Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Český botanický název: Kotvičník zemní
Běžný název: býčí hlava, ďáblova řasa, ďáblův trn
Latinský název: Tribulus terrestris
Rozšíření: Afrika, Asie, Austrálie, Evropa, Severní Amerika

Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Bylina ke zvýšení sexuální výkonnosti a nárůstu svalové hmoty.

Botanický popis rostliny

Jedná se o trvalou bylinu, která roste v létě v mírném prostředí. Lístky má úzké, protáhlé, asi 6 mm dlouhé. Květy dosahují šířky 5-10 mm s pěti žlutavými okvětními lístky.

Původ a rozšíření

Původní domov této byliny je zřejmě Čína a Japonsko, přes pobřeží Ruska se usuzuje její rozšíření do centra Asie až Evropy. Tradiční zemí, kde se kotvičník pěstuje a je vyvážen do celého světa je Bulharsko. Bulharský kotvičník je také pro svůj vysoký obsah steroidního saponinu protodioscinu nejvíce ceněným na trhu.

Využití

V antickém medicíně se kotvičník podával jako diuretikum,tonikum ke zlepšení odolnosti organismu, při zánětech močového traktu a afrodisiakum ke zvýšení sexuální potence. Antičtí Řekové podávali kotvičník při bolestech hlavy, nervovém neklidu a sexuální dysfunkci. V Číně a Indii se kotvičník podával při onemocnění ledvin, močového traktu a kardiovaskulárního systému.

Využití má v moderním pojetí mnohé. Kotvičník je nejznámější díky pozitivním výsledkům u sexuální výkonnosti, snížení úzkosti a vnitřního napětí. Zvířecí modely ukazují, že kotvičníku je nápomocný jako afrodiziakum. U potkanů se zvýšila frekvence páření a zvýšení pohlavních hormonů (i u „neplodných“ zvířat).

Zjistil se významný efekt na stimulaci pohlavních hormonů a při infertilitě u mužů nad 40 let, ale kotvičník v jakékoliv formě lze užívat i v mladších letech. Pilotní stude deklarují zvýšený počet spermií, zlepšení jejich pohyblivosti a objem ejakulátu u neplodných mužů po 30 dnech pravidelného užívání extraktu z kotvičníku. Zároveň mírné navýšení mužských pohlavních hormonů bylo naměřeno po 4týdenním užívání až 20 mg/kg obsahových látek kotvičníku zemního u mladých mužů od 20 do 36 let. Všechny zmíněné parametry mohou přispět ke zvýšení plodnosti a sexuální potence. U žen byl pozorován pozitivní užitek kotvičníku při frigiditě,nespavosti, obezitě a klimakteriu.

Už v roce 1970 se zjistilo, že obsahové látky kotvičníku mohou vykazovat výrazné tělo posilňující, svalovou hmotu nabírající účinek. Jako potravinový doplněk se kotvičník úspěšně používá jako anabolická "body building" terapie, jejíž výhoda oproti klasickým anabolikům je ta, že nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky.

Tvrzení, že pravidelné podávání obsahových látek kotvičníku zemního zvýší růst svalové hmoty, bylo několikrát potvrzeno. Největší pozorovaný efekt byl však popsán u kombinovaných přípravků, kde kotvičník byl součástí bylinných směsi.

Byla také publikována studie zabývající se účinkem kotvičníku a jeho vlivem na nárůst svalové hmoty a regeneraci u australského profesionálního rugby týmu (odkaz na abstrakt níže). Pravidelné a dlouhodobé podávání obsahových látek kotvičníku bylo spojeno s nárůstem svalové hmoty, i když v menší míře.

Tradiční medicína

Co se týká tradiční čínské medicíny, kotvičník je používán k léčebným účelům pod jménem ci ji li a bai ji li, což může neznalého vést k omylu při koupi bílého ji li. To je však čínský název pro kozinec.

V asijské tradiční medicíně se obecně kotvičník podává ke zvýšení sportovních výkonů, ke snížení symptomů anginy pectoris a v kombinaci s jinými bylinami se u dětí podává při atopických dermatitidách. Lidoví léčitelé jinak doporučují samostatný kotvičník při erektilní dysfunkci, při anémii, vlhkém kašli a při plynatosti.

Účinné látky

Kotvičník obsahuje fytosteroly, které se označují za "rostlinné steroidy". Dále obsahuje sapogeniny a alkaloidy.

Tradiční dávkování

Denní dávkování čistého extraktu se pohybuje v rozmezí 250 - 1500 mg v závislosti na hmotnosti jedince. To je ovšem přepočet 95% koncentrátu, proto se při užití celé byliny doporučuje až dvojnásobné dávkování k dosažení přibližné účinné dávky. Dle přílohy vyhlášky č.225/2008 Sb. je nejvyšší přípustné množství v denní dávce 2000mg.Pěstování

Kotvičník lze pěstovat i v českých poměrech, mírné klima a podnebí. Ve volné přírodě během zimy dozraje a na jaře klíčí. Rostlina se dá naklíčit v domácích poměrech namáčením do vody a poté, co mladá rostlinka kotvičníku vyklíčí asi na 5 cm, tak se může vysadit ven, dokud to počasí dovolí. Roste rychle.

Slevy v měsíci únor

Chilli Pequin DMT: 30.4.2019
Chilli Pequin DMT: 30.4.2019
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Mladá zelená pšenice
Mladá zelená pšenice
3 Kč  2,40Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
3 Kč  2,55Kč
Ušetříte: 15% z ceny

Mladá zelená pšenice kapsle 190 ks
Mladá zelená pšenice kapsle 190 ks
499 Kč  399,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Červený rybíz sušený mrazem - lyofilizovaný
Červený rybíz sušený mrazem - lyofilizovaný
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Chilli Carolina Reaper DMT: 30.4.2019
Chilli Carolina Reaper DMT: 30.4.2019
20 Kč  18 Kč
Ušetříte: 10% z ceny

Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
8 Kč  4,80Kč
Ušetříte: 40% z ceny

Copyright © 2019 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb