Damiána - Turnera diffusa

Český botanický název: Damiána
Běžný název: Damiána, Turnera aphrodisiaca
Latinský název: Turnera diffusa
Rozšíření: Afrika, Jižní Amerika, Severní Amerika

Damiána - Turnera diffusa

Magická rostlina damiána - přírodní afrodisiakum pro ženy

Botanický popis rostliny

Damiána je malý keř se silně větveným stonkem s mnoha postranními větvemi. Listy jsou hladké, oválné, na povrhu jemné na omak. Lícová strana je světlá, žilnatiny na rubu listu jsou jemně ochmýřené. Květy jsou žlutavé, vůní silně připomíná aroma heřmánku kvůli přítomnosti esenciálních olejů. Vyrůstají z paždí listů a mají nahořklou příchuť. Damiána obvykle kvete na začátku nebo na konci léta a plodem jsou malé, oválné tobolky. Chuť tobolek připomíná chuť fíku.

Původ a rozšíření

Původem je damiána ze střední a Jižní Ameriky, kde ji poprvé zaznamenali španělští misionáři. Popsali mexické Indiány popíjející nápoj z listů damiány smíchaný s cukrem k použití jako relaxačního léku a afrodisiaka. Dnes se damiána pěstuje na jihu Severní Ameriky (převážně na území Mexika a částečně Texasu) a také ve střední Americe. Uměle se vysadila a pěstuje v Africe, kde se jí nejvíce daří v prostředí savan a pouštních oblastech.

Využití

Tradiční užívání damiány vyplývá už z dob Mayské civilizace, jejíž obyvatelé  znali výjimečné afrodisiakální účinky. Španělé z kolonizačních dob popisovali popíjení tohoto nápoje slazeného medem ženami několik desítek minut před stykem pro zvýšení prožitku z milostného aktu. Popíjení damiány je možné jak pro muže tak i pro ženy. U žen (dle zkušeností) pomáhá těm, které mají potíže dosáhnout vrcholu. Okamžitý účinek damiány je sice půl hodina až 2 hodiny, maximálního účinku damiány v tomto směru lze dosáhnout pouze po opakovaném a pravidelném užívání. Jiné herbáře popisují pití damiány 1 až 2 hodiny před stykem a doporučují zvýšení účinku v kombinaci s bobulemi palmy serenoa repens. Využívána byla při duchovních obřadech a využívána jako magická bylinka zejména při různých kouzlech lásky.

Damiána je známá jako magická bylinka užívaná při duchovních rituálech, zřejmě mimo jiné i pro své schopnosti uvolňovat stres a přinášet duševní pohodu. Pro tyto vlastnosti je ceněná jako bylinka vhodná k relaxačním účelům. Turnera diffusa podporuje sexuální zdraví a pomáhá udržovat dobré sexuální vztahy.

Damiána dále harmonizuje mentální a kognitivní aktivity. Kognitivní funkce jsou základní pro schopnost vnímat svět kolem nás. Řadíme mezi ně schopnost zpracovávat informace a pohotově reagovat, chápat, porozumět a vyjadřovat se, pamět, pozornost či schopnost koncentrace.

Pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi.

Dále se využívá její schopnosti regulovat hmotnost.

Účinné látky

Listy damiány obsahují mnohé rozličné látky. Zprvu obsahují arbutin, fenolické glykosidy a terpenické látky. Konkrétní látky z kvalitativních analýz vyšly následující: Damianin, tetraphyllin B, gonzalitosin I, tricosan, acacetin, P-cymen, beta-sitosterol, cineol, apigenin, beta-karoten, alfa-pinen, beta-pinen, eucalyptol, tanin, thymol, hexacosanol, sesquiterpenoidy, triterpenoidy, polyterpen ficaprenol. Dále jsou přítomny mastné kyseliny, kofein a kyanogenní glykosidy a 22 flavonoidních látek.

Tradiční dávkování

 1-2 lžíce sušeného listu (nebo váhově 5-10 g) se zalije asi 250 ml vroucí vody a nechá se louhovat po dobu 10-15minut. Dle chuti se sladí nebo jinak dochucuje.

Upozornění: Nedoporučuje se těhotným, kojícím ženám a dětem.Pěstování

V našich poměrech lze pěstovat pouze v květináči a na chladnější období vždy přesouvat do vnitřních prostor (v léťě je lépe pro případ chladnějších nocí umístit do skleníku). Teplota by neměla klesnout pod 16°C jinak opadá. Rostlina vyžaduje dostatek světla a nesnáší stín. Pravidelně zaléváme. Má ráda hnojení v létě i každý týden v zimě postačí 1x za 3 týdny.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>