Moruše červená - semena 2 Ks

Zboží již není v nabídce

Prodej semen této rostliny byl ukončen, v našem sortimentu však najdete plody moruše bílé.

Pravlastí moruše, tedy její červené odrůdy (lat. Morus rubra), je patrně Asie, oblast dnešního Íránu a Afghánistánu. Již ve starověku ji však znali i Egypťané, Římané a Řekové. Po Evropě se rozšířila snad již v šestém století. Bílá odrůda morušovníku ovšem pochází z Číny a Koreje. V Evropě se začala pěstovat až v šestnáctém století, zvláště pro hedvábnický průmysl. Severní Amerika je domovem červené moruše, která se však v Evropě pěstuje jen zřídka. Za samostatný druh bývá také někdy považován morušovník trnavský, kříženec blíže neurčeného původu, který se pěstuje na Moravě a Slovensku více než 200 let.

Morušovníky jsou opadavé, pozdě rašící stromy, někdy i keře. Je pro ně typická proměnlivost tvarů listů, jež jsou vejčité, až nepravidelné, tří až pětilaločnaté. Dospělé stromy dosahují výšky 8–12 metrů a mají obdivuhodnou regenerační schopnost, která zaručuje jejich dlouhověkost. Moruše černá je strom se šedým kmenem a červenohnědými větvemi, které dosahují během intenzivního růstů žlutavě šedé barvy. Moruše bílá má šedohnědý kmen i větve.

Lék i barvivo: Moruše je oblíbeným fytoterapeutickým prostředkem. Již ve starověku byla využívána jako lék podporující trávení a s antibiotickými vlastnostmi. Barvilo se její pomocí ale i víno. Ve střední Asii ji odnepaměti lidé sušili a mleli na hladkou mouku, kterou přidávali do těsta. Moruše jim nahrazovala cukr. Moruše je však i velmi chutným ovocem. Z jejích plodů lze připravovat šťávu nebo sirup, mohou se ale také nakládat jako kompot. Z bílých plodů se vyrábí mošt medové chuti. Známé je však i víno.

NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ: Na našem území se moruše pěstují už po staletí, jsou to teplomilné stromy, proto jim vyhovují teploty neklesající pod −15 °C. Nejlépe jim vyhovují výhřevné, dostatečně propustné půdy (zahradnický substrát smíchaný s kvalitním kompostem). Nesnášejí přemokření. V prvních letech výhonky u této rostliny stříháme, v dalších letech necháme stromkům volnější růst a korunku prosvětlujeme jen občas. Stromky začínají plodit ve třetím až čtvrtém roce po vysazení. Plody mají válcovitý tvar a vyrůstají na větvičkách ve skupinách.

Semena tropických rostlin vždy potřebují speciální podmínky ke klíčení. Před výsevem doporučujeme prostudovat další literaturu.


Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>