Řasa se skvělou detoxikační schopností. Obsahuje unikátní CGF růstový faktor a největší množství chlorofilu ze známých rostlin.
Botanický popis rostliny
Jedná se o zelenou jednobuněčnou řasu z oddělení Chlorophyta (všechny obsahují chlorofyl). V průměru má 2-10 mikrometrů a samostatná buňka nemá bičík. Díky vysokému obsahu chlorofilu má charakteristickou zelenou barvu. Čím více chlorofilu tím je zelená barva tmavší a řasa nám má více co nabídnout. Přežívá i v extrémních podmínkách a díky růstovému faktoru CGF má schopnost se velmi rychle množit. Za 24 hodin dokáže znásobit svůj objem až 4x.
Původ a rozšíření
Vědec M. W. Beijerinck objevil chlorellu roku 1890. Název je odvozený z řeckých slov “chloros“ (zelená) a “ella“ (malý). Na naší planetě se vyskytuje více než 3 miliardy let a již celá staletí je lidmi využívána jako drahocenný zdroj tělu prospěšných látek. Vyskytuje se ve vodách Asie a Austrálie. Mimo tyto kontinenty je chlorella dovážena, nebo pěstována uměle. Tradiční oblastí pěstování a užití je Japonsko, kde byla podávána obyvatelstvu po jaderných útocích na konci druhé světové války, díky schopnosti čistit organismus od následků radiace a zároveň schopnosti rychlé reprodukce nových tkání a hojení ran.
Využití
Největším přínosem chlorelly je její detoxikační schopnost. Obsahuje látku sporopollein díky které na sebe buněčné stěny váží toxické látky. Očišťuje organismus od toxických látek a volných radikálů. Je vhodná pro očistné jarní kůry, ale i detoxikační kůry kdykoliv jindy v roce. Užití po chemoterapiích může snížit negativní dopad na organismus. Po útocích jadernými bombami v Japonsku byl podávám nejen pro čistící schopnost, ale i schopnost CGF rychlé regenerace, dělení a růstu buněk. Vhodné je tedy užití např.při popáleninách či jiných zraněních, protože urychlí růst nových tkání a jejich obnovu. Jedinečná složka CGF (chlorella growth factor) neboli růstový faktor byl izolován Dr. Fujimaki z Japonska a je odpovědný za schopnost rychlého růstu a regenerace buněk. Pro lidský organismus znamená CGF složka např. stimulaci tvorby bílých krvinek, čímž zvyšuje přirozenou obranyschopnost-imunitní systém našeho organismu. Při užívání chlorelly se nám také začnou díky CGF velmi rychle (až 4x rychleji) rozmnožovat lactobacily v žaludku, které napomáhají trávení potravy. Neocenitelnou schopností je pozitivní vliv na tvorbu zdravých vajíček i spermií. Zpozornět by tedy měly páry pokoušející se o potomka. Také v těhotenství má růstový faktor důležitou úlohu při vývoji plodu. Chlorella působí zásadotvorně a je vhodné ji užívat např. napřekyselený žaludek. Upravuje pH a přispívá k úpravě nejen střevní, ale např. i poševní mikroflóry. U lidí trpících rakovinou bylo často zjištěno překyselení organismu, schopnost chlorelly odkyselovat a zároveň čistit organismus by mohl mít preventivní vliv na vznik rakovinných buněk. Využití chlorelly je v oblasti jeho antibakteriálních účinků podporované stimulací imunitního systému. Navíc mírně zlepšuje sexuální výkon. V čem jsou ale účinky chlorelly vynikající, je ve směru snižování cholesterolu v krvi.
Účinné látky
Ze všech rostlin obsahuje chlorella nejvíce chlorofylu. Ten má příznivý vliv na krevní obraz, podporu hojení a protizánětlivý účinek. Faktor CGF (podporuje růst buněk) významně ovlivňuje imunitu a celkový tělesný stav. Dále je přítomen chlorellin, který má v řase úlohu antibiotika a probiotika (optimalizuje střevní mikroflóru). Díky antibiotickým vlastnostem je při vysokých dávkách možné použít u infekčních onemocněních. Chlorella obsahuje asi dvojnásobně větší množství vlákniny než luštěniny (až 60% obsahu sušiny) - ty mají efekt protiprůjmový a vazbou na cholesterol snižují jeho množství v séru.
Tradiční dávkování
Dávkování odlišuje u pohlaví. Muži by správně měli užít 5 gramů denně, u žen je doporučené množství 4 gramy. Při stresu nebo namáhavých stavech se doporučuje zvýšit dávkování na 10 gramů nezávisle na pohlaví.