Klasický plod rostliny s pálivou chutí a účinkem proti bolesti, zvýšenému cholesterolu a zhoršenému zažívání.
Botanický popis rostliny
Různé kultivary papriky se liší, mohou se totiž vyskytovat jako vytrvalé, někdy však krátce žijící byliny, které mohou dorůstat až 1 metru délky, obvykle však mají délku zhruba 0,5-0,6 metru.
Květ má bledou, bílou, bílo-zelenou nebo žluto-zelenou korunu, která časem zrání pomalu zčervená a rozmnožují se samoopylením nebo opylením hmyzem. Květy jsou oboupohlavné a kvetou od srpna do září. Plodem je malá bobule, která roste vzpřímeně, má elipsoidní, mírně kopinatý tvar, dosahuje šířky několika milimetrů a délky v průměru 5 milimetrů.
Původ a rozšíření
Chilli papričky byly pěstovány domorodým indiánským obyvatelstvem již dávno v období před příjezdem Kryštofa Kolumba zhruba od 6. tisíciletí před naším letopočtem. Chilli je jedna z původních rostlin, které původní obyvatelstvo v Americe pěstovalo. Dnes se pěstuje převážně v subtropických oblastech Asie (Indie, Japonsko, Vietnam, Čína), Afriky, Severní (Mexiko) a Jižní Ameriky a velké popularity se chilli dočkalo v Maďarsku a některých zemí na Balkáně.
Během období kolonizace Ameriky portugalští obchodníci rozšířili chilli papričky prakticky po celém světě jako cennou obchodní komoditu (koření). Velké obliby se chilli dočkalo v Indii, kde se rychle ujalo v místní pálivé kuchyni. Chilli paprika jako koření se z Indie dále rozšířila přes Osmanskou říši do Maďarska, kde se rozmohla do takové míry, že vytvořily své vlastní koření, mletou papriku.
Využití
Pálivá chuť, která je využívána v kulinářském umění a lidském odvětví, je převážně způsobena látkou kapsaicinem. Zvláštností jsou obsahové látky jako je vitamin C a beta karoten, které v kombinaci s dalšími látkami podporují chuť k jídlu. Zajímavostí je, že obsahové látky chilli papriček v kombinaci vyvolávají příznivý efekt na celkové zdraví trávicí soustavy a podporuje normální zdraví žaludku.
Chilli působí příznivě na trávení (dokonce lépe než samotný pepř). V tradičních kulturách se běžně využívá do jídel ke zlepšení trávení a k lepšímu příjmu těžkých jídel. Navíc je výhodou přimíchat chilli koření do jídel, které může být zkažené (může se využívat v asijské kuchyni), jelikož chilli dokáže příznivě ovlivnit sliznici střevní stěny a dokáže pobíjet bakterie, které mohou způsobit průjem. V tradičním pojetí např. indické kultury se chilli již po několik generací používá jako afrodiziakum.
Další příznivý účinek kapsaicinu zde zatím nebyl řádně popsán, a to je jeho potenciální schopnost likvidovat nekontrolovatelně se množící buňky (nazývají se rakovinné). Některé studie totiž popisují potenciál kapsaicinu v určité koncentraci vůči rozvoji nádorových onemocnění obecně. Musí se však dále specifikovat a definovat léčba určitých nádorových onemocnění zvlášť. Z Kalifornské univerzity pochází publikace, ve které autoři popisují významný efekt kapsaicinu (nedefinovaná koncentrace) jako prevence rakoviny prostaty u myší a lidských diferencovaných buněk.
Kapsaicin se navíc zdá jako významný činitel při hubnutí. Obsahové látky chilli totiž dráždí mnoho nervových zakončení, mohou mírně potlačovat chuť k jídlu (zde se myslí tučné jídlo) a zároveň urychluje metabolismus tuků a sacharidů. Kapsaicin zlepšuje zácpu a stimuluje sekreci sliznice střev. K celkovému efektu přispívá fakt, že cca 10 g koření vykazuje asi 4 kalorie, dále obsahuje velké množství vitaminu C a A. Objevily se informace, že kapsaicin je nejen bezpečný a nezapříčiňuje vznik žaludečních vředů, ale že také předchází jejich vzniku.
