Dobromysl - Origanum vulgare

Český botanický název: Dobromysl obecná
Běžný název: Oregáno, Zimní majoránka, Pomajorán obyčejný, Červená lebeda
Latinský název: Origanum vulgare L.
Rozšíření: Asie, Evropa, Severní Amerika

Dobromysl - Origanum vulgare

Dobromysl neboli oregáno povzbuzuje mysl, dezinfikuje, pomáhá trávení, uvolňuje křeče a výborně okoření náš pokrm.

Botanický popis rostliny

Dobromysl je vytrvalá byliny kterou řadíme do čeledi hluchavkovitých. Dorůstá výšky od 20 do 90cm. Zelené listy bývají podobně jako lodyha načervenalé. Kvete v červenci a srpnu nachově růžovými někdy bílými drobnými kvítky. Uvolňující se silice dobromysly charakterizují bylinu příjemnou vůní. Sklízí se nať i květy v červenci a srpnu.

Původ a rozšíření

Dobromysl známá také jako oregáno pochází z oblasti středomoří a Asie. Název oregáno je odvozen z řeckých slov „oros“(hora) a „ganos“(potěšení, jas, radost) Dalo by se tedy přeložit jako „radost z hor“ Tento název pravděpodobně plyne z faktu, že v Řecku oregáno pokrývá celé horské stráně a široko se line jeho příjemná vůně. Ze středomoří se dobromysl rozšířila téměř do celé Evropy. Roste také v přední a jihozápadní Asii a zavlečena byla až do Severní Ameriky.

Využití

Nať oregána je známá v gastronomii jako výborné koření. Často je užíváno v italských jídlech např. do pizzy. Také ho nalezneme jako nedílnou součást provensálského koření. Ne méně známé je užití dobromysly v lidovém léčitelství, kde je oblíbenou bylinou při nejrozmanitějších obtížích. Známá je schopnost podporovat vyměšování žluči a je oblíbeným prostředkem tišení žaludečních a jaterních obtíží.Podporuje chuť k jídlu i trávení. Upravuje zažívaní. Dobromysl máprotizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Tyto vlastnosti oregána jsou využívány přizánětech dutiny ústní či hrtanu jako kloktadla. Žvýkání natě bylo také oblíbeným lidovým prostředkem protišení bolestí zubů. Antiseptických vlastností se využívá i při zevnímpoužití oplachů a obkladů např. v boji s plísněmi, infekcemi či při hmyzím bodnutí. Dobromysl působí dezinfekčně a napomáhá odkašlávání. Je výborná při dráždivém kašli. Schopnost uvolňovat křeče hladkého svalstva povýšila dobromysl na jedno z nejoblíbenějších přírodních spazmolytik. Uvolňuje křeče při menstruačních bolestech i epilepsii.

Dle názvu dobromysl léčí nejen naše tělo, ale i ducha. Je to lehké antidepresivum tišící nervy, upravující spánek, přinášející dobrou náladu. Ve středověku byla dobromysl známa jako bylina odhánějící zlé duchy. Dobromysl byla vysazována na hroby pro klidný spánek zesnulých, vplétala se do svatebních věnečků pro štěstí. Věřilo se, že odhání neštěstí, tiší žal a přináší klidnou mysl.

Účinné látky

Dobromysl obsahuje silice, třísloviny a hořčiny, tanin gumopryskyřici, těkavý olej a další látky. Nejúčinnějšími složkami jsou silice thymol a karvakrol, které jsou silným antiseptikem. Jedná se o jedny z nejsilnějších antiseptik přírodního původu. Již ve starověkém Egyptě byly tyto silice užívány při mumifikaci jako konzervant. V současné sobě jsou využívány v knihařství při likvidaci plísní, do zásypů při kožních infekcích nebo jako antiseptikum v ústních vodách.

Tradiční dávkování

Čaj z dobromysly : 2 čajové lžičky přelít 0,25l vroucí vody a nechat 15 minut louhovat. Pijeme čerství 1-2x denně. Při žaludečních obtížích pijeme před jídlem. Možno užít i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní či zanícení mandlí.

Odvar pro inhalaci: 2 polévkové lžíce natě dobromysly přidáme do vroucí vody. Nad nádobou inhalujeme zakrytí ručníkem 10-15 minut.

Upozornění: Nejsou známy žádné nežádoucí účinky a dobromysl lze užívat i dlouhodobě.Pěstování

 

Dobromysl je pěstována jako koření, léčivá bylina, ale i okrasná rostlina našich skalek. Vyžaduje písčito-hlinitou půdu a umístění na chráněném slunném místě. Vyséváme z jara v březnu až dubnu. Než rostlinka povyroste je nutné pletí. Pro lepší výsledek lehce přihnojujeme vápenným hnojivem. Dobromysl je nenáročná, rozpínavá bylina, která vám poroste téměř sama. Pro podporu růstu nových výhonků a zahuštění, je dobré bylinku zastřihnout po odkvětu na cca 7 cm. Pozor na alergie hmyzím bodnutím. Bylinka je pro velké množství nektaru neodolatelným lákadlem pro motýly, čmeláčky ale i včely.

Slevy v měsíci srpen

Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
3 Kč  2,10Kč
Ušetříte: 30% z ceny
Muira puama - 25x extrakt 20g
Muira puama - 25x extrakt 20g
349 Kč  296,65Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
8 Kč  4,80Kč
Ušetříte: 40% z ceny

Konopný olej panenský 250ml DMT: 6.8.2019
Konopný olej panenský 250ml DMT: 6.8.2019
229 Kč  183,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Chilli Cascavel DMT: 30.8.2019
Chilli Cascavel DMT: 30.8.2019
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
179 Kč  161,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny

Muira puama - 25x extrakt 10g
Muira puama - 25x extrakt 10g
199 Kč  169,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
299 Kč  254,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Marco kapsle 120ks
Marco kapsle 120ks
329 Kč  263,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny

Copyright © 2019 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb