Acai - Euterpe oleracea

Český botanický název: Acai
Běžný název: Acai berry, Assai, Aqai
Latinský název: Euterpe oleracea
Rozšíření: Evropa, Jižní Amerika

Acai - Euterpe oleracea

Acai je jedním nejsilnějších antioxidantů. Povzbuzuje metabolismus čímž podporuje hubnutí. Pro svou výživovou hodnotu je řazen do vybrané skupiny potravin SUPER FOODS.

Botanický popis rostliny

Euterpe oleracea je palma dorůstající 15 – 25 m do výšky. Tomuto druhu palmy se daří u řek, zejména v Brazílii, v záplavových oblastech, kde roste velice pomalu. Své zázračné plody nám dává po čtyřech letech své existence. Acai plodí dvakrát do roka. Euterpe oleracea má úzký kmen, ze kterého vyrůstají tři až čtyři větve obalené květy. Před dozráním jsou bobule zelené, při svém dozrání svlékají zelený plášť a navlékají si tmavě modrý až černo fialový. Jedna palma Assai dá světu až 20 kg svého ovoce ročně. Bobule Acai mají v průměru 2,5 cm a uvnitř se ukrývá pecka, která tvoří téměř 80 % plodu Acai. Bobule na palmě rostou ve velkých trsech, kdy na jedné větvi může být až několik stovek vzácných plodů Acai.

Původ a rozšíření

Počátek Acai a jeho využívání se váže k jedné legendě zvané – Matka Acai. Dávný indiánský kmen trpěl hlady tak, že náčelník vydal zákon, že kmen se bude živit novorozenci. Dcera náčelníka jednoho dne porodila dceru. Zákon byl zákon a tak byla vnučka velkého náčelníka také obětována. Matka IACA se každý den modlila, aby její otec našel jiné řešení. Jeden večer se matce IACA zjevila její malinká dceruška pod palmou Euterpe oleracea. Matka k ní běžela, avšak její malá dcerka se rozplynula jako dým. Matku IACA našli druhý den pod palmou obalenou ovocem, a její oči směrovaly přímo k tmavým bobulím. Od té doby byl indiánský kmen živ z těchto bobulí a už nikdy více nebylo obětováno novorozence. Tato palma se začala nazývat převrácením matčina jména IACA na ACAI.

Euterpe oleracea neboli Acai je původem z Jižní a Střední Ameriky ze států Brazílie, Peru a Belize. Dnes je Acai rozšířená i po Evropě díky svým blahodárným účinkům na celý lidský organismus.

Využití

Plody Acai mají pozitivní účinek na celý organismus. Považuje se za nejsilnější antioxidant světa. Acai, plody Euterpe oleracea jsou též známy jako prostředek na hubnutí, povzbuzuje totiž metabolismus a podporuje spalování tuků. Dnes se Assai přidává do ovocných šťáv, jogurtů, džusů a vyrábí se dřeně, tablety, prášky. Nicméně toto ovoce řazené do unikátní skupiny potravin SUPER FOODS není vhodné jen na podporu spalování tuků, ale i schopnost pohlcení volných radikálů v krvi. Svými čistícími schopnostmi se řadí mezi nejsilnější antioxidanty. Hodí se tím pro boj s civilizačními chorobami, způsobení znečištěným ovzduším a celkově životním prostředím i potravou nasycenou chemikáliemi. Toto ovoce je vhodné pro jedince s oslabenou imunitou, slouží jako dobrý pomocník pro zvýšení jak psychického, tak i fyzického zdraví. Díky antioxidačním účinkům se plody Euterpe eleracei používají jako stop stárnutí. Assai má omlazující účinky. Sportovci a jedinci s vysokou fyzickou zátěží využívají Acai jako optimalizaci svých výkonů a nárůstu svalové hmoty. Další pozitivní vlastností je schopnost regulace hladiny cholesterolu v krvi. Ovoce Acai zlepšuje sexuální zdraví obou pohlaví, avšak nezvětšuje mužům přirození, jak se někde tvrdí. Zlepšuje funkce srdce, detoxikuje, podporuje trávení, dodává vlákninu našemu tělu.

Účinné látky

Anthokyanin, je silným antioxidantem, který může za barvu bobulí Assai. Plody palmy Euterpe oleracea jsou plny vitamínů B1, B2, B3, A, C, E, nenasycených mastných kyselin, flavonoidů, vlákniny, železa, bílkovin a aminokyselin.

Tradiční dávkování

Prášek z Acai berry užíváme 3 x denně před jídlem a to 2 lžičky rozmíchat do džusu, šťávy či vody. Kůra je doporučována minimálně 10 dní, 21 dní optimálně.Upozornění:

Nejsou známé žádné kontraindikace.Pěstování

Euterpe oleracea je tropická palma, která potřebuje dostatek vláhy a tepla. U nás se dá pěstovat jako pokojová rostlina, avšak nejlepší je pro Acai vytápěný skleník nebo zimní zahrada, kde teplota neklesne pod 18 °C. I přes to, že Euterpe oleracea miluje vodu a žije v bažinatých oblastech, není vhodné rostlinu přelívat. Doporučuje se zavlažovat pravidelně a s mírou. Substrát nenechat nikdy vyschnout.

Zajímavost:
Euterpe oleracea se nepěstuje jen pro své plody, ale i pro listy, které se využívají na klobouky, košťata, střechy, rohože a další. Listy Assai jsou velmi silné, dorůstající až 3 m a jsou odolné proti škůdcům.

Slevy v měsíci únor

Chilli Pequin DMT: 30.4.2019
Chilli Pequin DMT: 30.4.2019
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Mladá zelená pšenice kapsle 190 ks
Mladá zelená pšenice kapsle 190 ks
499 Kč  399,20Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Chilli Carolina Reaper DMT: 30.4.2019
Chilli Carolina Reaper DMT: 30.4.2019
20 Kč  18 Kč
Ušetříte: 10% z ceny

Mladá zelená pšenice
Mladá zelená pšenice
3 Kč  2,40Kč
Ušetříte: 20% z ceny
Červený rybíz sušený mrazem - lyofilizovaný
Červený rybíz sušený mrazem - lyofilizovaný
3 Kč  2,70Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
Maqui berry prášek DMT:1.3.2018
8 Kč  4,80Kč
Ušetříte: 40% z ceny

Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
Žampion zahradní plátky DMT: 1.4.2019
3 Kč  2,55Kč
Ušetříte: 15% z ceny

Copyright © 2019 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb