Cola de Caballo - Equisetum giganteum

Český botanický název: Přeslička obrovská/obří
Běžný název: Přeslička, horsetail, southern giant horsetail, giant horsetail, cola de caballo
Latinský název: Equisetum giganteum
Rozšíření: Asie, Jižní Amerika, Severní Amerika

Cola de Caballo - Equisetum giganteum

Cola de Caballo je zásobárna minerálů s potenciálem na léčbu mnoha neduhů těla i ducha.

Botanický popis rostliny

Cola de Caballo je jedna z největších přesliček na světě. Patří také k jedněm z nejstarších rostlinných druhů na Zemi. Průměrné výšky se Cola de Caballo dorůstá kolem 2,5-5 metrů, přičemž nejvíce se jich doroste ke 3 metrům. Kmen má velmi masivní, někteří jedinci mohou dosahovat až 160 cm v průměru a většinou nesou početný vějíř nepatrných větviček. Ty již dále nejsou větvené, mohou však končit spórami.

Původ a rozšíření

Původní kolébkou této rostliny je region Jižní Ameriky a střední Ameriky. Výchozí stanoviště zasahovala po oblasti dnešní střední části Chile na východ přes hranice Brazílie a na sever až po zhruba jižní Mexiko.

Využití

Cola de Caballo, tedy místní název pro přesličku obrovskou, je jihoamerická odrůda přesličky rolní známé v našem mírném pásmu. Rostlina obsahuje vysokou koncentraci minerálních látek, přičemž velké množství zaujímá právě křemík, čehož se dá dobře terapeuticky využít. Obsah minerálních látek přispívá k podpoře normální funkce pokožky, zlepšení stavu vlasů a nehtů (podporují tzv. mineralizaci). Při vnějším užití lze doporučit při hojení povrchových ran. Zjistilo se, že pokud je v organismu nedostatek minerálních látek s křemíkem a dalšími, je pravděpodobný vyšší výskyt dermatologických potíží, které mohou vyústit až v mykotické infekce, vypadávání vlasů, nadměrnou tvorbu lupů, lámavost nehtů, atd...Obsahové látky Cola de Caballo vykazují v klinických testech adekvátní a statisticky významné diuretické vlastnosti, je součástí diuretických čajových směsí a není proto překvapením, že se označují jako látky, které přispívají k  funkci ledvin a vylučovacího systému jako celku.

Cola de Caballo je močopudná a má stahující účinky. Obsahové látky Cola de Caballo vykazují výrazný účinek při zánětech vylučovacích cest, proto se může doporučit do kombinace s jinými látkami nebo léčivy. V lidové medicíně je Cola de Caballo běžnou součástí terapie bolavého močení, žlučníkových kamenů a chronických zánětů močového měchýře a močové trubice. Cola de Caballo podle lidové medicíny také pozitivně ovlivňuje funkci prostaty u mužů a gynekologické potíže u žen.

Koncentrace těchto látek napovídá i faktu, že obsahové látky mohou přispívat a podporovat správnou stavbu a funkci kostí, kloubů, vazů a celkového pohybového aparátu. Nedostatek křemíku a vápníku v těle může vyústit ve snazší lámavost kostí, celkové slabosti. Obsahové látky Cola de Caballo mají osvěžující efekt na unavené a bolavé tělo, zvyšuje celkovou odolnost a pohodu těla při zachování správných režimových opatření. V tradiční medicíně se doporučuje při nachlazení, k detoxikaci organismu a ke zpomalení stárnutí organismu.

Na tkáňových kulturách byl pozorován efekt na výšení pružnosti cév, můžeme proto usuzovat, že obsahové látky mají příznivý efekt na zlepšení vlastností cév s mírným vlivem na ředění krve by měly tyto látky přispět k normální činnosti kardiovaskulárního systému. Křemík samotný by měl zpevňovat stěnu krevních kapilár a podporovat pružnost cév při ateroskleróze. Obsahové látky Cola de Caballo také podporují ulehčení klinického stavu pacienta s aterosklerózou tím, že mírně snižují cholesterol v krvi.

Další oblastí, která se vyjímá v lidovém léčitelství, je použití Cola de Caballo k pročištění střev a dezinfekci vnitřního prostředí žaludku. V tradiční medicíně je Cola de Caballo běžná surovina při pomoci s trávicími problémy, i vředovými bolestmi žaludku. Podobný dezinfekční účinek se předpokládá při výplachu úst při aftech a bolestivých zánětech zubů. Cola de Gaballo je po staletí používána na dýchací potíže a při komplikacích způsobenými tuberkulózou a dalšími průvodními onemocněními spojenými s dýchacím traktem.

Účinné látky

Vysoká koncentrace minerálních látek - po zvážení celkového popela po spálení zaujímají anorganické látky až 70%. Obsahuje také kyselinu křemičitou (celkový obsah až 8%), samotný křemík a další anorganické ionty jako je vápník, hořčík, železo, hliník a draslík. Ze složitějších látek je vhodné neopominout alkaloidy (palustrin, equisetonin), organické kyseliny (také salicylová!), flavonoidy (kvercetin, kempferol,...), saponiny (ekvesetonin), třísloviny (trpká, svíravá chuť, stopové množství) a fytosteroly.

Tradiční dávkování

K léčbě například urogenitálních cest se doporučuje provádět koupele nebo odvary z byliny, se kterými se provádí oplachování. Je možno použít i k vnitřnímu výplachu. K vnitřnímu použití vytvoříme následovně: 1-3 g byliny a povaříme v 1 litru vroucí vody na mírném ohni udržujeme po dobu 5-10 minut, poté scedíme. Nálev by měl být zlatavý s mírnou nevtíravou vůní. 3x denně se popíjí 1 sklenice (cca 250 ml) takto připraveného roztoku.Pěstování

Nejpříhodnější podmínky pro růst Cola de Caballo jsou půdy s vlhkým hlubokým podložím, nejlépe na pobřeží, kolem řek v horách a také ve vlhkých džunglích po celém rozpětí Peru, Brazílie a Chile. Obecně potřebuje velmi vlhké prostředí. Za vhodných podmínek může dorůst výšky až 3 metrů. Na poměry České republiky zatím neexistuje dostupná literatura popisující možnosti pěstování Cola de Caballo v domácích poměrech. V zemích podobné zeměpisné šířky (avšak se zvýšenou vlhkostí) pěstitelé doporučovali v období zimy přesunout tyto stromy i do domácího prostředí (uskladňují se poté ve velkých uskladňovacích kontejnerech). V takovém případě je důležité pravidelně strom zavlažovat v 15-20 denních režimech v každém měsíci. Některé zdroje popisují možnost venkovního pěstování Cola de Caballo během zimního období (to však nesmí přesáhnout hodnoty pod nulou...). Rostlina má ráda přímé sluneční světlo, někdy spíše naopak uvítá stinné místo pro odpočinek. V jarních měsících se doporučuje často přihnojovat (granulované nebo práškované formy, možno i přírodní přihnojení).

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>