Čajovník čínský semena 1Ks

Zboží již není v nabídce

Podobné zboží naleznete v kategoriích:

Prodej semen této rostliny byl ukončen, v našem sortimentu však najdete široký sortiment čajů.

Čínský čajovník – Camellia sinensis – je menší (keřovité čajovníky o výšce 3 až 6 m) než čajovník asamský (stromy o výšce 6 až 15 m), má menší, 4–7 cm dlouhé tuhé a hladké lístky a hodí se pro pěstování ve vyšších polohách (nad 1 150 m n. m.) se subtropickým a mírnějším podnebím (snáší dobře i teploty mírně pod bodem mrazu).

Plody jsou dřevnaté trojpouzdré tobolky s jedním až třemi hnědými semeny. Květy opylují hlavně včely, v bytě je nutné opylení provést vatou nebo štětečkem. Před klíčením semeno narušíme a namočíme do vody na 48 hod.

Camellia sinensis kvete na podzim a celou zimu. Rostliny mají dvě zřetelně odlišné periody růstu. Jarní perioda růstu je v květnu a letní koncem července a srpna. V našich podmínkách čajovníky začínají kvést zhruba po deseti letech.

Camellia sinensis přesazujeme jednou za rok (nejlépe v březnu) do rašeliny, do které přidáme hnojivo Plantacote. Nesnáší přemokření (uhnívají kořeny) a zásadně nesnáší vápno v půdě. Více než 3 % uhličitanu vápenatého způsobí, že keř uhyne. Růst rostliny na jaře začíná při teplotě vzduchu 10–12 °C. Rostliny snášejí i zastínění, neboť divoké formy rostou jako podrost velikých stromů. Tudíž je možno rostliny pěstovat i v bytech za okny otočenými k severu. Od jara do podzimu je možno rostlinu pěstovat i na balkónech. Aby květináč rychle nevysychal zastíníme jej. Když rostliny dobře rozvětví a vytvoří pěkný keřík, je možno začít se sklizní listů. Sklízí se tři nejmladší lístky na vrcholu nového výhonu. Listy je možno použít na čaj zelené, usušené a nebo provést fermentaci. Listy obsahují 70 až 80 % vody, 29 % tříslovin, alkaloidy (zejména kofein) 1–4,5 %, dále éterické oleje, které dodávají typické aroma. V listech je asi 25 % bílkovin z celkové sušiny. V zelených listech je značné množství vitamínu C, který i z části přechází do čaje. Nejvážnějším škůdcem čajovníků v našich podmínkách je puklice a sviluška.

Čajovníky lze u nás pěstovat i ve volné přírodě, nicméně vysazujeme ven až tříleté rostliny a na zimu silně zakryjeme slámou. Poté vás čeká opravdu silná úroda a vlastní bio čaj.

Semena tropických rostlin vždy potřebují speciální podmínky ke klíčení. Před výsevem doporučujeme prostudovat další literaturu.


Copyright © 2021 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb 
Parse Time: 0.992 - Number of Queries: 353 - Query Time: 0.052168823471069