Muňa muňa - Minthostachys setosa

Český botanický název: Muňa
Běžný název: Muňa-muňa, muna muna
Latinský název: Minthostachys setosa
Rozšíření: Jižní Amerika

Muňa muňa - Minthostachys setosa

Bylina využívaná v Jižní Americe jako přírodní antibiotikum.

Botanický popis rostliny

Muňa-Muňa je bylina dorůstající až 2 metrů výšky. Strukturou a větvením připomíná spíše keř. Listy jsou vejcovitě oválné, elipsovité, jemné, bývají hladké, jemně chlupaté. Lodyha je mírně ochmýřená. Malé květy jsou uskupené v mnoha hustých květenství bílé barvy. Květy mají velice aromatickou siličnou vůni.

Původ a rozšíření

Domovina pro muňa-muňa se nalézá od severního pomezí Ekvádoru, Venezuely přes Bolívii na jih do střední Argentiny v Jižní Americe.

Využití

Muňa-Muňa má široké tradiční využití a je velmi ceněna v místní lidové medicíně díky přítomnosti mnoha účinných látek, které se po extrakci běžně využívají také v západní medicíně. Jde o rozsáhlou skupinu látek obsažených v silici (menthon, thymol, carcavon,...). Všechny tyto strukturně podobné látky se používají jako ochucovadla a účinné příměsi při trávicích nebo respiračních potížích.

V jižním Peru se navíc muňa-muňa používá jako bylina ochraňující potraviny před drobnými škůdci (většinou před hmyzem). Kvůli obsahu těchto látek se v Argentině a v Peru komerčně pěstuje v širokém měřítku. Díky tomu se vědci snaží uměle minthostachys vypěstovat a vytvořit vhodné podmínky k růstu. Snaží se různými způsoby zachránit její divoké druhy nebo alespoň vyšlechtit druhy, které poté půjdou lépe komerčně kultivovat.

V tradiční medicíně nalezneme různá využití od nachlazení, zánětů průdušek a infekčních onemocnění dýchacích cest až po bronchitidy a astma. Všechny zmíněné indikace a jejich volba vychází ze zkušeností, přitom obsahové látky disponují podobným racionálním použitím v západní medicíny podpořeným klinickými studiemi. Rostlina je používána v lidové medicíně při potížích vyplývajících ze zánětů vedlejších nosních dutin.

Při žaludečních potížích je muňa-muňa také podávána a obzvláště při zažívacích problémech typu koliky, zácpy a nadýmání získává na oblíbenosti. Silice totiž vychytává a rozpouští bublinky plynů a uklidní křečové pohyby hladké svaloviny střev. Podobným principem fungují obsahové látky Muňa-Muňa také při dýchacích obtížích a je proto vhodným doplňkem terapie při léčbě nachlazení a chřipce (literatura nejvíce vzpomíná kombinaci s Wira-Wira a Vilkakorou).

Na zábaly lidoví léčitelé doporučují extrakt při bolestivých zánětech kloubů. Doporučují také Muňa-Muňa jako vhodná léčba při celkové očistě organismu. V Peru se používá běžně jako analgetikum zvláště při bolestivých menstruacích. V kombinaci se šalvějí je první volbou při parazitárních onemocněních (specificky trávicího traktu) pro svůj insekticidní a larvicidní účinek. V Peru je Muňa-Muňa uznávána jako přírodní antibiotikum.

Účinné látky

Výčet obsahových látek je opravdu široký a pestrý. Obsahovou řadu mentolové silice zaujímá samotný mentol a jeho estery, menton, isomenton, pulegon, karyofylon, limonen, thymol, dále flavony, terpeny (geraniol, cineol, linalol), alkoholy a třísloviny. Obsahuje také vápník, fosfor, vitamin B1.

Tradiční dávkování

Čisté byliny bez příměsí se bere 1 lžíce a zalije 1 litrem studené vody, nechá se povařit cca 5 min. Scedí se a popíjí 3 x denně 1 sklenka (200 ml) odvaru. Nedoporučuje se podávat dětem do 3 let, kojícím a těhotným z důvodů nedostatku informací. Stejně tak není doporučeno užívat diabetiky.



Pěstování

Muňa-Muńa je bylina vysokohorských pásem kolem 3000 metrů nad mořem. Roste na suchých, kamenitých stráních v pohoří And. Vyskytuje se podél skalnatých výběžků And od severní části Venezuely a dalších zemí až po Argentinu. Řada pěstitelů se zabývá obchodem s touto bylinou, na území České republiky není její pěstování možné.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>