Schizandra čínská - KLANOPRAŠKA

Český botanický název: Schizandra čínská
Běžný název: Schisandra, klanopraška, magnolie, magnolia berry, five-flavor-fruit, wu wei zi, Chinese magnolia-vine, magnolia-vine, xi wu wei zi, Wuhzi, Bac Ngu Vi Tu, Bei Wu Wei Zi, Chinese Mongolavine, Chinesischer Limonenbaum, Fruit aux Cinq Saveurs, Gomishi
Latinský název: Schisandra chinensis
Rozšíření: Asie, Evropa

Schizandra čínská - KLANOPRAŠKA

Dlouhověkost nebo játra v pořádku? Schizandra je správná volba!

Botanický popis rostliny

Schizandra čínská je keřovitá, pravotočivá liána, který může dosahovat délky přes 10 metrů. Listy byliny jsou světle zelené, 5-8 cm dlouhé, 2-6 cm široké, opadavé, tenké, zoubkaté nebo pilovité, klínovité, zašpičatělé, vejčité až eliptické. Stonky postupně dřevnatí. Květy klanoprašky jsou jednopohlavné, složené až z 9 lístků, vonné a objevují se na mladých výhoncích, okvětí je bílé až narůžovělé. Plodenství je hroznovité souplodí růžových až červených, 5-8 mm dlouhých bobulí.

Původ a rozšíření

Původní domovina klanoprašky čínské se nachází v listnatých oblastech Dálného východu, v severní až severovýchodní Asii. Dnes se klanopraška volně vyskytuje v Asii, konkrétně v severovýchodní části Číny (Mandžursko), v provinciích Šan-si, Che-pej a dalších, v Mongolsku, Koreji, ve východní části Ruska a severním Japonsku. Rostlině se daří ve vnitrozemském podnebí. Rostlina se nachází i v Evropě. Klanopraška čínská snáší i silné mrazy do -35°C a je schopna růst v prostředí České republiky.

Využití

Klanopraška čínská má i druhé jméno, schizandra. Pěstuje se pro léčivé vlastnosti jejích plodů, ale i jako okrasná rostlina. Ve východní Asii a v Rusku se z plodů schizandry komerčně připravují džusy, vína, extrakty a sladkosti. Bobule klanoprašky jsou jedlé, mají hořkokyselou chuť, která může být někomu nepříjemná. V Koreji se klanoprašce říká omija, ze které se připravuje čaj nebo limonáda. V Japonsku mají plody podobné využití nejen v potravinářství. Ainuové podávají bobule klanoprašky jako léčivo při nachlazení a nevolnosti.

Obsahové látky plodů klanoprašky vykazují silné antioxidační účinky nejen díky přítomnosti vitaminu C a E a podporují detoxikační metabolické dráhy v játrech. Právě zmíněná detoxikace by mohla přispět k navození duševní i fyzické pohody. Řada studií podporuje tvrzení o obsahových látkách schizandry, že je schopna normalizovat trávení, očistu těla a normální funkci jater. Obsahové látky schizandry jsou schopny pročistit játra a napravit poškozenou jaterní tkáň po zánětlivých procesech.

Obsažený vitamin C podporuje a urychluje proces hojení po chirurgickém zákroku a zlepšuje imunitní odpověď organismu. Celá řada studií provedla a popsala pozitivní účinek obsahových látek klanoprašky čínské v léčbě některých zánětlivých procesů díky prokázanému antioxidačnímu účinku těchto látek. Popsána byla inhibice prozánětlivé kyseliny arachidonové a biosyntézy dalších prozánětlivých markerů jako jsou např. leukotrieny. Zároveň jsou tyto látky zřejmě schopné podporovat aktivitu makrofágů.

Po mnoho desítek let se zkoumají obsahové látky klanoprašky čínské s pozitivními výsledky v léčbě nebo prevenci stresových situací a mnoho prací se shodne v závěru, že tyto látky vykazují protektivní účinek v extrémních podmínkách. Obsahové látky klanoprašky čínské mají prokázaný neuroprotektivní, hepatoprotektivní, kardioprotektivní, gastroprotektivní a antioxidační účinek, snižují důsledky vnějších škodlivých faktorů a navíc zabraňují ateroskleróze. U zvířat byl prokázán anxiolytický účinek (protiúzkostný) v různých testech. Ukazuje se, že obsahové látky vykazují mimo jiné antistresový efekt a posilují duševní stav jedince. Několik klinických studií dokonce potvrdilo pozitivní efekt obsahových látek na zvýšení duševního výkonu, mentální pracovní kapacity a schopnosti vypořádat se se stresovými situacemi u zdravých dobrovolníků, i u nemocných osob.

Zvýšení psychické výkonnosti bylo spojeno s podáním obsahových látek plodů schizandry čínské. Zdá se tedy, že podávání obsahových látek může přinést psychickou úlevu a snazší vypořádávání se se stresovými situacemi. Nejenže mají obsahové látky klanoprašky prokázaný centrální stimulační efekt, fungují jako tonikum a zlepšují psychickou náladu . Obsahové látky klanoprašky mají být však velice účinným stimulantem, jehož účinek může trvat v řádu několika hodin bez nepříjemných nežádoucích účinků.

