Bylina oblíbená především u mužů.
Botanický popis rostliny
Jedná se o trvalou bylinu, která roste v létě v mírném prostředí. Lístky má úzké, protáhlé, asi 6 mm dlouhé. Květy dosahují šířky 5-10 mm s pěti žlutavými okvětními lístky.
Původ a rozšíření
Původní domov této byliny je zřejmě Čína a Japonsko, přes pobřeží Ruska se usuzuje její rozšíření do centra Asie až Evropy. Tradiční zemí, kde se kotvičník pěstuje a je vyvážen do celého světa je Bulharsko. Bulharský kotvičník je také pro svůj vysoký obsah steroidního saponinu protodioscinu nejvíce ceněným na trhu.
Využití
Kotvičník je oblíbenou bylinou zejména u mužů. Uvolňuje svalové napětí. Užití je vhodné pro sportovce a může se stát přírodní cestou pro náhradu chemických přípravků. Kotvičník podporuje přirozenou obranyschopnost, pohlavní systém, má vliv na hormonální aktivitu. Přispívá k udržení normálních funkcí kardiovaskulárního systému, ovlivňuje srážlivost krve a podporuje její čištění. Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) podporuje normální funkce močového a reprodukčního systému – je vhodný pro muže, přičemž účinky pocítí zejména muži ve věku nad 40 let. Blahodárně působí na nervový systém, podporuje normální zdraví dýchacích cest i pleti, udržuje zdraví dásní i úst.
Tradiční medicína
Co se týká tradiční čínské medicíny, kotvičník je používán k léčebným účelům pod jménem ci ji li a bai ji li, což může neznalého vést k omylu při koupi bílého ji li. To je však čínský název pro kozinec.
Účinné látky
Kotvičník obsahuje fytosteroly, které se označují za "rostlinné steroidy". Dále obsahuje sapogeniny a alkaloidy.
Tradiční dávkování
Denní dávkování čistého extraktu se pohybuje v rozmezí 250 - 1500 mg v závislosti na hmotnosti jedince. To je ovšem přepočet 95% koncentrátu, proto se při užití celé byliny doporučuje až dvojnásobné dávkování k dosažení přibližné účinné dávky. Dle přílohy vyhlášky č.58/2018 Sb. je nejvyšší přípustné množství v denní dávce 2000 mg.