Chlorella - Chlorella vulgaris

Český botanický název: Chlorella
Běžný název: Slunečná chlorella, zelená řasa
Latinský název: Chlorella vulgaris
Rozšíření: Asie, Austrálie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika

Chlorella - Chlorella vulgaris

Řasa se skvělou detoxikační schopností. Obsahuje unikátní CGF růstový faktor a největší množství chlorofilu ze známých rostlin.

Botanický popis rostliny

Jedná se o zelenou jednobuněčnou řasu z oddělení Chlorophyta (všechny obsahují chlorofyl). V průměru má 2-10 mikrometrů a samostatná buňka nemá bičík. Díky vysokému obsahu chlorofilu má charakteristickou zelenou barvu. Čím více chlorofilu tím je zelená barva tmavší a řasa nám má více co nabídnout. Přežívá i v extrémních podmínkách a díky růstovému faktoru CGF má schopnost se velmi rychle množit. Za 24 hodin dokáže znásobit svůj objem až 4x.

Původ a rozšíření

Vědec M. W. Beijerinck objevil chlorellu roku 1890. Název je odvozený z řeckých slov “chloros“ (zelená) a “ella“ (malý). Na naší planetě se vyskytuje více než 3 miliardy let a již celá staletí je lidmi využívána jako drahocenný zdroj tělu prospěšných látek. Vyskytuje se ve vodách Asie a Austrálie. Mimo tyto kontinenty je chlorella dovážena, nebo pěstována uměle. Tradiční oblastí pěstování a užití je Japonsko, kde byla podávána obyvatelstvu po jaderných útocích na konci druhé světové války, díky schopnosti čistit organismus od následků radiace a zároveň schopnosti rychlé reprodukce nových tkání a hojení ran.

Využití

Největším přínosem chlorelly je její detoxikační schopnost. Obsahuje látku sporopollein díky které na sebe buněčné stěny váží toxické látky. Očišťuje organismus od toxických látek a volných radikálů. Je vhodná pro očistné jarní kůry, ale i detoxikační kůry kdykoliv jindy v roce. Užití po chemoterapiích může snížit negativní dopad na organismus. Po útocích jadernými bombami v Japonsku byl podávám nejen pro čistící schopnost, ale i schopnost CGF rychlé regenerace, dělení a růstu buněk. Vhodné je tedy užití např.při popáleninách či jiných zraněních, protože urychlí růst nových tkání a jejich obnovu. Jedinečná složka CGF (chlorella growth factor) neboli růstový faktor byl izolován Dr. Fujimaki z Japonska a je odpovědný za schopnost rychlého růstu a regenerace buněk. Pro lidský organismus znamená CGF složka např. stimulaci tvorby bílých krvinek, čímž zvyšuje přirozenou obranyschopnost-imunitní systém našeho organismu. Při užívání chlorelly se nám také začnou díky CGF velmi rychle (až 4x rychleji) rozmnožovat lactobacily v žaludku, které napomáhají trávení potravy. Neocenitelnou schopností je pozitivní vliv na tvorbu zdravých vajíček i spermií. Zpozornět by tedy měly páry pokoušející se o potomka. Také v těhotenství má růstový faktor důležitou úlohu při vývoji plodu. Chlorella působí zásadotvorně a je vhodné ji užívat např. napřekyselený žaludek. Upravuje pH a přispívá k úpravě nejen střevní, ale např. i poševní mikroflóry. U lidí trpících rakovinou bylo často zjištěno překyselení organismu, schopnost chlorelly odkyselovat a zároveň čistit organismus by mohl mít preventivní vliv na vznik rakovinných buněk. Využití chlorelly je v oblasti jeho antibakteriálních účinků podporované stimulací imunitního systému. Navíc mírně zlepšuje sexuální výkon. V čem jsou ale účinky chlorelly vynikající, je ve směru snižování cholesterolu v krvi.

Účinné látky

Ze všech rostlin obsahuje chlorella nejvíce chlorofylu. Ten má příznivý vliv na krevní obraz, podporu hojení a protizánětlivý účinek. Faktor CGF (podporuje růst buněk) významně ovlivňuje imunitu a celkový tělesný stav. Dále je přítomen chlorellin, který má v řase úlohu antibiotika a probiotika (optimalizuje střevní mikroflóru). Díky antibiotickým vlastnostem je při vysokých dávkách možné použít u infekčních onemocněních. Chlorella obsahuje asi dvojnásobně větší množství vlákniny než luštěniny (až 60% obsahu sušiny) - ty mají efekt protiprůjmový a vazbou na cholesterol snižují jeho množství v séru.

Tradiční dávkování

Dávkování odlišuje u pohlaví. Muži by správně měli užít 5 gramů denně, u žen je doporučené množství 4 gramy. Při stresu nebo namáhavých stavech se doporučuje zvýšit dávkování na 10 gramů nezávisle na pohlaví.



Pěstování

Můžeme jej rozdělit na dva způsoby. Prvním způsobem je přírodní pěstování, kdy řasa vzniká samovolně, nebo umělé pěstování, kdy jsou vytvořeny podmínky pro růst řasy. Umělé pěstování chlorelly je i pro vědce mírně náročné. Jako fotosyntetizující rostlina potřebuje pro svůj buněčný cyklus dostatek světla (dostává se ji umělým světlem) a vodu obohacenou o oxid uhličitý. Při nedostatku slunečního světla klesá obsah chlorofylu a sním i kvalita Takováto produkce je velmi drahá a už od minulého století se řeší ekonomizace a zefetivnění její výroby. Nedoporučuje se domácí pěstování pro složitý proces zpracování chlorelly, aby mohlo dojít k jejímu maximálnímu využití pro tělo. Jedná se o složitý proces dezitegrace, tedy narušení buněčné stěny chlorelly. Pro názornost si lze představit, že chlorella má tvrdou skořápku a naše tělo není schopné tuto skořápku rozlousknout a zužitkovat účinné látky obsažené v jádru. Řasa námi defakto jen prochází. Teprve po narušení buněčné stěny (dezintegraci) je schopnost vysoké vstřebatelnosti chlorelly.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>