragalus je posilovač imunity, dodává životní sílu, vitalitu a schopnost odolávat psychickému a fyzickému stresu. Užívání výtažků z astragalu k léčebným účelům je doloženo přes 4000 let.

Botanický popis rostliny

Kozinec je jednoletá nebo vytrvalá bylina, polokeř a keř. Rostlina je pokrytá jednoduchými nebo vidličnatými chlupy. Na okrajích palistů nebo na listových derivátech mohou být ochranné nebo vonné žlázy. Listy mohou být buď lichozpeřené, nebo sudozpeřené a jsou na větvi rozesety po 12 až 16 párech. Řapíky listů mohou u keřovitých forem vytrvat, takové se mění v ostny. Palisty mohou být zelené, volné, často jsou srostlé a bývají přirostlé kolem stonku vytvářejíce pochvu.Květenství má tvar hroznu mnoha obměn s několika květy, které bývají stopkaté, hojně se nacházejí v barvě žluté, bílé, modré nebo fialové, případně dvoubarevné. Kalich má tvar zvonku, zakončený 5 zuby.Lusky jsou pestře rozmanité, tenké a podlouhlé, pevností spíše kožovité, vzácně jsou tvrdé a připomínají oříšek, někdy nafouklé. Existují buď pukavé, nebo nepukavé a obsahují ledvinovitá semena.

Původ a rozšíření

Rod kozinec je jedním z nejširších rodů rostlin, obsahuje totiž kolem 3000 druhů. Nejvíce je rozšířen v oblasti celé severní polokoule. Asi šestina druhů kozince se vyskytuje v Severní Americe, kde se nachází jako vytrvalé byliny nebo polokeře, zbytek připadá na Evropu, Asii a Afriku, kde jsou převážně keře. Kozince jsou stepní rostliny, které vydrží i v prérijních a polopouštních oblastech, protože jsou světlomilné rostliny. Nejčastěji se naházejí v propustných půdách a vydrží velký nápor sucha. Asijské druhy bývají ostnité a listy mají různě modifikované jako přizpůsobení klimatu.

Na území České republiky můžeme nalézt celkem 7 druhů kozinců. Nejběžněji rostoucí je kozinec sladkolistý, nachází se v nížinách a podhůří. V Evropě se zhruba nalezlo asi 140 druhů. Nejvíce jich roste v suchých oblastech Středomoří a v Rusku.

Využití

Moderní vědecké výzkumy přiznávají výtažku z kořene astragalu schopnost stabilizovat a posílit různé pochody imunitního systému, zvláště proti onemocněním virového a bakteriálního původu v dýchacích cestách.

Užívání přípravku z kozince má i značný význam při různých onkologických onemocněních, protože astragalany potlačují obranné mechanismy nádorových buněk vůči imunitnímu systému těla.

Astragalus vykazuje na imunitní systém účinek srovnatelný s echinaceou, v případech některých onemocnění může být účinnější. Astragalus má i významné antioxidační účinky.

Kozinec blanitý je bylinné tonikum (potravina), jehož bezpečnost užívání vychází ze zkušeností starých až 4000 let.

Jako doplněk stravy může zdárně konkurovat mnoha multivitaminovým a minerálním přípravkům, sám totiž obsahuje mnoho standardních látek (aminokyseliny,…), stopových prvků i látek specifických (více v sekci chemické složení). Slouží jako zdroj mnoha nutrietů, a proto se hodí jako doplněk stravy v boji proti stresovým podmínkám moderního stylu života. V poslední době na sebe kozinec upoutává pozornost jako „rostlina budoucnosti“, jelikož obsahuje látku (cykloastragenol), která zřejmě napomáhá brzdit stárnutí buněk (skrze aktivitu CD4 a CD8 lymfocytů). Tyto mechanismy přispívají ke zvýšení celkové odolnosti (níže budu popisovat přípravu „adaptogeního“ extraktu) a také navíc zlepšují i stav dýchací soustavy postižené kašlem dráždivého a alergenního typu.

Do mnoha přípravků užívaných ženami v postmenopauzálním období se přidává extrakt právě z astragalu a rostlin stejné čeledi (Fabaceae). U mužů má také blahodárný vliv na reproduktivní systém v tom, že podporuje hemživost a množství spermií.

Kozinec obsahuje mnoho látek příbuzných obsahovým látkám ženšenu, které stabilizují krevní tlak a přispívají k činorodější funkci kardiovaskulárního komplexu. Nejenže posilují již oslabené orgány a postižené cévy, kozinec navíc preventivně oddaluje budoucí onemocnění této soustavy.

V tradiční čínské medicíně byl astragalus užíván k léčbě akutních i chronických onemocnění dýchacích cest, proti nočnímu pocení, únavě, slabosti, nechuti do jídla a proti průjmům.

Číňané považují kozinec za bylinu, z něhož jsou vytvářeny posilující léky pro mladé lidi a oslabené pacienty. Podle čínské filozofie zvyšuje Astragalus odolnost vůči chorobám a vyrovnává životní energii (čchi). Nejvhodnější je v případě opakujících se nemocí z nachlazení či alergických stavech.

Účinné látky

Nejúčinněji působící látka se předpokládá u 4hydroxy-3-methoxy isoflavonové kyseliny, která podléhá nejfrekventovanějšímu bádání. Kozince obsahují v podobném množství dále cyklitoly (pinitol), v semenech se nachází pyridinové alkaloidy a mírně toxický kanavanin.

Kozinci sladkolistému se takto říká kvůli obsahu triterpenoidního saponinu nacházejícím se nejvíce v lékořici (glycyrrhizin). V kořeni kozince blanitého jsou obsaženy isoflavonoidy a deriváty isoflavonové kyseliny, saponiny (astragalosid). Dále obsahuje steroidy a základní organické i anorganické látky (aminokyseliny, minerály atd.).

Tradiční dávkování

Bylinný extrakt z kořene kozince působí jako adaptogen (pomáhá organismu se přizpůsobit na změny okolního prostředí) a přispívá k obnovení fyzické a duševní síly. Navíc harmonizuje hladinu cukru v krvi. Kořen se opláchne, nastrouhá nebo rozdrtí na co nejmenší kousky a nechá se louhovat v co nejmenším množství vodného roztoku etanolu (lihu) v poměru s vodou 1:1 (počítáno s 60% lékárenským lihem) po dobu 1-2 dní. Přefiltruje se. 6,3 g takto získaného extraktu se smísí opět s roztokem 60% lihu a vody 1:1 (nebo více vody) do celkového 100 ml objemu.

Takový to roztok se dávkuje následovně: 15 – 25 kapek 2x denně. Bez dozoru lékaře a jeho doporučení by se roztok neměl podávat dětem.

Standardizovaného extraktu se užívá v množství 250-500 mg 3-4x denně.

Odvar (silný čaj) se připraví použitím 3-6 gramů sušeného kořene 3x denně.

Tekutý extrakt v 25 % roztoku etanolu (1:1) se užívá po 2-4 ml 3x denně.

Práškovaného kořene 250-500 mg 3-4x denně.

Mast s 10 % obsahem astragalu aplikovaný na povrch by neměl přijít do kontaktu s otevřenou ranou.

Tinkturu s 30 % etanolem (1:5) užívejte po 20-60 kapkách 3x denně.Pěstování

Doporučuje se semena před výsevem namočit na 24 h. do vody. Rostlinu pěstujeme na přímém slunci v neutrální nebo lehce zásadité půdě, která musí být velmi lehká a dobře odvádět vodu.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>