Bacopa monnieri - Brahmi

Český botanický název: Bakopa drobnolistá
Běžný název: Brahmi, Bakopa, Bacopa, Water hyssop, waterhyssop, Hysope d'Eau, Brahmi, Nira-Brahmi, Jai-Brahmi, Jalnaveri, Jalanimba, Aridri, Sambrani Chettu, Bacopa, herb of grace, Indian Pennywort, Thyma-leave Gratiola, Moniera cuneifolia, Herpestis monniera
Latinský název: Bacopa monnieri
Rozšíření: Afrika, Asie, Severní Amerika

Bacopa monnieri - Brahmi

Brahmi – Bacopa monnieri -Paměť jako dítě, bystrost, uvolnění, rychlejší učení a další účinky, které ocení především studenti, ale i pracující a starší lidé.

Botanický popis rostliny

Bakopa drobnolistá je malá plíživá letnička, kterou si můžeme pěstovat i doma, v závěsném květníku. Brahmi má zelené stonky, dorůstající až 30 cm, které nosí silné, vodnaté, oválné lístky. Jeden list doroste 5 – 25 mm do délky, a šířka se obvykle pohybuje do 8 mm. I když je to rostlinka milující vodu a roste v bažinách, má roztomilé kvítky - bílé, světle modré a někdy narůžovělé barvy, kdy kvítek střídá kvítek a spolu tak tvoří krásu Brahmi. Okvětních lístků je pět, někdy čtyři, podle toho, jak se chce Brahmi předvádět a chlubit. Tučné lístky rostou naproti sobě, jako když se koukáte do zrcadla. Celá bylinka, i když je malého plazivého vzrůstu, působí jako ,,Brahmi s nadváhou,, ale květy Brahmi jsou tak jemné, že vše kolem je zapomenuto.

Původ a rozšíření

Bacopa Monnieri je původem z jižní Afriky a Ameriky. Dnes Brahmi hojně roste v jižní Indii, kde se jí nejvíce daří v bažinatých oblastech.

Využití

 

Bacopa je velice oblíbená v tradiční indické medicíně, Ayurvédě (zde pod jménem Brahmi). Je také jednou z velice oblíbených bylin v japonské lidové medicíně jako nervové tonikum, proti nespavosti a nervovému napětí. V rámci tradiční medicíny se také používá při astmatu, proti duševním chorobám a epilepsii. Lidoví léčitelé popisují revitalizující účinky na mozkové buňky, zvýšený průtok krve mozkem (roztažením cév), zlepšení krátkodobé a dlouhodobé paměti. Zmíněnými efekty by bylina měla působit podle léčitelství při potížích s koncentrací nebo s učením, proti senilitě, stárnutí, projevům Alzheimera a Parkinsonovy choroby.

V dalších zemích se v rámci lidové medicíny bacopa doporučuje při prvních fázích Alzheimerovy choroby, ke zlepšení paměti, proti úzkosti, bolestem hlavy nebo kloubů, ADHD, proti alergickým projevům, syndromu dráždivého trakčníku, při sexuálních poruchách u mužů a proti stresu jako silné tonikum.

Extrakt z bacopy byl testován v jedné práci u zvířat na možný antioxidační efekt (protektivní účinek na buňky). Jiná animální práce popisuje inhibici acetylcholinesetrásy, dále aktivaci cholin acetyltransferázy a zvýšení krevního průtoku v mozku. Několik studií se zabývalo působením extraktu bakopy na protekci mozkových buněk v modelech neurodegenerativních procesů.

Obsahové látky bacopy, bacosidy, se postupem času stávají tématem mnoha výzkumných zařízení zabývajících se nemocemi souvisejícími se stářím. Jedna zvířecí studie potvrdila příznivý účinek dlouhotrvající suplementace bacosidů jako terapeutika proti rychlým degenerativním procesům (např. Alzheimerova choroba).

Nejen mozek však může prospívat z účinných látek bakopy. Zdá se totiž, že je možné bylinu využívat jako hepatoprotektivum (jedna studie potvrdila u zvířat) nebo při některých stavech jaterního poškození (tradiční využití) jako léčivý prostředek k "nastartování" jaterních funkcí. 2 studie z Indie popsaly výrazný neuroprotektivní účinek u hypoglykemických novorozenců. Někteří výzkumníci tvrdí, že by se mohly využívat obsahové látky bakopy (právě zmíněné bacosidy) mohou být nápomocné při potřebě zvýšit účinek a zároveň snížit nežádoucí účinky (spojené s návykem) opioidů předepisovaných k léčbě chronické bolesti.

