Šatavari - Asparagus racemosus

Český botanický název: Chřest hroznovitý
Běžný název: Satavar, shatamull, shatavari, shituli, vrishya,
Latinský název: Asparagus racemosus
Rozšíření: Afrika, Asie

Šatavari - Asparagus racemosus

Tradiční indická bylina vhodná při ženských i mužských problémech.

Botanický popis rostliny

Asparagus racemosus neboli šatavari je vytrvalý keř, který dosahuje průměrné výšky v rozmezí od 1 - 2 metrů, avšak existují záznamy o 3 m vysoké rostlině. Roste vzpřímeně nebo má popínavé výhonky, může mít oddenek nebo vřetenovité hlízy. Květy šatavari jsou bílé nebo růžové, sladce vonící, dvoudomé nebo jednodomé oboupohlavné nebo jednopohlavné. Složené jsou v chudokvětých hroznech nebo okolících. Plodem je dužnatý, téměř vždy červený lusk nebo spíše bobule. Na kmeni šatavari jsou asi jednocentimetrové trny, které jsou buďto přímé nebo mírně ohnuté. Na každém stonku je 2-6 listů. Listy jsou zpravidla velmi drobné, šupinkaté, přisedlé s rozvinutou pochvou, jsou střídavé a jednoduché.

Původ a rozšíření

Původem pochází šatavari z Asie, jiné druhy šly svojí vlastní cestou v Evropě a Africe. Většina druhů je značně rozšířena v Evropě, Asii, Africe, ale také např. v Severní Americe. Šatavari je běžně rozšířen v jižní Asii zvláště v Nepálu, na Srí Lance, Indii a Himalájích. Preferuje štěrkové, písčité nebo skalnaté hrubé půdy v průměrné nadmořské výšce 1300-1500 m.n.m.

Využití

V tradiční tropické a subtropické indické medicíně v rámci Ayurvédy, Unani a Siddhy je asparagus racemosus - šatavari jedna z nejvýznamnějších bylin v prevenci a léčbě žaludečních vředů, dyspepsie a při podpoře funkce žlučníku. Někteří léčitelé ji v rámci Ayurvédy používají při chorobách nervového systému. Ve směsích je šatavari součástí přípravků k tonizaci dělohy, podpoře vzniku mateřského mléka, k potlačení žaludeční kyselosti, a jako významný posilovač zdraví obecně.

Šatavari v hindí znamená doslova "ta, která má sto manželů". Používá se v tradiční léčitelské kultuře k omlazení a podpoře ženských pohlavních orgánů, jelikož zlepšuje stav a funkci sliznic v těle, tedy také dělohy. Šatavari stabilizuje menstruační cyklus, reguluje premenstruační syndrom a bolest, zvyšuje tvorbu mateřského mléka, tlumí poporodní deprese a pomáhá ženám při kojení. Kořen šatavari je však také využíván u žen střední a vyššího věku po hysterektomii nebo po přechodu, protože obsahuje přírodní fytosteroly, které zmírňují změnu stavů. Šatavari se však také používá u mužů při snaze podpořit plodnost, zvýšit kvalitu a množství spermií a v rámci léčby urogenitálních infekcí se lihový extrakt šatavari doporučuje jako antibiotikum, jelikož jeho obsahové látky vykazují inhibiční efekt na růst bakterie Escherichie coli, salmonele a různým staphylokokům, kteří bývají zodpovědní za tyto infekce.

Zevně se extrakt z kořene šatavari používá na ztuhlý krk, bolavé klouby a křeče kosterních svalů (těch, kterými můžeme hýbat). Vnitřně se extrakt z kořene šatavari používá k podpoře trávení, ke zlepšení poruch spánku a podpoře fyziologie spánku, ke zlepšení energetického profilu organismu, kardiovaskulárního zdraví a zmírnění symptomů zánětů močové trubice.

Obecně se asparagus racemosus v jižní Asii podle některých zdrojů používá jak omlazující prostředek, jako imunomodulační prostředek přes jeho mechanismus jako antioxidant, jako ochrana sliznic před dráždivým účinkem léčiv a upravuje pH v prostředí pochvy a děložního čípku, pozitivně působí na trávení, průjmy, syndrom dráždivého tračníku, vředovitých chorob nebo pálení žáhy.

Zjistilo se, že by obsahové látky šatavari mohly mít potenciál vůči tlumení suchého dráždivého kašle, čímž zřejmě vykazují antitusický efekt. Navíc k tomu fungují také jako antioxidant. Zdá se, že obsahové látky z extraktu šatavari mají v určité koncentraci mírný protinádorový efekt vůči specificky rostoucím buňkám. Látky fytoestrogenové povahy mají prokázané jisté hormonální vlivy na celkovou rovnováhu organismu, zažívací trakt, močové cesty, fyziologické procesy, pohlavní orgány, pravidelnou menstruaci, normalizaci symptomů menopauzy, křeče, zadržení tekutin při menstruaci, atd...Značnou výhodu šatavari představuje fakt, že se může užívat v těhotenství i během kojení, protože v různých směrech pomáhá matkám během těchto období. Společně s vhodnou nedráždivou stravou a optimálním režimovým opatřením je šatavari vynikající volba při volbě přípravků snižujících mírně závažné migrenózní stavy.

Účinné látky

Kořen šatavari obsahuje asparagin A, alkaloidy, polycyklické sloučeniny a různá analoga těchto látek. Nově byly detekovány 2 steroidní saponiny shatavarosid A a B a další jsou již známé, filiasparosid C, shatavariny 6-8, asparosid B, shatavarin 4, 5, imunosid a schidigerasaponin D5. Zmíněné typy a množství saponinů se liší dle místa výskytu a okolních podmínek. Další sloučeniny jsou bílkoviny, škroby, třísloviny, slizy, vanilin, diosgenin, isoflavony, kaempferol a minerální látky jako je sodík, měď, mangan, nikl, zinek a vápník

Tradiční dávkování

Pokud je dostupný práškovaný kořen, doporučuje se 0,5 - 1 gram kořene povařit ve vodě po dobu alespoň 15 minut, slít a rovnou podávat nejlépe 2x denně. Může se dávkovat 2 lžičky práškovaného kořene šatavari smíchaného s mlékem v hrnečku, který se vypije večer. Mletý kořen se však může podávat i syrový bez vaření do jídel, zákusků nebo jako koření do jídla.

Někdy se také používá odvar z celého kořene v mléce, které lze nahradit vodou. Kyselina mléčná podpoří funkčnost obsahových látek šatavari. Při užívání kapslí (300 mg/tob.) se doporučuje dávkovat 2 tobolky 2x denně cca 20 min před jídlem, zapité dostatečným množstvím vody. Pro těhotné se doporučuje 1-2 kapsle většinou ráno společně s jídlem.



Pěstování

Rod asparagus zahrnuje něco kolem 200-300 samostatných druhů. Je velmi běžný v bytových květináčích jako indoorová dekorace. Keřík šatavari preferuje přímé slunce nebo polostín. Půda a okolní prostředí by se mělo udržovat co nejvíce vlhké a v optimální teplotě, předchází se tím žloutnutí a odumírání lístků. Šatavari vydrží i teploty kolem 5°C. Rostlina šatavari se přesazuje právě v okamžiku, kdy se hlíza začíná tlačit nad povrch substrátu.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>