Gotu kola - pupečník asijský

Český botanický název: Pupečník asijský
Běžný název: Gotu kola, Gota Kola, Brahma-Buti, Brahma-Manduki, Centella coriacea, Centella Asiatica, Divya, Hydrocotyle Indien, Hydrocotyle Asiatique, Madecassol, Mandukaparni, Manduk Parani, Mandukig, Tsubo-kusa, White Rot, Centellase, Ji Xue Cao, Luei Gong Ge, Luo De Da, TTFCA, Indian Water Navelwort, Tungchian, Indischer Wassernabel, Khulakhudi
Latinský název: Centella asiatica
Rozšíření: Afrika, Asie, Austrálie

Gotu kola - pupečník asijský

Chceš-li opět jako mladý býti, nálev z pupečníku začni píti !

Botanický popis rostliny

Pupečník asijský je vytrvalá bylina obdařená okrouhlými listy na dlouhých řapících. Má plazivý charakter a její schopnost tvořit souvislý zelený koberec plně vystihuje slovní přirovnání - půdopokryvná. Pětičetné bílé květy pupečníku se shlukují v okoličnatém květenství. Plodem je žebrovaná dvounažka přirozeně se rozpadající na dvě oválná semena.

Původ a rozšíření

Pupečník vyžaduje teplé vlhké prostředí, obývá tedy hojně bahnité až bažinaté půdy. Pupečník pochází z oblasti Indie, lze ho též nalézt v dalších jihoasijských státech či na ostrovním Madagaskaru. Pupečník se též může výjimečně objevit i na suchých půdách či skalách až do výšky 2500 metrů nad mořem.

Využití

Nadzemní části rostliny gotu kola se k léčebným účelům používají v Tradiční čínské medicíně a Ayurvédě. Lidová medicína jihovýchodní Asie doporučuje gotu kola při únavě, úzkosti, běžném nachlazení, tonsilitidách, zánětech vylučovacího traktu, hepatitidách a trávicích obtížích (dyspepsie, vředovité bolesti žaludku a jícnu,...)

Gotu kola je převážně užívané k léčbě akutních bakteriálních, virových a parazitárních infekcí zejména vylučovacího systému, dále v menší míře oparů, lepry, cholery, dyzentérie, syfilidy, běžné chřipky (nebo prasečí chřipky, konkrétně H1N1), tuberkulózy a schistosomózy. Provedlo se několik animálních studií po celém světě a došlo se k závěru, že obsahové látky gotu koly mohou mít antibakteriální účinky (mírně zlepšení u lepry a některých zevních boláků způsobených bakteriální infekcí). Co se týče schistosomósy, existuje záznam, který popisuje zlepšení makroskopických změn na tkáni stěny močového měchýře při akutní močové schistosomóse (dočteme se o snaze spočítat počet vajíček zmíněných motolic).

Další léčebné využití gotu koly zahrnuje různé druhy tonsilitid, k odstranění vody kolem plic,při hepatitidách, žloutence, při systémovém lupusu (SLE), žaludeční bolesti, průjmu, špatném trávení, žaludečních vředech, epilepsii, asthmatu, diabetu a celkově proti stárnutí. Je možné, že extrakt z gotu koly pomáhá při duševních procesech (schopnost vybavit si, zlepšení učení, memorování a deklarativní paměti související s pevnými fakty, atd...) u mladých lidí, kteří pravidelně užívali zmíněný extrakt s DHA (kys. dokosahexaenová), extraktem z Ginkgo Biloby. U seniorů se to bohužel doposud nepotvrdilo (významně statisticky!).

Gotu kola se také v některých léčebných směrech využívá k léčbě únavy, stresu, úzkosti, deprese, psychiatrických onemocnění, dále např. Alzheimerovy choroby, ke zlepšení paměti, mentálního výkonu a k podpoře logického uvažování. Další lidoví léčitelé doporučují gotu kola při epilepsiích, senilitě a předčasném stárnutí organismu. Na gotu kola se pohlíží jako na mozkové tonikum, které podporuje inteligenci a schopnost deduktivního přemýšlení. Zdá se také, že přímo posiluje činnost nadledvinek, tím napomáhá při boji a toleranci stresu a depresí, navyšuje libido, oddaluje a snižuje riziko zhroucení a zlepšuje reflexy.

Analoga zmíněného asiatikosidu, triterpenické látky, mají u zvířat prokázané mírné preventivní účinky vůči poškození cévní stěny, označují se za venoprotektiva. Stejné látky zřejmě přispívají k vyrovnání koncentrace a činnosti neurotransmiterů, podílejících se na mozkové činnosti a emocionálním stavu.

Animální studie provedená K. Nalinim a kolektivem v roce 1992 prokázala až 3x-60x lepší schopnost učení a vybavování si v modelu labyrintu (souvisí tedy také s prostorovou orientací) u potkanů užívajících perorálně extrakt z gotu koly pravidelně po dobu 14 dní před samotným experimentem oproti kontrolním potkanům užívajících fyziologický roztok.

Lidová medicína podává gotu kola navíc k urychlení hojení ran, traumatům, ke zlepšení prokrvení žil (včetně varixů) a rozpuštění krevních sraženin v dolních končetinách (zlepšení periferního prokrvení). Ze zkušeností dále vyplývá, že je gotu kola výborným prostředkem při hojení ran a doporučuje se i k dozahojení tkáně po úrazech. Existují (na internetu dostupné) důkazy od místních lékařů, že gotu kola pomáhá hojení a reparaci jizev. K zevnímu použití se gotu kola přikládá ve formě obkladů při různých formách psoriázy - zaznamenáno u několika pacientů s formou psoriasis punctata (kdy papulky jsou malé).

