Český botanický název: Triphala, Indický angrešt, vrcholák tříslovinný, belliric myrobalan
Běžný název: Triphala, amla, Haritaki, vrcholák, beliric, vibhitaki, Bhomora, Bhaira, Beheda, Baheda, Shanti, Tare, Tanni, Tannikai, Bhara, Vibhita, Aksa, Aksaka, Thanakkai, Tanri, tanrikkai, Tan, Yellow Myrobalan, Chebulic Myrobalan, Sinhala, Silikha, he zi, Himmej
Latinský název: Phyllanthus emblika, Terminalia Belerica, Terminalia chebula
Rozšíření: Asie

Klasická bylinná detoxikace pocházející z indické Ayurvédské medicíny.

Botanický popis rostliny

Rostlinná droga rostliny Terminalia belerica - vibhitaki je sušený plod, který se využívá v léčebných procedurách. Jedná se od velký opadavý strom, který může dosahovat až 30 metrů, s robustním kmenem a tlustou, hnědavou kůrou s mělkými, podélnými prasklinami. Listy bohatě a střídavě rostou podél konců větví. Listy mají jednolitý okraj, tvar je eliptický až elipsoidní s oblým řapíkem. Květy jsou světle žluté s nazelenalým nádechem se silným aroma a tvořící axiální hroty, které jsou delší než okvětní lístky, avšak kratší než listy. Plodem je oválná, pětihranná a šedá peckovice narovnaná do velmi krátké stopky na bázi.

Vrcholák tříslovinný - haritaki je také opadavý strom s oválnou, košatou korunou, který dosahuje výšky až 30 metrů. Strom je vysoký, kmen má v průměru kolem 1 metru. Listy na větvích jsou střídavé a mírně protistojné v postupu podél větve. Jsou oválné, vejčité nebo elipsovité, dlouhé asi 8 cm a široké 2-4 cm s korunními lístky 1-3 cm dlouhými. Plodem je 2-5 cm dlouhá a 1-3 cm široká, černá, pětihranná peckovice. Zralé plody jsou vcelku tvrdé konzistence a obsahují žlutá semena.

Co se týče amalaki, jedná se o středně vysoký strom, jehož rozpětí sahá od 8 do zhruba 18 metrů. Má křivý nepravidelný kmen a velmi rozprostřené větve. Povrch větví a větviček je lysý a velice hladký. Opadavé, světle zelené listy mívají na délku 10-20 cm, jsou jednoduché, kopinaté, přisedlé a poskládané těsně vedle sebe po celé délce větvičky. Květenství je žlutozelené a plodem je kulovité, jemné, žlutozelené ovoce, které má šest vertikálních pruhů a na pohled vypadá kompaktně, pevně.

Původ a rozšíření

Terminalia belerica - vibithaki se vyskytuje prakticky po celém indickém poloostrově, na Srí Lance a jihovýchodní Asii většinou do nadmořské výšky 1200 metrů nad mořem. Terminalia chebula - haritaki je původem z jihovýchodní Asie (konkrétně z Indie, Nepálu a jihozápadní Číny, Yunanu), který se dále rozšířil do zbytku indického poloostrova, Malaysie, Vietnamu a na Srí Lanku. Vrcholák tříslovitý – haritaki se vyskytuje na podobné ploše jako vrcholák myrobalánový, nejvíce však v podhůří Himalájí do nadmořské výšky až 1500 metrů nad mořem. Amalaki pochází původně z oblasti Nepálu, Srí Lanky a Indie, dále se rozšířila přes jihovýchodní Asii do jižní Číny. Dnes se nejvíce pěstuje v Indii, na Mauritiu, na poloostrově Zadní Indie a Japonsku.

Využití

Vibithaki je samostatně v Ayurvédské medicíně klasifikována jako expektorans. Tento terapeutický efekt souvisí s léčebným využitím rostliny jako mírné laxativum. Praktikové lidové medicíny doporučují plod k léčbě běžného nachlazení, faryngitidy nebo zácpy. Výluh z kůry vibhitaki je výborným prostředkem při anémii a má mírný diuretický efekt (odvodňuje organismus). Sušený plod vibhitaki je silný adstringens a různé články popisují jeho využití jako digestiva, antipyretika, antiemetika a expektorans. Semínka z plodu terminalie – vibitaki jsou lidovou medicínou doporučována pro svůj efekt jako afrodiziakum.

Haritaki má jako celek využití v tradiční indické medicíně, avšak plod (sušený plod) má nejširší záběr ve světě, i v Indii. Samotné plody haritaki - vrcholáku tříslovitého se dají použít s příznivými účinky na funkčnost gastrointestinálního traktu (více zaměřené na tenké a tlusté střevo). Doslova haritaki znamená v sanskrtu "odnáší nebo odplavuje". Výsledný terapeutický význam je přesně vystižen tímto překladem. Obsahové látky haritaki ovlivňují peristaltiku tlustého střeva a výsledný efekt je laxativní. Haritaki také příznivě ovlivňuje trávení tuků v tenkém střevě.