Patří mezi cenné adaptogeny, nenávykové stimulanty se silným detoxikačním účinkem. Obsahové látky klanoprašky mohou posilovat nervovou soustavu, duševní a fyzickou aktivitu a výdrž (adaptogenní schopnosti), zlepšují náladu a snižují únavu. Adaptogenní látky schizandry čínské jsou schopné zvyšovat odolnost organismu v zátěžových a stresových situacích. V několika in vivo testech byl popsán pozitivní stimulující účinek obsahových látek schizandry v zátěžových podmínkách. Bylo popsáno zvýšení pracovní výkonnosti a fyzické výdrže. Příjem látek i extraktu z plodů schizandry vede ke stimulačnímu efektu a ke zvýšení pracovní kapacity. V metodologicky odlišných testech byl následně prokazován adaptogenní efekt obsahových látek. Klinické studie provedené na zdravých dobrovolnících, i u vyčerpaných nebo fyzicky stresovaných osob prokázaly pozitivní účinek obsahových látek klanoprašky na zvýšení fyzické práce, přesnosti pohybů, tělesné vytrvalosti a pozornosti v různých zátěžových, sportovních nebo stresových situacích.

Další obsahové látky včetně lignanů a saponinů (schizandrin, schisantherin A, deoxyschizandrin a gama-schizandrin) významně snížil u zvířat i u lidských pacientů kašel vyvolaný několika vnějšími příčinami. Zmíněné látky byly schopné snížit infiltraci neutrofilů a dalších zánětlivých markerů v dýchacích cestách. Objektivně se hladká svalovina lépe "zregenerovala" a došlo navíc k redukci koncentrace interleukinů a TNF-alfa v tkáni dýchacích cest. Klinické studie prokázaly, že obsahové látky schizandry čínské jsou opravdu schopné zlepšit fyziologické parametry respiračního ústrojí a podpořit normální funkci dýchacího systému.

Lidová medicína

Plody klanoprašky se v mnoha lidových léčitelských postupech doporučují v množství od 1 do 3 g ke snížení únavy a nárůstu výkonu. Klanopraška nevyvolává nežádoucí účinky a výsledný efekt má příjemný průběh. Lidová medicína povzbuzuje léčitele v používání rostliny nejen k prevenci předčasného stárnutí, k optimalizaci plasmatické koncentrace cukru a krevního tlaku.

Klanopraška čínská se v širokém pojetí řadí mezi nejpoužívanější byliny tradiční čínské medicíny. Jako stimulant se schizandra podává při únavě, sportu nebo na náročné cesty. V tradiční čínské medicíně se klanopraška objevuje v léčivých směsích používaných při astmatu, problémech s usínáním, chronickém průjmu, nočním pocení, erektilní dysfunkci, zvýšeném močení a výpadkům paměti. Někteří lidí užívají klanoprašku čínskou ke zlepšení zraku, k ochraně proti záření, k prevenci před infekčními chorobami, ke zvýšení energie a ke zlepšení stavu nadledvinek.

Účinné látky

Plody klanoprašky čínské obsahují velký podíl slizotvorných látek, pryskyřice, saponinů, taninů, organických kyselin (jablečná, citronová, vinná, tetradekanová, anwuweizová, argolová, askorbová - vitamín C), éterických látek (alfa pinen, kamfen, myrcen, limonen, terpinen, cymen, linalool, terpineol, borneol, citronellol, alfa karyofylen, santalol) a lignanů (lignanschisandrin a další). Dále jsou přítomny deoxyschizandrin, schizandrin, gomisin, betasitosterol, gomisin N, daucosterol, beta karoten, chamigrenal, epigomisin, gomisin, niacin, riboflavin, schisantherin, seskvikaren, thiamin, tigloylgomisin a další příbuzné látky. Mezi minerální látky se počítá měď, mangan, nikl, zinek, molybden a stříbro.

Tradiční dávkování

Nejsou dostupné přesné dávkovací režimy pro užívání čerstvých nebo sušených plodů schizandry čínské v různých indikacích. V případě extraktů se vše odvíjí podle dávkování, které bylo použito ve studiích. Extrakt obsahující 20 mg lignanů (ekvivalent zhruba 1.5 gramů sušených plodů) se podával 1x denně při hepatitidách. Ke zlepšení psychických i fyzických výkonů se 2x denně podávalo 0.5 - 2.0 gramů extraktu plodů schizandry nebo 1.5 - 6 gramů sušených plodů schizandry. Vhodné dávkování se však může lišit podle obsahu lignanů. V lidové medicíně se k různým účelům podává cca 5 gramů sušených a drcených plodů ve sklenici studené vody. V korejské medicíně se 2x denně podává lžíce roztoku, který vzniká smísením 10 gramů drcených plodů zalitých asi 200 ml vařící vody. Nechá se chvíli louhovat.



Pěstování

Bylina je přizpůsobená k životu ve vnitrozemském podnebí, snáší i mrazy do -35°C. I přesto občas bývá na začátku vegetačního období rostlina poškozena jarními mrazíky. Při pěstování se proto doporučuje vegetační období oddalovat, k čemuž dochází přikrytím rostliny během zimy. Nejsnadnější pěstování schizandry je vegetativní rozmnožování z kořenových výhonků, které matečná rostlina vytváří velké množství. Klanoprašku lze rozmnožovat semeny, i když je proces náročnější. Semena se po sběru uloží na 3-4 měsíce v pokojové teplotě a poté cca na 2 měsíce do písku při snížené teplotě kolem 5°C (někdy se doporučuje přímo v chladničce). Mladé rostlinky rostou zpočátku velice pomalu, ročně asi o několik cm.

V mírném pásu na území České republiky začíná rostlina růst až kolem 3. roku, kdy může dorůst délky až přes 10 metrů. Klanopraška má jemný kořenový systém, a proto se jí nejvíce daří na stanovištích s dostatkem vláhy. Bylina nesnáší nepropustné, hlinité půdy, preferuje vlhké, zavodněné a dobře odvodňované typy půd. Jelikož se jedná o liánu, k optimálnímu růstu se dosahuje využitím opory, po které může rostlina "šplhat". Stanoviště se doporučuje teplé, vyhřáté, nejlépe na jižní straně.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>