Ženšen pětilistý - JIAOGULAN

Český botanický název: Ženšen pětilistý, Gynostemma pětilistá
Běžný název: Jiagulan
Latinský název: Gynostemma pentaphyllum
Rozšíření: Asie

Ženšen pětilistý - JIAOGULAN

Životabudič se schopnostmi oddálit infarkt či kompenzovat komplikace rakoviny nazývaný „bylina nesmrtelnosti“.

Botanický popis rostliny

Dvoudomá (dělí se rostlina samčí/samičí) liána, jejíž dělené listy vytvářejí skupiny po pěti, ale mohou se nacházet i ve skupinách po 4-7. Řadí se do čeledi tykvovité (Cucurbitaceae), mezi které patří také meloun, tykev.

Původ a rozšíření

„Domovina“ ženšenu je pravděpodobně jihozápadní Čína, po které se významně rozšířil nejen uvnitř tohoto státu, ale také do jejího bezprostředního okolí včetně Vietnamu, Korey, Japonska až po Indii.

Využití

V regionech, kde se tradičně ženšen popíjí, je běžný výskyt vitálních obyvatel seniorského věku s nejnižším počtem rakovinných onemocnění v populaci.

Antioxidační účinek je zapříčiněn přímým vlivem na superoxid dismutázy (tělu vlastní antioxidant), která je významným endogenním (vnitřním) antioxidantem v těle. Jiné studie ověřily jeho vliv na mobilizaci T lymfocytů (typ bílých krvinek), NK buněk (v překladu přirozený zabiječ)  a makrofágů-buněk přirozeného imunitního systému, kteří společně přispívají k lepší kondici těla i duše.

Adaptogenní efekt vyplývá z výše uvedených účinků, ke kterým navíc přispívá příznivý vliv gypenosidů na krevní tlak. Z toho vyplývá zvýšená odolnost, výdrž a stabilní homeostáza.

Antihypertenzní účinek se připisuje opět gypenosidům, u kterých se zjistil přímý vliv na stimulaci oxidu dusnatého v srdečních buňkách, čímž se lépe korigují hodnoty krevního tlaku.

Kardiovaskulární účinek v pozitivním smyslu usměrňují obsahové látky, u kterých (v kombinaci s dalšími léčivými bylinami) byl dokázán účinek na snížení srdeční frekvence, navýšení cévního objemu a zároveň zlepšení cévního průtoku snižujíce tím riziko infarktu či mrtvice bez negativního vlivu na arteriální tlak.

Antidiabetický efekt mají saponiny, jež byly dříve zmíněny. Tyto látky příznivě ovlivňují hodnoty glykémie u pacientů s diabetem typu 2. Je doporučován při prevenci rozvoje diabetu pro geneticky zatížené jedince či u pacientů s etiologií předpovídající toto onemocnění (např. metabolický syndrom).

Antiaterogenní vliv vyplývá z příznivého vlivu nejen na krevní tlak a plasmatický cukr, ale také z redukce „zlého“ LDL (low density lipoprotein) a stimulace „hodného“ HDL (high density lupoprotein) cholesterolu.

Účinné látky

Nejúčinnější a v největším množství jsou takzvané triterpenoidní saponiny, které se v této rostlině odborně nazývají gypenosidy, jsou chemicky a farmakologicky blízké Panaxovým ginsedosidům. Obsaženo je cca 82 různých saponinů - látky s jedinečnými účinky. Jsou obsaženy jedině v rostlinách.

Tradiční dávkování

Tradičně se bylina popíjí jako čaj, nachází se také v alkoholovém roztoku jako tinktura či slisované v tabletové formě.

Užívání čerstvých listů lze formou čaje či přidáním několika listů do salátu. Používají se i sušené listy, které se louhují v množství cca 1 gram v konvičce zalité vodou ohřátou pod 100°C. Nálev je jemný po 1-2 minutách, poté začíná být silnější, aromatický a výrazný na chuti. Každý by si měl zkusit nejvhodnější dobu louhování a množství, které mu vyhovuje. Nálev je barvy čiré, chuti jemné a osvěžující.

Upozornění: Je kontraindikován při přecitlivosti na jakoukoliv složku v přípravku.



Pěstování

Je jednoduché. Ženšen má liánovitý růst, takže není problém ho umístit do květináče s pevnou oporou, kolem které se bude vinout.Je vhodné ho pěstovat v přenosném květináči. Silnější mrazy by rostlince mohly uškodit, proto květník na zimu uschováme do chladné místnosti, kde přezimuje. Většinou přezimovává v kořenech, omezíme zálivku. Na jaře zase obrazí. Jiaogulan má rád polostín, vlhkou humózní půdu.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>