Camu camu - Myrciaria dubia

Český botanický název: Camu camu
Běžný název: Camu-camu, camu-camu Negro, Camo Camo, Camocamo, Araca d´agua, Araza de Ague, Psidium dubium, Myrciaria dubia, Myrciaria paraensis, Guapuro Blanco, Rumberry, Cacari
Latinský název: Myrciaria dubia
Rozšíření: Jižní Amerika

Camu camu - Myrciaria dubia

Camu camu obsahuje až třicetinásobek vitamínu C, než nejkulaťoulinkatější oranžový pomeranč.

Botanický popis rostliny

Myrciaria dubia neboli camu camu je strom, který se dorůstá do 5m výšky. Je to huňatý stálezelený stromek, na první pohled připomínající křoví. Stonek je kulatý, hnědý a listy camu camu jsou zelené a lesklé. Plody se rostou ve shlukách, podobně jako třešně. Velikostně jsou ovšem větší. Camu camu plody jsou zbarvené, především do červené, žluté někdy až bílé barvy. Ovoce je dužnaté a hodně kyselé. Kyselost je znakem vysokého obsahu vitamínu C.

Původ a rozšíření

Domovem pro camu camu je Jižní Amerika, konkrétně amazonské deštné pralesy a zaplavené oblasti. V Americe je camu camu velmi známé jako vitaminová bomba. Dnes se dováží i do Evropy, tak jen doufejme, že zevšední i u nás.

Využití

V lidové medicíně států Jižní Ameriky se camu camu doporučuje proti virovým infekcím (včetně herpesu), oparům (také pásový opar) a nachlazení. Také se předepisuje na oční potíže včetně katarakty a glaukomu, naasthmatické projevy, aterosklerózu, chronický únavový syndrom, deprese, záněty dásní a osteoartritidu.

Mnoho místních používají v rámci lidové terapie camu camu obecně při očních potížích, u kožních neduhů a také k podpoře aktivity imunitního systému jako antioxidant. Na světě je camu camu nejvíce proslavena jako "vitamínová bomba", což je zapříčiněno vysokým obsahem vitaminu C, a proto je camu camu doporučována pro zdraví cév, vstřebávání železa, kardiovaskulární zdraví a krevní oběh.

Další lidová terapie vzpomíná na camu camu při vředech, zánětech, při infekcích, depresích, neklidu, oparech, chřipkách a lehkých nachlazeních. Peruánská lidová medicína doporučuje camu camu jako samostatnou nebo přídatnou terapii v léčbě artritid, bolesti hlavy, zrakových onemocněních a bolestech zubů. Lidová medicína dále doporučuje camu camu jako účinný a bezpečný prostředek k vyrovnání nálady při depresích a jaterních chorobách.

Camu camu obsahuje obrovské množství vitaminu C. Z vlastností vitaminu C lze odvodit, že se dá camu camu doporučit k podpoře imunitního systému při jeho poruchách, jako antioxidant při zánětlivých onemocněních a k při infekcích virového původu.

Některé obsahové látky camu camu byly testovány pro potenciální protizánětlivý účinek s různými výsledky v porovnání s volně dostupnými přípravky. Antioxidační profil camu camu se zvyšuje dalšími studiemi, které pátrají po možném využití obsahových látek v preventivním boji proti rakovinnému bujení u různých druhů rakovin. Další látky lze využít jako prevence zrakových obtíží.

Západní medicína se v několika publikacích zaměřila na popis účinku obsahových látek camu camu vůči degenerativním kognitivním změnám a na možném zlepšení nálady (nejvíce se zabývá Dr. Gary Null, Ph.D.).

Několik sportovců a sportovních trenérů používá camu camu k nabývání svalové hmoty a zlepšení sportovních výkonů. Jedna práce popsala možnou podporu reproduktivního systému právě díky přítomnosti obsahových látek camu camu. Nepřeberné množství publikací se poté zaměřuje na možné využití látek camu camu k podpoře imunitního systému (souvisí s vitaminem C), dále k léčbě nebo prevenci virových (i bakteriálních) onemocněních.

Účinné látky

V porovnání s plodem pomeranče na váhu obsahuje camu camu 30-50x více vitaminu C, 10x více železa, 2x více fosforu, 3x více B3 a 2x více B2. Dále je v camu camu obsažen beta-karoten, flavonoidy, mastné kyseliny, gallová a ellagová kyselina, sodík a bílkoviny (nejvíce zastoupeny aminokyselinami valinem, leucinem, serinem).

Tradiční dávkování

Pro plné využití prášku camu camu je vhodné užívat 3x denně malou lžičku rozmíchanou ve vodě, džusu či šťávě. Je známo, že plody Myrciaria budia jsou přidávány i do zmrzlin a dření.

Jedna otřepaná čajová lžička vydá vitamínu C za zhruba 0,5kg balení citrónů.

Upozornění: Překročení doporučované denní dávky může vést k průjmu.Pěstování

O camu camu není známo, že by se pěstovalo v Evropě. Je jistě náročné na podmínky, už jen pro to, že jeho domovinou jsou amazonské deštné pralesy.

Slevy v měsíci srpen

Muira puama - 25x extrakt 10g
Muira puama - 25x extrakt 10g
199 Kč  169,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
3 Kč  2,10Kč
Ušetříte: 30% z ceny
Chilli Cascavel DMT: 30.8.2019
Chilli Cascavel DMT: 30.8.2019
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny

Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
8 Kč  4,80Kč
Ušetříte: 40% z ceny
Konopný olej panenský 250ml DMT: 6.8.2019
Konopný olej panenský 250ml DMT: 6.8.2019
229 Kč  183,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Muira puama - 25x extrakt 20g
Muira puama - 25x extrakt 20g
349 Kč  296,65Kč
Ušetříte: 15% z ceny

Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
299 Kč  254,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
179 Kč  161,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Marco kapsle 120ks
Marco kapsle 120ks
329 Kč  263,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny

Copyright © 2019 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb