Acai - Euterpe oleracea

Český botanický název: Acai
Běžný název: Acai berry, Assai, Aqai
Latinský název: Euterpe oleracea
Rozšíření: Evropa, Jižní Amerika

Acai - Euterpe oleracea

Acai je pro svou výživovou hodnotu je řazen do vybrané skupiny potravin SUPER FOODS.

Botanický popis rostliny

Euterpe oleracea je palma dorůstající 15 – 25 m do výšky. Tomuto druhu palmy se daří u řek, zejména v Brazílii, v záplavových oblastech, kde roste velice pomalu. Své zázračné plody nám dává po čtyřech letech své existence. Acai plodí dvakrát do roka. Euterpe oleracea má úzký kmen, ze kterého vyrůstají tři až čtyři větve obalené květy. Před dozráním jsou bobule zelené, při svém dozrání svlékají zelený plášť a navlékají si tmavě modrý až černo fialový. Jedna palma Assai dá světu až 20 kg svého ovoce ročně. Bobule Acai mají v průměru 2,5 cm a uvnitř se ukrývá pecka, která tvoří téměř 80 % plodu Acai. Bobule na palmě rostou ve velkých trsech, kdy na jedné větvi může být až několik stovek vzácných plodů Acai.

Původ a rozšíření

Počátek Acai a jeho využívání se váže k jedné legendě zvané – Matka Acai. Dávný indiánský kmen trpěl hlady tak, že náčelník vydal zákon, že kmen se bude živit novorozenci. Dcera náčelníka jednoho dne porodila dceru. Zákon byl zákon a tak byla vnučka velkého náčelníka také obětována. Matka IACA se každý den modlila, aby její otec našel jiné řešení. Jeden večer se matce IACA zjevila její malinká dceruška pod palmou Euterpe oleracea. Matka k ní běžela, avšak její malá dcerka se rozplynula jako dým. Matku IACA našli druhý den pod palmou obalenou ovocem, a její oči směrovaly přímo k tmavým bobulím. Od té doby byl indiánský kmen živ z těchto bobulí a už nikdy více nebylo obětováno novorozence. Tato palma se začala nazývat převrácením matčina jména IACA na ACAI.

Euterpe oleracea neboli Acai je původem z Jižní a Střední Ameriky ze států Brazílie, Peru a Belize. Dnes je Acai rozšířená i po Evropě díky svým blahodárným účinkům na celý lidský organismus.

Využití

Ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006, o výživových a zdravotních tvrzeních, nám nedovoluje informovat vás o pozitivních účincích této rostliny na váš organismus. Informace o působení si prosím dohledejte ve volně dostupných zdrojích na internetu či v literatuře.

Tradiční dávkování

Prášek z Acai berry užíváme 3 x denně před jídlem a to 2 lžičky rozmíchat do džusu, šťávy či vody. Kůra je doporučována minimálně 10 dní, 21 dní optimálně.Upozornění:

Nejsou známé žádné kontraindikace.Pěstování

Euterpe oleracea je tropická palma, která potřebuje dostatek vláhy a tepla. U nás se dá pěstovat jako pokojová rostlina, avšak nejlepší je pro Acai vytápěný skleník nebo zimní zahrada, kde teplota neklesne pod 18 °C. I přes to, že Euterpe oleracea miluje vodu a žije v bažinatých oblastech, není vhodné rostlinu přelívat. Doporučuje se zavlažovat pravidelně a s mírou. Substrát nenechat nikdy vyschnout.

Zajímavost:
Euterpe oleracea se nepěstuje jen pro své plody, ale i pro listy, které se využívají na klobouky, košťata, střechy, rohože a další. Listy Assai jsou velmi silné, dorůstající až 3 m a jsou odolné proti škůdcům.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>