Tulsí- Bazalka posvátná

Český botanický název: Bazalka posvátná
Běžný název: Tulsí, Tulisi, Basalka krátkolistá
Latinský název: Ocimum sanctum (Ocimum tenuiflorum)
Rozšíření: Afrika, Asie, Austrálie, Evropa, Jižní Amerika

Tulsí- Bazalka posvátná

Posvátná bazalka, zasvěcená bohu Višnu v tradiční hinduistické medicíně, užívaná v gastronomii a fytoterapii.

Botanický popis rostliny

Bazalka je vzpřímená a velmi větvená polodřevina, která se vztyčuje do výšky 30-60 cm (může dosahovat až 75 cm!), s chlupatými stonky a jednoduchými, vstřícnými lístky (zelené, zelenorůžové až růžové), které mají asi 3 cm a silně voní. Semínka malá, červenočerná a plody zrají v zimě.

Původ a rozšíření

Je aromatická rostlina z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité), jejíž kolébka se nachází ve východní Evropě, odkud se bazalka rozšířila po celém světě jako lidmi kultivovaná rostlina. Samotný rod Ocimum zahrnuje asi 50 druhů polokeřů a bylin, které rostou od tropických do mírných oblastí zeměkoule a produkují vonné těkavé oleje (navíc další obsahové látky).

Využití

Má mnohé účinky, jejichž výčet zde postupně popíši. Bazalka posvátná je účinný prostředek na vyvolání pocení (diaforetikum) a odstranění horečky (antifebrilia) při většině nachlazení. Dále působí proti chřipkám a plicním problémům včetně alergií, protože snižuje hladiny histaminu), velmi vhodná je v této indikaci ve směsi s mátou. Jsou využívány nejen antivirové, antimykotické, hlístopudné, ale také antibakteriální a antiseptický účinek (níže popsán recept proti povrchové houbové infekci). Při pěstování bazalky v domácím prostředí vytváříte přírodní "repelent".

Bazalka působí příznivě na nervový systém a také se dá pozitivně užít při křečích. Má terapeutický efekt při kašli (podporuje vykašlávání), bolesti hlavy, artritidě, revmatismu, horečky (obecně) a srdečních potíží. Stimuluje srdce, očišťuje krev, působí protizánětlivě, také reguluje tlak a hladinu cukru v těle.

Užívá se k podpoře chuti k jídlu a při gastrointestinálních potížích. Bazalka má výrazné antioxidační účinky, jejichž prostřednictvím stimuluje imunitu, zmírňuje stres, zvyšuje fyzickou sílu a obranyschopnost.

V tradiční hinduistické medicíně ájurvédě se užívá ve formě esenciálního oleje pro příznivému odstraňování nadbytečné Kaphy z plic a nosních průchodů, zvyšuje pránu a podporuje ostrost smyslů. Bazalka také odnímá vysokou Vátu z tlustého střeva, zlepšuje vstřebávání, posiluje nervovou tkáň a zlepšuje paměť. Bazalku lze užívat v nápoji s medem na podporu jasné mysli. Povzbuzuje chuť k jídlu a trávení - posiluje Agní. Chrání před zářením (slunce, ozařování, televize, počítače). Celkově se v ájurvédě hodnotí jako bylina první a poslední volby.

Dále se v kosmetologii používá díky příznivému působení ursolových kyselin na biosyntézu kolagenu, zpomaluje stárnutí pleti.

Kontraindikace:

Je důležité zmínit, že při dlouhodobém užívání zatěžuje ledviny.

Upozornění pro uskladnění. Sušená bazalka ztrácí svoji léčivou sílu, vyžaduje proto vhodné skladování v suchu temnu.

Nedoporučuje se pro těhotné, kojící ženy a malé děti.

Účinné látky

Jedny z nejvíce obsahových látek tulsí je oleanová, ursolová a rosmarínová kyselina, všechny mající antivirotické účinky a podporují imunitu.

Eugenol, karvakrol, linalool jsou monoterpenoidní deriváty fenolu, které brání v růstu bakterií, příznivě ovlivňují vykašlávání a podporují trávení. Navíc caryophylenn jako sesquiterpen působí protizánětlivě a protialergicky. Také působí na COX2 inhibitory (protizánětlivě), takže v účinku působí jako paracetamol a další látky působící proti bolesti.

Tradiční dávkování

Jednotlivá dávka čisté bazalky je práškované nebo sypané byliny 250 – 1000 mg k nálevu. Čerstvá šťáva z listů se používá zevně na houbové infekce na pokožce.

Při rýmě se užívá čaj 5-6x denně (indický čaj – nejlépe Darjelling, hřebíček, pár kuliček pepře, zázvor, Tulsi, louhujeme), můžeme přidat i med.



Pěstování

Kromě zahrádky (nejlépe je zasadit ji k rajčatům a okurkám) se bazalce bude dařit i v truhlících na oknech a balkoně či v bytě v květináči, ale v tom případě potřebuje dostatek světla a tepla.

Semínka zasejte řídce a jen zlehounka prstem přitlačte. Dopřávejte jim pravidelné zavlažování. Stačí tři týdny a najdete vzrostlé rostlinky. Bazalka nesnáší přízemní mrazíky, zvolte proto k venkovnímu vysázení dobu, kde jí přílišný chlad neublíží.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>