Hořec žlutý kořen neboli Gentiana Lutea Vám dodá chuť k jídlu, podporuje krvetvorbu, urychluje rekonvalescenci a napomáhá ženám s menstruačními problémy.
Botanický popis rostliny
Gentiana Lutea je zhruba 50 – 115 cm vysoká, odolná a statná bylina vyskytující se např. v Alpách. Má nevětvenou lodyhu hustě porostlou nápadnými oválnými listy, připomínající naší konvalinku. Listy hořce žlutého jsou zelené, žilnaté, oválné a dorůstají až 30 cm. Rozcuchaný žlutý květ se tyčí na samém vrcholku lodyhy a chlubí se oboupohlavností. Období květu je v období května a června. Semena jsou světle hnědá. Kořen Hořce žlutého je asi 30 cm dlouhý a silný na palec, nicméně kořeny rostliny mohou dorůstat větších rozměrů a to až dvojnásobně. Kořen, použitelná část Gentiani Lutei, je žluto-hnědé barvy.
Původ a rozšíření
Hořec žlutý není původem z České republiky, avšak ve 20. – 30. letech 20. století byl u nás vysazován, za účelem výroby likérů. Daří se mu v horských oblastech, výsadba byla tedy prováděna v Krkonoších, Krušných a Orlických horách, Šumavě a v Hrubém Jeseníku. Domovem Gentiani Lutei je jižní Evropa, její alpské a sub-alpské pastviny. Je však zajímavé, že jakýkoli dobytek se mu vždy vyhýbá a na pastvinách zanechává nedotčený, pravděpodobně pro jeho hořkou příchuť.
Využití
Hořec žlutý kořen se především využívá při žaludečních a trávicích potíží. Tato bylina, konkrétně kořen, se používá v lékařství i veterinářství. Kořen je využívám ve farmacii (oficiální droga pod názvem Radix Gentianae). Užívání Hořce žlutého kořene tlumí dyspeptické projevy při poruchách žlučníku, jater a slinivky. Gentiana Lutea podporuje krvetvorbu, celkově výborně působí na centrální nervovou soustavu a působí jako tonikum při rekonvalescenci po těžkých chorobách. Užívání hořce zlepšuje trávení, zejména zvyšování produkce moči, slinivky břišní, střev a žaludečních šťáv. Hořec žlutý kořen, je též využíván při slabostech jako takových. O této bylince se mluví jako o zpevňovači lidského imunitního systému. Blahodárné účinky má Gentiana Lutea i na zdraví ženy. Napomáhá při menstruačních potížích.
Účinné látky
Gentiana Lutea obsahuje hořké glykosidy a to: gentiopikrin a amarogentin, jež jsou příčinou hořké příchutě. Jako další látky jsou obsaženy alkaloidy (gentianin), terpeny, slizy, pektiny a další.
Tradiční dávkování
Odvar připravíme z 1 lžičky kořene na 500 ml. Přivedeme ho k varu a vaříme 30 min.. Pro hořkou chuť se doporučuje přidat med. Výborně se hodí pro přípravu tinktury.
TIP:
Tinktura z Hořce žlutého kořene – Tinktura Gentiana Lutea
2 díly Hořce žlutého (kořen)
1 díl sušené pomerančové kůry
½ dílu mletého kardamomu
Vše promísit a vmíchat do 1 l Brandy
- vynikající žaludeční tonikum
- účinný při obnově chuti k jídlu
- podporuje trávení
Upozornění: Není vhodný pro jedince trpící na vysoký tlak, těhotné a kojící ženy.
Pěstování
Hořec se rozmnožuje dvojím způsobem. V pěstitelství se Gentiana Lutea množí dělením kořenů. Přirozeně se tato rostlina rozmnožuje semeny, kdy semena při dozrání sama opustí domov a díky tomu, že jsou přizpůsobená k letu, najdou domov nový. Rostlina semení v období mezi srpnem a koncem září. Při domácím pěstování musí být semena několik měsíců stratifikována, nebo sejeme na podzim. Rostlině vyhovuje jílovitá zem, hodně vláhy, bezvětří, místo bez přímého záření. Mladých rostlinek bychom se měli dočkat ke konci dubna dalšího roku. Sklízíme před rozkvětem, v tomto období obsahují kořeny nejvíce účinných látek.