Ašvaganda - Vitánie snodárná

Český botanický název: Vitánie snodárná
Běžný název: Ašvaganda, Ašwaganda Ashwandha, Indický ženšen, , Vitánie spavá, Ašvagandha, Withanie snodárná, Withanie opojná
Latinský název: Withania somnifera
Rozšíření: Afrika, Asie

Ašvaganda - Vitánie snodárná

Botanický popis rostliny:
Withania somnifera, chcete-li Ašvaganda, je trvalka dorůstající se 35 – 80 cm vysoko. Stonek Ašvagandy je štíhlý a zelený. Ozdobou těla Ašvagandy jsou hustě rostlé oválné, drobné, jasně zelené listy. Květy jsou zelené, někdy zelenožluté, avšak po odkvětu a při dozrávání vykukují plody červené barvy, podobající se mochyni. Velmi hořké jsou kořeny Ashwandhy, které jsou dlouhé 0,5 – 1 cm. Celá rostlina působí sympaticky, díky svým lístkům drobně a nenápadně. Na první pohled nepoznáme, co je vlastně zač a s jakými problémy je schopna nám pomoci.

Rozšíření (původ-kde nyní):
Již v Mezopotámii, Arábii i v indických spisech znali tuto užitečnou rostlinu - Withaniu somniferu. V Mezopotámii oslavovali Ašvagandu v dávných dobách jako narkotikum, v indických spisech je známá jako tonikum a životabudič. Také z této lokality pochází název Indický ženšen. Jako vykuřovadlo byla Vitánie snodárná využívána v Arábii. V 16. století se objevila i v Evropě.

Využití:
Ašvaganda v některých svých účincích předčila i sibiřský ženšen. Withania somnifera byla již dávno používána jako afrodisiakum a byla tedy přidávána jako přísada do různých nápojů. Prodloužení erekce u mužů, i to můžeme připsat Vitánii k jejím mnoha blahodárným účinkům na lidské tělo. Ašwagandhu namísto vália. Wihtania somnifera je využívána a doporučovánamanažerům, či jinak psychicky zatíženým jedincům, kteří trpí úzkostí, stresem a nervozitou. Ašvaganda působí jako sedativum. Tlumí záchvaty a blahodárně působí na spánek. Neovlivňuje centrální nervový systém (CNS), její účinky působí ve spánku, nikoli přes den, kdy je potřeba jasná mysl. České pojmenování Snodárná si vysloužila tím, že urychluje usínání – ještě než ulehnete do postele, už spíte – za letu. O této rostlině se také všeobecně ví, že působí protizánětlivě, je prevencí před nádorovými onemocněními (účinku se dočkáme při užívání většího množství), a pomáhá při rekonvalescenci po těžkých nemocech. Ašvaganda je též využívaná jako dobrý pomocník při slabostech mysli a těla. Vitánie snodárná je vhodná pro páry snažící se o potomka, protože užívání této rostliny napomáhá klepšímu prokrvení malé pánve a tím pádem zvyšuje plodnost. Pro oba partnery je Ašvagandha vhodné afrodisiakum, nehledě na to, že má omlazující účinky. Užívat Ašvagandu by měli starší lidé, jedinci s velkou zátěží např. v práci a lidé po nemocech. Dodává energii, podporuje imunitu, očišťuje paměť a pomáhá při artritidě. Harmonizuje vysoký krevní tlak, při používání tinktury se jeví jako antibiotikum.

Ašvagandu je vhodné užívat současně s chemoterapiemi. Můžete se vyhnout nežádoucím účinkům po chemoterapiích a podpoříte ji - předejít dalšímu vzniku nádoru.


Obsahové látky:
Kořeny Ašvagandy obsahují alkaloidy, jako je např. pseudotropin, tropin, somniferin a withanin. Vitánie snodárná obsahuje také aminokyseliny jako je kyselina aspagarová, kyselina glutamová, alanin, glicin a další látky.

Tradiční dávkování:

Při používání mletého kořene se doporučuje maximálně 5 g sušené drogy denně. Kořen Ašvagandy postačí rozmíchat ve vodě, šťávě nebo džusu.
Celý kořen Vitánie snodárné žvýkáme.
Nadzemní část rostliny se lehce povaří v mléce a podává se 3x denně po 1 hrnku.

Smícháním Ašvagandy a Gotu koly (pupečníku) podpoříte mozkovou činnost a docílíme lepší paměti.

Tinktura:
- 100 g suché byliny / 125 g čerstvé byliny na 0,5 l 60% alkoholu (k dostání v lékárně)
- bylinu naložíme na týden a uskladníme v šeru a každý den tinkturu protřepeme
- 8. den scedíme a můžeme užívat

Užívání tinktury: 1 kapka na 1 kg hmotnosti člověka


Upozornění:

Nejsou známé žádné kontraindikace.Pěstování

Pěstování:

Ašvaganda neboli Withania somnifera se u nás dá pěstovat jako pokojová rostlina. Semena se vysévají v březnu. Má vysokou klíčivost. Přes léto můžeme nechat rostlinu venku, ale ještě za teplých dnů jí uschováme dovnitř bytu či domu, aby neprodělala šok vlivem velkých teplotních změn a nezahynula. Na pěstování nám postačí obyčejná zemina a vždy slunné místo. Ašvagandu zalíváme stejně jako další pokojové rostliny.

Slevy v měsíci červen

Marco kapsle 120ks
Marco kapsle 120ks
329 Kč  263,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
3 Kč  2,10Kč
Ušetříte: 30% z ceny
Muira puama - 25x extrakt 20g
Muira puama - 25x extrakt 20g
349 Kč  296,65Kč
Ušetříte: 15% z ceny

Chilli Pasilla DMT: 30.9.2019
Chilli Pasilla DMT: 30.9.2019
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
Turnera diffusa - damiána 25 : 1 extrakt 10 g
299 Kč  254,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Muira puama - 25x extrakt 10g
Muira puama - 25x extrakt 10g
199 Kč  169,15Kč
Ušetříte: 15% z ceny

Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
Marco mletá nať 70g DMT: 30.7.2019
179 Kč  161,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Smriti - bylinné kapsle 60 Ks
Smriti - bylinné kapsle 60 Ks
269 Kč  242,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
8 Kč  4,80Kč
Ušetříte: 40% z ceny

Copyright © 2019 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb