Stévie sladká - živé rostliny

Zboží již není v nabídce

Čtyři výstižná česká pojmenování pro rostlinu s botanickým názvem Stevia rebaudiana Bertoni charakterizují svým domácím označením její významnou vlastnost. Tou je bezesporu výjimečná sladkost, která ji rázem zařadila mezi přední přírodní sladidla. Ale nestala se tolik bádanou, pěstovanou, šlechtěnou a diskutovanou rostlinou jen pouze kvůli tomuto svému zajímavému účinku na chuťové buňky člověka. Ve své původní domovině, kterou jsou Paraguay, Brazílie a Amanbayská hornatina, jí domorodci přisuzovali léčivé účinky, a to už v době, kdy Španělé, Portugalci a jiní dobyvatelé ještě zdaleka nevstoupili na jejich území. Ostatně ti tam jeli hledat úplně jiné poklady. Vysloužila si tedy označení „léčivá bylina“.

Od dob, kdy se začala pěstovat v Evropě, si zvykla na odlišné podmínky a úspěšně se adaptovala. Jistě nás bude zajímat její vzhled a stručná botanická charakteristika. Stevia rebaudiana Bertoni náleží k čeledi hvězdnicovité – Asteraceae. Dorůstá výšky až půl metru. Její drobné sytě zelené lístečky jsou vstřícné, kopinaté. Jemné úbory bílých květů vytvářejí koncové okolíky. Už na první pohled se jedná o zajímavou rostlinu. Stévie byla původně jednoletou rostlinou, ale různými šlechtitelskými postupy se zařadila mezi víceleté. Je propracována technologie pěstování v jednoletém i ve víceletém cyklu a technologie vegetativního množení pomocí zelených řízků, řízků kořenů, odnoží a dalších vegetativních částí rostlin včetně metody in vitro. !

Pěstování: Při teplotě pod 10°C zastavuje růst a teplota okolo 5°C již rostlinu poškozuje a listy uvadají. Pro pěstování jsou vhodné prosluněné balkony, slunečné polohy při zdech domů a jinak proti větru chráněná slunečná místa. Stevii pěstujeme v nádobách o objemu 4-8 l naplněných směsí zahradní zeminy, kompostu a zahradního substrátu v poměru 1:1:1. Nádoba by měla mít dobrou drenáž. Pro lepší větvení rostlinu v půlce zaštipujeme. Výhony sklízíme po 3-4 měsících, kdy dosáhnou 50-60cm. Stříháme 20 cm nad zemí. Druhou sklizeň děláme asi za 2 měsíce. Nejlépe se však daří Stevii ve skleníku, kde můžeme sklízet i 3 x do roka. Na podzim, kdy teploty začnou klesat, rostlina zastavuje růst a zatahuje se do kořenů. Listy žloutnou a opadají.V té době rostlinu sestřihneme asi 10 cm nad zemí a zimujeme ve vzdušné místnosti při teplotě 8-14°C. Zaléváme minimálně, substrát nesmí ale úplně vyschnout. V prvních jarních měsících rostlinu probouzíme k životu. Květináč dáme na vnitřní parapet jižního okna a mírně zalijeme. Rostlina přežívá zimu v kořenech , kde v půdě vytvoří mnoho nových výhonů.


Copyright © 2021 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb 
Parse Time: 0.842 - Number of Queries: 346 - Query Time: 0.038946320129394