Výrobce farmaceutického přípravku Trofolastin (přídatná informace: dosud neregistrován v USA) deklaruje pozitivní účinek kombinace gotu koly, vitaminu E a kolagenu při dlouhodobém a pravidelném užívání (konkrétně 6 měsíců) v těhotenství jako prevence před striemi, se kterými mají budoucí maminky různě velké či malé obtíže. Podobný přípravek s názvem Verum (složení zahrnuje extrakt gotu koly, vitamin E, esenciální mastné kyseliny, hyaluronovou kyselinu, elastin a menthol) se testoval s výrobcem a také deklaruje příznivé účinky na strie během těhot enství. V prvotních fázích hojení jizev a šrámů se gotu kola ukázal jako výtečný prostředek, kdy se prokázal protizánětlivý účinek a hojivý účinek při akutních popáleninách. Gotu kola ke vnějšímu užití v lidové medicíně napomáhá reparaci poškozené vnější vrstvě kůže anebo pojivové tkáně a zjemnění celulitidy.

Klinické studie mají v tomto směru rozporuplná tvrzení, nicméně zde existuje možnost, že obsahové látky gotu koly pomáhají při žilní nedostatečnosti a pomáhají při sníženém krevním návratu zpátky do srdce. Některé studie deklarují, že užívání extraktu z gotu koly (není však zaznamenána dávka) po dobu 4-8 dní napomáhá žilní cirkulaci (dokonce ji zlepšuje) a snižuje otoky dolních končetin, ve kterých se "usazuje" tekutina.

Menší množství publikací bylo o extraktu gotu koly publikováno z pohledu na možné ovlivnění aterosklerózy. Zdá se totiž, že tyto látky (po pravidelném dvanácti-měsíčním užívání) pomáhají stabilizovat aterosklerotické pláty v artériích a oddalují tím riziko jeho odlomení a vytvoření sraženiny, která může způsobit infarkt myokardu nebo mrtvici.

Zajímavé jsou případy popisující ulehčení dyskomfortu a některých příhod spojených s dlouhotrvajícími mezinárodními lety. Některým pacientům extrakt gotu koly napomohl k úlevě snížením pocitu oteklých a těžkých nohou a preventivně oddálil kardiovaskulární potíže částečným rozpuštěním krevních sraženin a stabilizací sklerotických plátů (zaznamenáno u letů delších než 3 hodiny). Herbáře jižní Asie popisují využití gotu koly jako prostředku k podpoře žilní stěny a stěn kapilár. Největšího a nejširšího benefitu naskýtá gotu kola při různých fázích flebitidy, při křečových žilách a křečích v nohou.

Podobný výsledek byl popsán u lidí s diabetem typu 2. Přišlo se na to, že extrakt z gotu koly napomáhá mírně ředit krev po dobu 6-12 měsíců, což se v asijských zemích využívá v rámci terapie a nesoudí se to jako nežádoucí (ne-li nepředvídatelný) efekt. Efekt byl pozorován u léčiv jako je acetylsalicylová kyselina v dávce 100 mg apod.

Některé ženy v Indii doporučují gotu kola jako prevenci proti otěhotnění a také jako abortivum, při vynechání periody a k podpoře sexuální touhy. Jedno ze zevních použití (mimo jiné při různých poraněních, záděrkách a jizvičkách) je při těhotenských striích. Farmakologická studie provedená v roce 1988 (Kartnig et al.) prezentovala reparační efekt obsahové látky gotu koly, tzv. asiaticosidu, na poškození kůže a efekt posílení kůže, vlasů a pojivového vaziva v procesu hojení.

 

Účinné látky

Hlavní skupinou účinných látek jsou tak zvané triterpenoidy (nebo jindy nazývané saponiny). Triterpenoidu asiaticosidu se přičítá i schopnost bakteriostatického působení. Je však důležité zmínit, že primárně biologicky účinné látky jsou také madecassosid a madasiatová kyselina. Celá skupina těchto saponinů přispívá k ovlivnění kolagenu v pojivové tkáni, čímž dohromady společným účinkem přispívají k vyhojení jizev a dalších poškození. Pupečník je bohatý na minerální látky a to zejména vápník, draslík a hořčík, který p omáhá uvonit bolestivé křečové stahy svalstva.

Tradiční dávkování

V léčitelství se využívá především list pupečníku. Tradiční je velmi jednoduše připravitelný nálev, na který lze použít jak čerstvé tak i sušené listy. Zde je návod - jednu slabou čajovou lžičku listů pupečníku přelijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme vylouhovat cca 15 min, lze dochutit medem, či cukrem. Tento nápoj lze popíjet až třikrát denně, avšak po třítýdenním užívání je vhodné udělat alespoň sedmidenní pauzu.

V Asii se čerstvé listy pupečníku přidávají jako chutné obohacení do salátů či se podusí a podávají jako příloha.



Pěstování

Pupečník asijský lze v klimatických podmínkách České republiky pěstovat pouze jako pokojovou rostilnu, není totiž mrazuvzdorný. Gotu kola vyžaduje slunné a teplé prostředí, kde nedochází k teplotním výkyvům. Jako substrát vyhovuje pupečníku nejlépe půda s příměsí písku, která se musí neustále udržovat vlhká.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>