Black Weekend

Bazalka posvátná - tulsí semena

Zboží již není v nabídce

Prodej semen této rostliny byl ukončen, v našem sortimentu však najdete další produkty z rostliny  Tulsí - Bazalka posvátná.

Balení bazalky posvátné obsahuje 0,1 ml semen (cca 120 ks).

Bazalka posvátná (Occimum sanctum) – tulsi – je tropická rostlina původem z Indie. Hojně roste na Surinamu, kde je nazývána tulsi a považována za svatou bylinu. Kromě náboženského významu má také zásadní význam ve fytoterapii a používá se v ájurvédské medicíně.

V ájurvédě, tradičním léčitelství původem z Indie, je bazalka posvátná známou bylinou. Přisuzují se jí antioxidační vlastnosti, podporující očistu těla od negativních látek zatěžujících organismus. Tulsi podporuje přirozenou obranyschopnost našeho imunitního systému. Bazalka posvátná přináší vitalitu, a to natolik, že ve starých ájurvédských textech je dokonce známa pod přízviskem „elixír života“. Pozitivní působení má tulsi na naše srdce, které podporuje v normálním zdravém fungování. Považována je za jeden z tradičních adaptogenů bojujících proti stresu a podporujících odolnost vůči stresovým situacím. Neopomenutelné jsou posilující účinky bazalky posvátné na náš dýchací systém. Normalizuje ho a při infekcích ulehčuje vykašlávání.

V thajské kuchyni se uplatnila jako koření do salátů, omáček a masových jídel. Její silice se využívá v parfumérii. Tato bylina je známa také pod názvy tulisi, tulasi nebo tulsi.

Je to jednoletá až víceletá bylina dorůstající výšky až jednoho metru s lodyhou vzpřímenou, rozvětvenou a u báze dřevnatějící. Listy jsou eliptické, až vejčité, chlupaté a na okrajích pilovité. Jejich barva je rozmanitá – od světle zelené po tmavě červenou.

Popis sběru: Sklízí se celá nať, nejlépe v srpnu. Suší se ve stínu při teplotách do 30 stupňů Celsia. Užívanou částí je nať.

Účinné látky: Droga obsahuje eugenol, beta-caryophyllen, bornylacetát, beta-elemen, methyleugenol, neral, beta-pinen, camphen, alfa-pinen, ursolové kyseliny, campesterol, cholesterol, stigmasterol, beta-sitosterol a polysacharidy.

Droga působí imunomodulačně a proti stresu. Mimořádný druh bazalky s nepřekonatelnou pronikavou hřebíčkovo-skořicovou vůní pochází z jihovýchodní Asie, kde se hlavně v Indii pěstuje jako posvátná rostlina. Lístky se používají jako koření do sladkých jídel, ovocných salátů a exotických omáček a nápojů. Šťáva z listů nebo odvar se používá při kataru horních cest dýchacích. Tento druh bazalky je víceletý, rostliny přezimujeme snadno na chladném a světlém místě. Tulsi je bazalka, která okouzlí nejen milovníky Orientu.

Pěstování: Výsev provádíme na povrch sterilního substrátu, zakryjeme průhledným igelitovým sáčkem a necháme zapařit. Bazalka klíčí do 14 dnů. Po vyrašení prvních lístků postupně přesázíme do konečných pěstebních nádob.

Semena tropických rostlin vždy potřebují speciální podmínky ke klíčení. Před výsevem doporučujeme prostudovat další literaturu.


Copyright © 2020 Obchod Salvia Paradise | Spravuje: Ucinnejsiweb 
Parse Time: 3.461 - Number of Queries: 357 - Query Time: 2.7813200322418