Dalším pozoruhodným jevem pozorování kapsaicinu a jeho vlivu na uvolnění endorfinu a nástupu příjemného pocitu "well-being". Z pohledu tradiční medicíny mnoha kultur je chilli využíváno k podpoře krevního oběhu a prokrvení, k léčbě trombóz a křečových žil, ke snížení plasmatického cukru a k léčbě mírného stádia diabetu. Kapsaiciny omezují tvorbu a výskyt plasmatické koncentrace volné glukózy a inzulinu. Zdá se také, že v určité míře snižují tukové depozity v cévách a brání tímto způsobem tvorbu a uvolnění sraženin. Zdá se také, že kapsaicin preventivně pomáhá k předcházení kardiovaskulárních chorob.
Obsahové látky chilli papriček vykázaly značný potenciál k potlačení a optimální úpravě metabolismu lipidů. Stejným způsobem fungují obsahové látky chilli papriček ohledně snížení koncentrace monosacharidů a efektivní harmonizaci metabolismu sacharidů. Ve společném účinku byl prokázán také vliv snížení energetického potenciálu lidského těla a snížení potřeby přijímat kalorie. Energetický výdej lidského organismu je adekvátně pozměněn termoregulací.
Dále se zjistilo, že obsahové látky (nejen vitaminy C a E) chilli papriček v optimální koncentraci vykazují v laboratorním prostředí antioxidační efekt a zmírňují nežádoucí symptomy zánětů. Zmíněné efekty prošly statisticky významně u laboratorních myší i nemocných dobrovolníku a dnes existuje mnoho léčivých přípravků obsahujících kapsaicin terapeuticky směřovanýchproti bolesti a mírně proti zánětům. Zdá se, že obsahové látky chilli v definované dávce stimulují vlasové kořínky k podpoře růstu vlasů (dokázáno na tkáňových kulturách) a některé léčivé přípravky k podpoře růstu vlasů opravdu obsahují různá množství těchto látek.
Při předávkování chilli se mohou objevit trávicí potíže způsobené drážděním trávicího ústrojí. Tato nepříjemná iritace se může vyskytovat i na pohlavním a vylučovacím systému. V případě přejedení chilli je možné sáhnout pro mléko jako první pomoc, jelikož pálivý kapsaicin je rozpustný v tucích, a proto se tímto prostředkem dá neutralizovat. Pokud je člověk intolerantní vůči mléku, dá se sáhnout pro nápoj obsahující etanol, jelikož kapsaicin je také rozpustný v alkoholu.
Účinné látky
Chilli obsahuje velké množství látek, z nichž terapeuticky nejvíce vyniká alkaloid kapsaicin (nejvíce je obsažen v semenech a žebrech paprik). Jeho významné účinky jsou popsány v sekci "využití". Další významnou látkou je vitamin C, který obsahuje ve veliké míře (dokonce víc než je v citrusových plodech). Neméně důležité a významné jsou také beta karoten (provitamin A), vitaminy skupiny B (obzvláště pak vitamin B6) a dále antioxidant vitamin E. Co se týče obsahu minerálních látek, nesmíme opomenout draslík, hořčík a železo.
Tradiční dávkování
V dávkování neexistují řádně stanovená pravidla, jelikož se jedná o koření, které se člověk nadávkuje sám dle svých potřeb, chutě a preference druhu chilli papričky. Pokud se chilli přidává do jídel k dosažení terapeutického účinku, je vhodné zmínit hlavně pravidelnost konzumace!!! Co se týče např. lokálního přikládání kapsaicinu v náplastech/masti, měla by se dodržet řádná koncentrace kapsaicinového extraktu (obvykle bývá kolem 3%, silnější totiž velice pálí!), který poté účinkuje až deset hodin v kuse.