Mýdlové ořechy - ekologické praní

Mýdlové ořechy - ekologické praní

Mýdlové ořechy - Mýdelník je strom rodu Sapindus což je jedna z východních odrůd kaštanu. Stálezelený, velmi pomalu rostoucí strom, dorůstající do výšky až 20m . Kmen mívá šupinatou kůru od šedavě hnědé po černo hnědou barvu. Pro praní se používají skořápky konkrétně rodu Sapindus mukorossi nebo Sapindus trifoliatus. Plody obsahují tmavohnědé nebo černé lesklé semeno . Ořechy se objeví v červenci a srpnu a zrají asi 4 měsíce. Plody zůstanou po dozrání na stromě další měsíc. Ořechy se prodávají bez jádra, které na čistění nemá žádný vliv.

Sapindus trifoliatussativa V Indii a Nepálu roste tento strom již od nepaměti díky jílovité půdě a pro něj příznivým klimatickým podmínkám s vysokými srážkami. Již dávné tamní generace si všimly jeho vlastností a proto se i v současné době živí mnoho místních rodin sběrem spadlých skořápek stejně jako v daleké historii. Po mnohá staletí se empiricky zkoumali vlastnosti „skořápek“ které mají i v současné době celou řadu využití pro praktický život. Obyvatelé dálného východu si všimli, že skořápky obsahují značné množství saponinu. Přírodní saponin se tvoří i v jiných rostlinách na planetě jako ochrana rostlin před škůdci, ale u našeho mýdelníků je toto množství skutečně neobyčejné. Toto je také jeden z důvodů proč ořechy automaticky splňují podmínky dané pro BIO-produkty i když tamní farmáři mají administrativní problémy získat tento typ osvědčení, ale faktem je že stromy rostou bez naprostého zásahu lidské činnosti a sami jsou vybaveny brilantní schopností ochrany před parazity a jinými škůdci.

Skořápky mýdlového ořechu jsou pro své vlastnosti plnohodnotným 100% biologickým pracím prostředkem pro praní rukou i v pračce. Mýdlové ořechy a výrobky z nich jsou obzvláště vhodné pro lidi s kožními nemocemi ekzémy, lupenkou a alergiky. Mýdlový ořech není agresivní vůči barvám, a proto barevné prádlo netrpí a neztrácí barvu. Pro praní vlny a hedvábí jsou obzvláště vhodné. Lze jej použít pro všechny teploty praní. Nečekejte, ale od nich agresivní útok na nečistotu, jakou slibují komerční prací prášky superbělící nebo extra účinné vlastnosti proti skvrnám, zvládne jen hrubá chemie za pomocí fosfátů a bělidel! Naše ořechy však bezpečně stačí na běžné každodenní praní. Ořechy prostě perou úžasně, úsporně a šetrně.

Jak ořechy použít, ořechy vložíme do tenké ponožky nebo látkového sáčku, a tento vložíme k prádlu do pračky. Množství přidaných ořechů záleží na tvrdosti vody. Pokud máte měkkou vodu, potřebujete přibližně 6 až 8 ořechů na jednu várku, při tvrdé vodě je dobré trochu ořechů přidat, protože ořechy mají v tvrdé vodě horší účinek, proto je vhodné tvrdou vodu změkčit. K tomu Vám snadno a ekologicky poslouží například soda. Svoji důležitou roli hraje také teplota, při nižší teplotě stačí méně ořechů při vyšší teplotě je vhodné množství ořechů nepatrně zvýšit. Po vyprání se ořechy dají znovu použít, ideální v další várce, aby jste ořechy nemuseli nechat sušit což může být nepohodlné a ořechy stále vlhké nepatrně lépe perou. Při odstraňování komplikovaných skvrn jako krev, červené víno je vhodné použít citronovou šťávu. Vyprané prádlo má neutrální aroma, které je možné vylepšit použitím éterického oleje. Olej nakapeme na sáček s ořechy před vložením sáčku do pracího bubnu.

Z ořechů je možné získat mýdlový výluh povařením ve vodě po dobu 10-15 minut. Tento výluh je možno použít k ručnímu praní, mytí nádobí a všude tam, kde se používají běžné saponáty. K výrobě výluhu se dají použít i ořechy použité v pračce. Výluh je také vhodný pro postřik mšic. Mýdlové ořechy jsou obnovitelná surovina, sklízená v oblasti třetího světa. Jejich používáním přispíváte lidem, především místním ženám, kteří ořechy pěstují a připravují, namísto sponzorování nákladných a zbytečných reklamních kampaní nadnárodních společností.

Konečný produkt po Vašem praní je pouze špinavá voda, kterou je snadné mechanicky vyčistit. Odpadní voda kterou budete produkovat je naprosto šetrná k životnímu prostředí a neobsahuje žádné fosfáty, které jsou zodpovědny za tvorbu sinic. !!!!!!!! Soudobé čistící prostředky jsou zodpovědné za to, že se například Brněnská přehrada stala rekreačně nevyužitelnou vodní žumpou, která je přes léto sinicemi zamořena takovým způsobem, že se koupání v ní stává zdraví škodlivé. A zajímavost na závěr? V současné době je pro své neobyčejné schopnosti v hledáčku Indického výzkumného ústavu Uttar Predesh, který získal grant na prozkoumání vlastnosti výše popsaného unikátního plodu mimořádně zajímavého stromu. Až mýdlový ořech vyzkoušíte, budete nejen nadšení, ale také si můžete být jisti, že jste skutečně udělali něco pro přírodu a životní prostředí všude kolem nás!!!

Mýdlové ořechy jsou k prodeji zdeV této kategorii není vloženo žádné zboží.

Nové zboží pro měsíc března

Lísková jádra DMT: 30.6.2023
Lísková jádra DMT: 30.6.2023
2 Kč  1,80Kč
Ušetříte: 10% z ceny

Slevy v měsíci března

Xylitol - přírodní sladidlo 500g DMT: 7.2.2023
Xylitol - přírodní sladidlo 500g DMT: 7.2.2023
229 Kč  171,75Kč
Ušetříte: 25% z ceny
Xylitol - přírodní sladidlo 250g DMT: 7.2.2023
Xylitol - přírodní sladidlo 250g DMT: 7.2.2023
129 Kč  96,75Kč
Ušetříte: 25% z ceny
Marco kapsle 60ks
Marco kapsle 60ks
239 Kč  215,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny

Muňa muňa kapsle 120ks DMT: 29.1.2023
Muňa muňa kapsle 120ks DMT: 29.1.2023
389 Kč  350,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Bacopa monnieri - brahmi AF tinktura 30ml
Bacopa monnieri - brahmi AF tinktura 30ml
129 Kč  109,65Kč
Ušetříte: 15% z ceny
Muňa muňa kapsle 60ks
Muňa muňa kapsle 60ks
289 Kč  260,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny

Kustovnice čínská výhonky
Kustovnice čínská výhonky
3 Kč  1,50Kč
Ušetříte: 50% z ceny
Alfalfa - vojtěška kapsle 190ks DMT: 30.4.2023
Alfalfa - vojtěška kapsle 190ks DMT: 30.4.2023
499 Kč  449,10Kč
Ušetříte: 10% z ceny
Achiote - Bixa orellana DMT: 16.1.2023
Achiote - Bixa orellana DMT: 16.1.2023
2 Kč  1,80Kč
Ušetříte: 10% z ceny

Copyright © 2008 - 2023 Obchod Salvia Paradise