V tradiční Ayurvédské medicíně se z amalaki používal převážně plod, nicméně jiné léčebné postupy (konkrétně se jedná o Unani) používá léčivé přípravky z ovoce, semen, listů, kořenů, kůry a květů. Ayurvédská medicína popisuje chuť amalaki jako svírající a nahořklou ze začátku, poté sladkou a mírně nahořklou. Kvalita chuti je popisována jako lehká a suchá, amalaki přináší sladkou chuť s osvěžující energií. Tradiční indická medicína běžně doporučuje amalaki k podpoře trávení, léčbě zácpy, potlačení horečky, očistě krve, k tlumení suchého kašle, uvolnění astmatických spazmů, k posílení srdce, ke zlepšení funkce očních čípků, k posílení tvorby vlasů, rozproudění těla a stimulaci mentálních schopností jedince.

Západní věda se studiem amalaki začala nedávno věnovat a akademikové publikují (zatím pouze in-vitro) práce zabývajícími se obsahovými látkami ovoce amalaki. Antibiotický a antivirotický efekt obsahových látek amalaki byl s celkem pozitivním výsledkem testován na tkáňových liniích a popsány byly také výsledky ohledně jejich vlivu těchto látek na indukci apoptózy (řízené buněčné smrti) a modifikaci genové exprese osteoklastů zapojených do vzniku a rozvoje revmatoidní artritidy a osteoporózy. U laboratorních potkanů se zjistil jistý potenciál redukovat závažnost akutní pankreatitidy a zřejmě pomáhá při spontánní reparaci a regeneraci tkáně. Popsána byla také pilotní studie popisující zajímavý efekt obsahových látek amalaki proti snížení plasmatické koncentrace cholesterolu a cukru.

Kombinace Amalaki, Vibhitaki a Haritaki dává dohromady prostředek mající ve výsledku výborný detoxikační efekt. Všechny dílčí částí fungují jako očišťující prostředek na různé úrovni a dohromady se jejich účinek doplňuje.Směs bylin Triphala je obecně uznávána jako silně detoxikační, v lidové medicíně se na ni obrací jako na prostředek očišťující sliznici tlustého střeva, krev a játra.

Lidoví léčitelé se v Indii obrací právě na triphalu při zánětlivých onemocněních jater a žaludku. Zdá se, že triphala působí regeneračně na játra, na sliznici trávicí trubice a napomáhá harmonizovat funkci zažívacího, oběhového a vylučovacího systému. Laboratorní studie dokonce potvrzují, že obsahové látky obou stromů vrcholáků (haritaki a vibitaki) příznivě působí na mobilitu střevního a vylučovacího ústrojí a harmonizuje trávicí zdraví při rozličných mírně závažných patologiích.

Triphala snižuje v celkovém důsledku koncentraci cholesterolu v krvi. Díky animálním výsledkům a poté tkáňových laboratorních pokusech se zjistilo, že obsahové látky haritaki ve zvýšené koncentraci ovlivňují periferní koncentrace cholesterolu, a proto se dnes může Triphala doporučit s mnoha dalšími přípravky jako jedna z alternativních cest při vysokém cholesterolu.

Významnou složkou je také vysoký podíl vitaminu C v triphale. Z dostupných informací se zdá, že koncentrace vitaminu C je v triphale asi dvaceti násobná oproti citrusovým plodům. Obsahové látky vrcholáků společně s vitaminem C vykazují přesvědčivé antioxidační výsledky, a proto mají příznivý vliv na udržení kvalitního kardiovaskulárního zdraví společně s účinkem na snížení cholesterolu a volného plasmatického cukru. Tento silný antioxidační efekt má značný význam při použití proti nepříznivým vlivům negativního prostředí, obzvláště pak proti stresovým faktorům.

Laboratorní experimenty potvrdily léčebný předpoklad, který vychází z tradičního pojetí indické medicíny, že obsahové látky triphaly přispívají k podpoře celkového imunitního systému. Je prokázaným faktem, že oba druhy vrcholáků podporují imunitní systém skrze regeneraci jater a dalších přídatných orgánů souvisejících s imunitou. Navíc se zdá, že některé látky interagují s buňkami imunitního systému v místě zánětu a stimulují skrze ně nespecifickou i nespecifickou imunologickou odpověď.

V lidové medicíně se doporučuje triphala při infekcích horních i dolních cest dýchacích, při vlhkém, produktivním, ale také při suchém průduškovém kašli s možnou bolestivou odpovědí. Souvisí to však s jednotlivými složkami triphaly, jelikož haritaki a vibhitaki má prokázané a potvrzené účinky ohledně harmonizace a stabilizace respiračního zdraví prakticky všemi evropskými zdravotnickými úřady a institucemi, které zaštiťují zdravotní tvrzení u bylin, léků a mohou provádět, udělat a odebírat registrační tvrzení.

Prokázané jsou také na zvířecích modelech účinky obsahových látek obou vrcholáků (vibhitaki, haritaki) a tedy triphaly ohledně přispívání k normálnímu stavu zdravé pleti, pozitivnímu ovlivňování celkové vizáže, stavu a pevnosti vlasů. Prokázané jsou také účinky triphaly na reprodukční systém lidského těla a k podpoře správné funkce močového systému při mírně závažných onemocněních.

Lidová medicína již staletí doporučuje triphalu při mírně závažných potížích nervového systému u dospělých lidí, které souvisejí zejména se stresem, s psychickém vytížením, s krátkodobými poruchami smyslového aparátu a občasným vypadáváním jejich schopností, při psychických odchylkách a psychologickými obtížemi.

Účinné látky

Vibhitaki jako samostatná jednotka obsahuje glukosid bellericanin, kyselinu gallo-taninovou, barviva, pryskyřice a žlutozelený olej. Mezi další kyselé látky se adí elargová a gallová, mezi lignany řadíme termilignan, 7-hydroxyflavon, anolignan a thanni lignan. Různé další deriváty tanninů, ethyl galátu, galloyl glukosy, beta-sitostrolu, mannitolu, glukosy, fruktosy a rhamnosy.

Z haritaki bylo doposud izolováno velké množství látek, přičemž největší léčebný potenciál vykazují látky glykosidické povahy včetně triterpenů arjunglukosidu I, arjungeninu a chebulosid I a II. Významné molekuly jsou kumariny samostatné nebo v konjugaci s derivátem gallové kyseliny, chebulinem, a dalšími fenolickými látkami jako jsou kyselina ellagová, gallová, chebulová, chebulylglukopyranoza, ethyl gallát, terchebin, luteolin a taninová kyselina. Kyselina chebulová je nejvíce obsažena v syrovém plodu haritaki, zatímco kyselina luteová byla v největším množství isolována z kůry.

Obsahové látky amalaki jsou zajímavé vysokým podílem kyseliny askorbové (vitaminu C), který se nachází v rozmezí od 380-495 mg/100 g ovoce, ale také obsahem dalších antioxidantů. Významnou koncentrací se vyjímají ellagitaniny se zástupci emblikaninem A, emblikaninem B, punigluconinem a pedunculaginem. Dalšími složkami jsou punicafolin, phyllanemblinin A a phyllanemblin, flavonoidy, kaempferol, kyseliny galová a egalová.

Tradiční dávkování

Triphalu je v prášku doporučované užívat 2 čajové lžičky nejlépe po jídle, zapité mlékem nebo vodou před spaním.
Vhodná kůra k detoxifikaci umírněným způsobem je doporučena při zachování režimu: První týden 1 lžička, druhý až třetí týden 2-3 lžičky směsi a čtvrtý týden opět 1 nebo 2 lžičky. Pokud jsou k dispozici tobolky triphaly, ke krátkodobé detoxifikaci se doporučuje dávka 4 kapslí denně, k prevenci stačí 2-3 kapsle a k dvouměsíční detoxifikaci 3 tobolky navečer. Ve zvýšeném dávkování triphala účinkuje projímavě, což je však v rámci detoxifikace bráno jako prospěšné.

Kontinuálně se doporučuje užívat minimálně 1 měsíc. Běžná doba užívání triphali je cca 6 měsíců, přičemž při chronických onemocněních se dá triphala užívat delší dobu než 1 rok. Poprvé je možné po 2-3 měsících pravidelného užívání triphalu na několik týdnů vynechat a později se k pravidelnému užívání vrátit.



Pěstování

Oba typy vrcholáků – haritaki, vibhitaki, které jsou součástí triphaly plodí malé, rýhované, ořech připomínající plody, které jsou sbírány ještě nezralé a poté nakládané a vařené. Plody se sbírají v různém stádiu a v různém množství podle regionu v Indii nebo zemi, ve které se strom pěstuje. Neexistuje mnoho dostupných materiálů popisujících pěstování vrcholáků (haritaki,vibhitaki). Zdá se však, že v České republice se vůbec nepěstuje. Amalaki se získává jednoduše vyšplháním se na větve a ručním sklízením během podzimu. Chuť tohoto ovoce je mírně svíravá, nahořklá a vláknitá.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>