Některé obsahové látky bacopy zvyšují využití oxidu dusnatého z krve, čímž posilují funkci cévních svalů - pozitivně ovlivňuje krevní tlak . Několik studií se zabývalo využitím obsahových látek bacopy jako antioxidačních látek. Jedna práce se zaměřila na pozorování neutralizace oxidativních složek v ledvinovém parenchymu. Jedna práce popsala výhodu očištění organismu od arsenu, olova, mědi, kadmia a zinku.

 


Účinné látky

Nejznámnější a nejvíce prozkoumané jsou látky (výše již zmiňované) bacosidy/bakosidy. Jedná se o řadu látek (dohromady jich je 12), které jsou triterpenoidní saponiny s jujubogeninem nebo pseudojujubogeninem jako aglykonovanou částí. Ostatní saponiny, které se jmenují bacopasidy I - XII mají odlišný název jenom z toho důvodu, že byly izolovány až později. Další látky jsou alkoloidy jako je např. brahmin, nikotin a herpestin, dále D-mannitol, apigenin, hersaponin, monnierasid I-III, cucurbitacin a plantainosid B.

Poslední dobou se studie zaměřují na bacosid A, bacosid A3, bacopasi II, bacopasaponin C a jujubogeninový derivát bacosaponinu C. Všechny tyto látky jsou v extraktu rostliny v 5-7% koncentraci.

Tradiční dávkování

V případě užívání byliny v podobě sušeného prášku, podáváme jednu vrchovatou čajovou lžičku ráno a večer. Pár minut necháme sušenou drogu nasáknout vodou (cca 100 ml) a poté důkladně rozmícháme a vypijeme. Je to nejjednodušší způsob s maximální využitelností Brahmi.

Bakopu drobnolistou pijeme i jako čajový odvar, v dávce na jeden den 5 – 15 g. Při poctivém užívání výsledky zpozorujete již po dvacátém dni.

Při užívání Brahmi v kapslích podáváme jednu kapsli ráno a druhou odpoledne. Doporučená doba dávkování je alespoň jeden měsíc.

Je zajímavé, že Brahmi lze konzumovat i za stavu syrového. Brahmi je možné použít jako koření, samozřejmě v přiměřeném množství, při vaření oblíbených pokrmů. Vašemu jídlu dodá hořkou chuť. Bakopu lze vychutnat i jako lehký posyp na váš chléb namazaný máslem, či přísadu do různých pomazánek.

Upozornění: Nedoporučuje se malým dětem, těhotným a kojícím ženám.



Pěstování

Bakopu, jak je již psáno výše, můžeme pěstovat i doma, jako pokojovou rostlinu. Moc jí to sluší v závěsných květnících, či květináčích. Když začíná dorůstat svých obvyklých rozměrů, vytváří nám v bytě krásný chuchvalec zeleně s drobnými kvítky, kdy se jakoby vylévá ze své nádoby a tvoří pomyslný vodopád. Brahmi se rozmnožuje především řízky, popřípadě lze i semeny. Bacopa monnieri je z části samostatná, protože svoje květy svléká sama a dobrovolně, tím pádem vám, jako pěstitelům, nezabírá čas jí od drobných kvítků napomáhat. Sama se tedy očišťuje. Brahmi se dostává do své krásy již v červnu a kvete až do září. Celé tři až čtyři měsíce může zkrášlovat vaše obydlí. Plody jsou takzvané tobolky, které obsahují semena.
Bacopa má ráda světlá a vlhká místa. Této bylině vyhovuje i polostín, ale musí se dbát na pravidelné zalévání. Když vám Brahmi vyschne, nesnažte se dohnat zavodnění přelitím. Vždy je lepší zalévat rovnoměrně, ale pravidelně. Oblíbená zemina pro Brahmi, obsahuje dostatečné množství humusu. Při hnojení 2x do roka zvolte tekuté hnojivo bohaté na železo a při zazimování dbejte na to, aby rostlinka byla na světlém místě, kde se teplota pohybuje kolem 10 °C. Při zazimovaní, těsně po odkvětu, Brahmi zastříhněte na výšku zhruba 20 cm. Z jara přesazujeme bylinu v době, kdy se novými výhonky jenom hemží.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>