Rozinkový strom - Amelanchierova borůvka semena 4 Ks

Zboží již není v nabídce

Amelanchierova borůvka - Amelanchier canadensis – je původní rostlina kanadských prérií a v Kanadě je pěstována v mnoha odrůdách na plantážích.

Amelanchier je krásný keř dorůstající asi do 2 m výšky. Může se též zapěstovat jako stromek. Nejvyšší hodnotou muchovníku je jeho vysoká odolnost vůči zimě a rané dozrávání plodů. Může být pěstován ve vyšších polohách i na krajním severu, kde plodí a dozrává každoročně a kde jiné ovocné druhy nemohou růst a plodit.

V zimě snese i −40 °C. Vysazené rostliny začnou plodit již třetí rok, poté plodí každoročně po dobu 40–50 let. Keř je samosprašný. Na zahradě stačí i jen jedna rostlina a dobře plodí. Průměrná úrodnost z jednoho keře je 8–12 kg oválných tmavofialových bobulí s vysokým ojíněním. Bobule podle vzhledu snadno zaměníte s velkoplodými borůvkami. Bobule jsou šťavnaté, sladké, příjemné chuti a barva šťávy je nádherně karmínová.

Muchovník patří k nejranějším medonosným rostlinám. Rozkvétá v dubnu a květy snesou jarní mrazíky až do –7 °C. Plody dozrávají od poloviny června do poloviny července. Muchovník roste dobře a zdravě v každé půdě a téměř není napadán chorobami a škůdci. I když bude růst a plodit bez jakékoliv péče, za dobrou péči a přípravu půdy se odvděčí vyšší úrodou a kvalitnějšími plody.

Pěstování: Mladé rostliny můžeme vysadit do jamek 60 × 60 × 60 cm a zasypat kompostem nebo vyrytou zeminou. Do té vmícháme asi 400 g Cereritu. Rostliny vysadíme do úrovně kořenového krčku a dobře přišlápneme, zalijeme a přihrneme kyprou zemí. Zálivka po výsadbě je nezbytná, aby rostliny dobře zakořenily. Pokud jsou dobře zakořenělé, snesou i dlouhé období sucha mnohem lépe než jiné ovocné druhy. První rok na jaře se výhony na keřích mohou seříznout na třetinu své délky, aby se keř lépe rozvětvil. Mohou se seříznout i ve druhém roce, aby keř měl asi 10–15 výhonů. Po třetím roce, když muchovník začíná rodit, udržujeme výšku rostlin řezem na úrovni 2–2,5 m, aby se plodnost rozložila po celé délce výhonu a nebyla jen na jeho vršku a také pro pohodlnou sklizeň. Pokud se na výhonech přestanou vytvářet nové, mladé výrůstky, keř se omlazuje tak, že vždy třetinu jeho výhonů ořežete na úrovni půdy (podobně jako u rybízu). Od poloviny června bobule muchovníku dozrávají. Za slunečného počasí se sklízí na dvakrát. Když je chladněji, je sklizeň postupná.

Plody obsahují 8–12 % cukru, organické kyseliny, třísloviny, až 1 % pektinů, karotin, vit. C, B2 a také až 1000 mg proc. anthokyanů, které jsou nově rozpoznány jako aktivní činitelé v prevenci celé řady chorob, a hlavně rakoviny. Dužina plodů je šťavnatá. Pro vyšší výtěžnost šťávy je výhodné, pokud se plody nechají po sklizni ještě asi sedm dnů přezrát. Pak se vylisuje až 80 % šťávy. Šťáva má nádhernou karmínovou barvu a v kombinaci s rakytníkem vytváří podle zastoupení celou barevnou škálu pro míchané nápoje. Z plodů může být zavařenina i kompot. U nás škůdci zatím netrpí. Keř koření do hloubky až 140 cm a kořeny se široce rozkládají až do dvojnásobku průměru koruny, takže vodu i přihnojení spolehlivě najde.

Semena tropických rostlin vždy potřebují speciální podmínky ke klíčení. Před výsevem doporučujeme prostudovat další literaturu.


Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>